تبدیل گروه های خونی آ و ب به او

تبدیل گروه های خونی آ و ب به او بازار مقاله: ایسنا نوشت: محققان اخیرا خبر از شناسایی آنزیم هایی در روده داده اند كه می توانند گروه های خونی A و B را به گروه خونی O تبدیل كند. اثربخشی این آنزیم های جدید ۳۰ برابر بیش تر از آنزیم هایی است كه در مطالعات قبلی شناسایی شده بود. این یافته می تواند به توسعه ی روش های جدید برای تأمین گروه خونی O مورد نیاز در موارد اورژانسی، كمك نماید.استیون ویترز (Stephen Withers)، پژوهشگر حاضر در این مطالعه، می گوید: «ما به صورت ویژه به آنزیم هایی علاقمند بودیم كه امكان حذف آنتی ژن های A و B را از سطح غشای گویچه های قرمز فراهم می ساخت. آنتی ژن های A و B ساختار قندی دارند. اگر بتوانیم این آنتی ژن ها را به طریقی از غشای گویچه های قرمز حذف نماییم، تبدیل گروه های خونی A و B به گروه خونی فاقد آنتی ژن O، امكان پذیر خواهد شد.»
دانشمندان قبل از این هم ایده ی تبدیل خون های اهدا شده به یك گروه خونی مشترك را مطرح ساخته بودند، اما در ادامه نتوانستند آنزیم یا آنزیم هایی را شناسایی نمایند كه قادر به پیش برد مؤثر چنین فرآیندی باشد.
ویترز به منظور ارزیابی سریع تر آنزیم های مورد مطالعه، از متاژنومیك بهره گرفت. او توضیح می دهد: «به كمك روش های متاژنومیك، می توان تمام ریزجانداران موجود در یك محیط معین را جمع آوری كرده و كل محتوای ژنومی آن ها را به صورت مخلوط با یك دیگر استخراج نمود.»
روش فوق، ویترز و همكارانش را قادر ساخت از ژن های میلیون ها ریزجاندار مختلف نمونه برداری كنند، بدون این كه نیاز باشد هر یك از این ریزجانداران را در آزمایشگاه كشت دهند. پژوهشگران در ادامه ی آزمایش، جهت انتخاب مولكول های DNA كدكننده ی آنزیم های مورد نظر، از باكتری E. coli استفاده كردند. این آنزیم ها توانایی برش بنیان های قندی را دارند.
ویترز در این مطالعه از ریزجانداران برای شناسایی زیست كاتالیزگرهای جدید بهره گرفت. او ادامه می دهد: «این روشی برای جمع آوری اطلاعات ژنتیكی از محیط، وارد كردن آن به آزمایشگاه و انجام غربالگری جهت دست یابی به هدف تعیین شده است.»
او و همكارانش ابتدا در نظر داشتند نمونه های DNA را از پشه و زالو جمع آوری نمایند، چون كه این دو جانور از خون تغذیه می كنند. آن ها در نهایت موفق شدند آنزیم های مورد نظر خویش را از فلور طبیعی روده ی انسان استخراج كنند.
پروتئین های گلیكوزیله ای شده ای به نام موسین، مخاط یا دیواره ی داخلی روده را می پوشانند. موسین شامل قندهایی است كه بعنوان نقاط اتصال برای باكتری های مفید روده عمل كرده و اجازه می دهد به تغذیه بپردازند. بعضی از این قندهای گلیكوزیله شده، ساختاری مشابه با آنتی ژن های A و B موجود بر سطح گویچه های خونی دارند. پژوهشگران دسته ای از آنزیم های باكتریایی را مورد مطالعه قرار دادند كه برای جدا نمودن قندهای موجود در موسین به كار می رود. آن ها در ادامه، موفق به شناسایی خانواده ی جدیدی از آنزیم ها شدند كه در حذف آنتی ژن های گروه خونی، نسبت به آنزیم های قبل، ۳۰ برابر عملكرد بهتری داشتند.
ویترز هم اكنون با همكارانش در مركز تحقیقات خون دانشگاه بریتیش كلمبیا، در حال درستی آزمایی نتایج مطالعه ی خود و فراهم آوردن مقدمات لازم برای انجام كارآزمایی های بالینی است. وی در نظر دارد از تكامل جهت دار (directed evolution) كمك بگیرد. تكامل جهت دار، نوعی تكنیك مهندسی پروتئین كه امكان شبیه سازی نوع طبیعی تكامل را در آزمایشگاه فراهم می آورد. هدف اصلی ویترز، ساخت كارآمدترین آنزیم جهت حذف بنیان های قندی است.
5656

1397/06/01
13:22:41
5.0 / 5
4378
تگهای خبر: پژوهش , محقق , ناسا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی