با شناسایی یك جلبك؛

امید به زندگی در مریخ بیشتر شد

امید به زندگی در مریخ بیشتر شد بازار مقاله: محققان اخیرا موفق به شناسایی جلبك هایی در یك تالاب صورتی رنگ در اسپانیا شده اند كه امید به وجود حیات در مریخ را افزایش داده است.به گزارش بازار مقاله به نقل از نیواطلس، جلبك های یادشده Dunaliella salina EP-۱ نام دارند و سبب صورتی شدن رنگ تالاب Laguna de Peña Hueca در اسپانیا شده اند.
این جلبك ها می توانند در بین انبوهی از نمك و گوگرد زندگی كنند. دانشمندان می گویند جلبك های یادشده به احتمال زیاد مشابه جلبك هایی هستند كه در دریاچه ای مدفون در مریخ شناسایی شده اند و در بخشی از این سیاره موسوم به كلاه یخی مریخ قرار دارند.
بررسی های انجام شده نشان داده است كه جلبك های مذكور در زیر پوسته یخی یكی از اقمار مشتری یعنی اروپا هم قرار دارند.

با توجه به وجود دریاچه ای در قطب جنوب مریخ كه در زیر لایه های قطوری از یخ مدفون شده، پژوهشگران به وجود حیات در آن امیدوار شده بودند. اما بررسی های بعدی نشان داد كه آب این دریاچه دارای مقدار زیادی نمك و گوگرد و برخی انواع مواد معدنی دیگر است كه احتمال وجود حیات در آن را به حداقل می رساند.
اما پژوهش های جدید انجام شده توسط دانشمندان هندی و اسپانیایی نشان داده است احتمال وجود و زندگی برخی میكروارگانسیم ها در این شرایط دشوار وجود دارد. چونكه برخی جلبك ها در چنین شرایط حادی در درون دریاچه Laguna de Peña Hueca اسپانیا به زندگی خود ادامه داده اند و بنابراین همتایان آنها هم می توانند در مریخ به زندگی خود ادامه دهند.
در این میان دانشمندان به كشف دیگری هم نائل شده اند و معتقدند این احتمال وجود دارد كه جلبك های یادشده میلیاردها سال پیش از كره زمین به مریخ منتقل شده باشند. به نظر آنان، عامل این انتقال برخورد شهاب سنگ های مختلف به مریخ است. این شهاب سنگها به دنبال تصادف زمین با دیگر سیارات به وجود آمده و بعضی از آنها به مریخ برخورد كرده اند.

1397/06/31
12:42:31
5.0 / 5
4998
تگهای خبر: پژوهش , دانشمند , كشف , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی