امشب؛

ماه و مریخ همنشین می شوند، سیاره بهرام درخشانتر از همیشه

ماه و مریخ همنشین می شوند، سیاره بهرام درخشانتر از همیشه بازار مقاله: كارشناس نجوم از همنشینی ماه و سیاره مریخ اطلاع داد و اظهار داشت: امشب پس از غروب خورشید سیاره مریخ، به صورت خیلی درخشان و قرمز رنگ دیده می گردد.علی آزادگان در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینكه در ساعت ۱۵ و ۴۳ دقیقه امروز، ماه و مریخ به فاصله كمتر از ۲ درجه می رسند، اظهار نمود: چون این مقارنه در روز اتفاق می افتد به راحتی قابل رصد نیست.
وی با اشاره به اینكه در ساعت ۱۸ امروز بعد از تاریك شدن آسمان، می توان مریخ درخشان را در فاصله كمی بیشتر از ۲ درجه در كنار ماه دید.
به گفته این كارشناس نجوم، كمی پایینتر از این دو هم ستاره درخشان «فم الحوت( آلفا ماهی جنوب) » در فاصله ۲۵ سال نوری - دو میلیون برابر فاصله مریخ - با قدر ۱+ خودنمایی می كند.
آزادگان با اشاره به اینكه سن ماه حدود ۹ روز است و با قدر ۱۲- می درخشد، اظهار داشت: مریخ هم در فاصله حدود صد میلیون كیلومتری با قدر حدود ۱- می درخشد. سیستم قدر اجسام آسمانی نشان دهنده درخشندگی آنهاست و اعداد منفی نشان دهنده درخشندگی بیشتر و هرچه عدد مثبت تر شود یعنی آن جسم كم نورتر است.
وی اضافه كرد: نور متمایل به سرخ سیاره مریخ ناشی از جنس مواد سطح آن است كه بیشتر متمایل به رنگ قرمز است. این سیاره دو قمر كوچك به نامهای فوبوس و دیموس دارد كه قطرشان به ترتیب ۱۱ و ۶ كیلومتر است.
آزادگان تصریح كرد: مریخ و ماه هر دو در صورت فلكی «جدی» قرار دارند و با كمی دقت و رفتن به مكانی با آسمان تاریك می توان ستاره های این صورت فلكی را هم تشخیص داد.

1397/07/28
19:51:56
5.0 / 5
4341
تگهای خبر: كارشناس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی