كشف تقویت كننده صوتی در پشه های نر

كشف تقویت كننده صوتی در پشه های نر بازار مقاله: ایرنا نوشت: محققان دانشگاه كالج لندن دریافتند پشه های نر برای تشخیص نزدیك شدن پشه های ماده از یك تقویت كننده صوتی درونی استفاده می نمایند.حس شنوایی پشه ها نقش مهمی در شناسایی پشه های ماده در اجتماعات بزرگ پشه ها هنگام تولید مثل دارد و درك صحیح نحوه جفت یابی پشه ها برای توسعه استراتژی های كنترل موثر جمعیت آن ها، ضروری می باشد.
پیش از این محققان دریافتند شاخك های پشه نر با فركانس مشابه حركت باله های پشه ماده لرزش می كند. برای كشف علت این امر سه نوع پشه حامل بیماری كه در دسته های بزرگ مبادرت به جفت گیری می كنند در محیط آزمایشگاه مورد مطالعه قرار گرفتند و مشخص شد پشه های نر از حركت بال های خود برای تقویت صدا استفاده می نمایند.
تركیب صدای بال پشه های نر و ماده نوعی موج اعوجاج بوجود می آورد كه توسط شاخك های پشه نر دریافت و ترجمه می گردد. شاخك ها بعد از دریافت ارتعاش تركیبی، فركانس بال های ماده را جدا كرده و موج اعوجاج را تشدید می كنند.
در واقع آنچه پشه نر می شنود صدای بال پشه ماده نیست، بلكه صدایی تركیبی است كه به منظور تقویت صدای بال های پشه ماده تولید شده است.
مغز پشه نر به گونه ای عمل می كند كه هنگام نزدیك شدن پشه ماده، شاخك های پشه نر آغاز به ارتعاش می كنند.
محققان امیدوارند با استفاده از نتایج این تحقیقات در آینده نزدیك بتوانند تله های صوتی برای به دام انداختن پشه های حامل بیماری بسازند و پشه های ماده به دام افتاده را به صورت ژنتیكی عقیم كنند.
گزارش كامل این تحقیقات در نشریه Nature Communications انتشار یافته است.

5656

1397/07/04
22:34:08
5.0 / 5
4342
تگهای خبر: تحقیق , دانشگاه , كشف , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی