یك كارشناس نجوم مطرح كرد؛

آغاز انقلاب زمستانی از جمعه شب، یلدا از قاب علم نجوم

آغاز انقلاب زمستانی از جمعه شب، یلدا از قاب علم نجوم بازار مقاله: كارشناس نجوم اظهار داشت: شب یلدا از دیدگاه نجوم همان انقلاب زمستانی است كه از فردا شب آغاز می گردد و تا پیش از اعتدال بهاری روزها كوتاه و شب ها طولانی تر خواهد شد.علی آزادگان درباره شب یلدا از دیدگاه نجومی به خبرنگار مهر اظهار داشت: شب یلدا مصادف با طولانی ترین شب سال است كه از دیدگاه نجوم انقلاب زمستانی و آغاز فصل زمستان به حساب می آید كه لحظه دقیق انقلاب زمستانی امسال ۱: ۵۳ سحرگاه شنبه اول دی ماه است.
وی با اشاره به اینكه شب یلدا یك دقیقه طولانی تر از شب قبل و شب بعدش است، اضافه كرد: این روند در علم نجوم از به اوج رسیدن شب و آغاز روند افزایشی طول روز از فردای شب یلدا خبر می دهد.
این كارشناس نجوم افزود: در روز انقلاب زمستانی، خورشید به جنوبی ترین وضعیت و مختصات سماوی خود می رسد؛ مسیر سالیانه خورشید در آسمان به نام دایره البروج معروف است.
به گفته وی، در این روزها خورشید در صورت فلكی قوس قرار دارد. در طول فصل زمستان خورشید به تدریج ارتفاع روزانه بیشتری پیدا می كند تا به اعتدال بهاری و شروع سال نو برسد.
وی با اشاره به اینكه عامل تولید فصلها و اختلاف روز و شب، عمودی نبودن محور چرخش زمین به دور خود است؛ اظهار داشت: محور چرخش زمین به دور خود ۲۳.۵ درجه از حالت عمودی انحراف دارد.
آزادگان تصریح كرد: در فصل زمستان خورشید بر نیمكره شمالی مایل می تابد و روزها كوتاهتر و سردتر می شوند؛ همینطور خورشید در این فصل سایه های بلندتری بوجود می آورد كه دلیل آن هم چیزی جز مایل تر بودن تابش خورشید نیست.

وی افزود: افرادی كه در نزدیكی استوای زمین زندگی می كنند تفاوت عمده ای میان این شب و دیگر شبها نخواهند داشت. اما افرادی كه در شهرهای نزدیك به قطب شمال زندگی می كنند شاهد بیشترین اختلاف بین شب و روز خواهند بود.
این كارشناس نجوم با اشاره به رویداد آغازین بامداد جمعه سی آذرماه اضافه كرد: در ساعت ۵ سحرگاه جمعه ۳۰ آذرماه می توان شاهد مقارنه ماه و ستاره دبران با جدایی زاویه ای ۴ درجه بود.

1397/10/02
20:06:00
5.0 / 5
4598
تگهای خبر: علم , كارشناس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی