تغییرات فصلی در سیارات فراخورشیدی و حیات بیگانه

تغییرات فصلی در سیارات فراخورشیدی و حیات بیگانه بازار مقاله: ایسنا به نقل از اسپیس نوشت: پژوهش جدید اخترشناسان نشان داده است كه تغییرات فصلی در اتمسفر سیاره های فراخورشیدی می تواند نشانه حیات بیگانه باشد.محققان با تولید یك پروتكل جستجوی جدید با استفاده از تلسكوپ های نسل جدید، به دنبال گسترش توانایی برای شكار بیگانگان است.
یك تیم تحقیقاتی در دانشگاه كالیفرنیا و مركز تحقیقات "UCR" از تغییرات جو زمین در انتقال فصل به فصل بهره برده است تا یك مدل شیمیایی از علائمی كه می تواند نشانه حیات باشد، درست كند.
جستجوی بیگانگان در جهان هستی كاری اشتیاق برانگیز است و ما باید شواهد مشخصی از وجود آنان را پیدا نماییم.
از آنجایی كه سیاره های فراخورشیدی كه ما معتقدیم می توانند از حیات پشتیبانی كنند، برای سفر بیش از اندازه دور هستند، دانشمندان اتمسفر آنها را مطالعه می كنند، به این امید كه سرنخ های بیولوژیكی در اتمسفر این سیارات بتواند وجود حیات را نشان دهد.
این سرنخ ها كه بعنوان شناسه های زیستی شناخته می شوند، با تلسكوپ های تخصصی و نسل جدید قابل مطالعه هستند. تلسكوپ هایی مانند تلسكوپ فضایی جیمز وب كه هم اكنون در حال سرهم بندی است و اجزای گازی متعددی را كه تشكیل دهنده جو سیاره های فراخورشیدی است، مطالعه می كند.
"ادوارد شوایترمن" دانشجوی دوره فوق دكترا ناسا و سرپرست این تحقیق جدید اظهار داشت: متاسفانه، اندازه گیری گاز اتمسفر به تنهایی ممكن است گمراه كننده باشد. نشانگرهای زیستی رایج مانند حضور اكسیژن و متان می توانند بدون وجود حیات، تولید شوند. ازاین رو اعتبار داده ها مبحث مهمی است.
طبق گفته "استفانی اولسون"، دانشجوی كارشناسی ارشد مركز "UCR"؛ مطالعه اثر تغییرات فصلی بر این نشانگرهای زیستی، به جای مطالعه صرف آنها، اطلاعات بیشتری در مورد پتانسیل حیات به دست می دهد.

"اولسون" و همكارانش یك جدول منحصر به فرد را توسعه دادند كه نشان داده است چگونه فصل ها و نور خورشید می توانند بر تركیبات جوی اثرگذار باشند.
وجود حیات روی كره زمین باعث تغییرات فصلی در جو زمین می گردد. بعنوان مثال، گیاهان بیشتری در تابستان رشد می كنند، كه برپایه این جدول سبب كاهش كربن دی اكسید و افزایش اكسیژن در جو بالای آن منطقه می گردد.
"اولسون" در بیانیه ای اظهار داشت: بررسی تغییرات جو بعنوان یك شناسه زیستی، روش امیدواركننده ای است، زیرا بر روی زمین به صورت بیولوژیكی مدل سازی شده است و احیانا در سایر دنیاهای میزبان حیات هم رخ می دهد.
وی اضافه كرد: كشف حیات برپایه تغییرات فصلی نیازی به درك دقیق بیوشیمی بیگانگان ندارد، زیرا این تغییرات تنها یك واكنش بیولوژیك به تغییرات فصلی در محیط هستند.
اولسون توضیح داد: در حالیكه این جدول بر مبنای زمین طراحی شده است، دانشمندان می توانند از آن برای مطالعه سیارات بیگانه هم استفاده كنند. باآنكه تلسكوپی كه قابلیت استفاده از این كار را دارد، همچنان در مسیر ساخت خود قرار دارد.
وی اضافه كرد: واقعا مهم است كه ما این گونه سناریوها را دقیقا مدل سازی نماییم، ازاین رو تلسكوپ های فضایی و زمینی در آینده می توانند برای شناسایی امیدواركننده ترین شناسه های زیستی طراحی شوند.
این مقاله مجله Astrophysical انتشار یافته است.

5656


1397/02/26
15:08:27
5.0 / 5
4379
تگهای خبر: پژوهش , تحقیق , دانشجو , ناسا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی