گزارش جدید ISC؛

پر مقاله ترین پژوهشگاه های کشور را بشناسید

پر مقاله ترین پژوهشگاه های کشور را بشناسید بازار مقاله: سرانه مقالات بین المللی اعضای هیئت علمی پژوهشگاه های کشور در پایگاه WoS برابر 0.8 و ضریب تاثیر این مقالات 1.9 است.به گزارش بازار مقاله به نقل از مؤسسه استنادی و پایش علم و فناوری جهان اسلام (ISC)، بگفته دکتر سید احمد فاضل زاده رییس مؤسسه ISC؛ انتشار مقالات بین المللی در امتداد مرجعیت و دیپلماسی علمی و فناوری اهمیت دارد. راندمان کمی و کیفی مقالات انتشار یافته در چند شاخص قابل سنجش است. ضریب تأثیر مجلات به عنوان یک شاخص کیفی همیشه مورد توجه پژوهشگران قرار دارد.
مؤسسه استنادی و پایش علم و فناوری جهان اسلام(ISC) به عنوان سومین پایگاه استنادی مستقل جهان پس از دو پایگاه اسکوپوس و WoS، رسالت پاسخگویی به قسمتی از نیازهای علمی، پژوهشی و فناوری کشور در حوزه هدایت، سنجش، ارزیابی و رصد علم و فناوری یا ایران، منطقه و کشورهای اسلامی جهان را بر عهده دارد. با عنایت به این که پایگاه های اطلاعاتی عمدتا تحت سلطه کشورهای غربی است و باتوجه به تاکید مقام معظم رهبری بر راه اندازی یک پایگاه استنادی برای کشورهای اسلامی، پایگاه ISC افتتاح شد.
بهره وری در مؤسسات آموزشی و پژوهشی نیز مانند سایر سازمان ها باید مورد بررسی و مطالعه قرار گیرد و از آن جایی که یکی از مهم ترین کارکردهای مؤسسات پژوهشی، انجام پژوهش است، بررسی راندمان این دسته از مؤسسات، می تواند برمبنای بروندادهای پژوهشی صورت گیرد. از آنجا که مؤسسه استنادی و پایش علم و فناوری جهان اسلام (ISC) متولی رتبه بندی دانشگاه ها و پژوهشگاه های کشور است، برمبنای نتایج رتبه بندی اعلامی سال ۱۴۰۲ راندمان کمی و کیفی انتشار مقالات مؤسسات پژوهشی کشور در پایگاه های بین المللی WoS و ISC سنجیده شده است.
مقالاتی که در این بررسی مورد نظر بوده اند، مربوط به سال ۱۳۹۹ (۲۰۲۰ میلادی) است. این سال آخرین سالی است که داده های آن در بانک اطلاعاتی رتبه بندی موجود است و در آخرین رتبه بندی مؤسسات پژوهشی ایران نیز لحاظ شده است. فاکتورهای مورد بررسی در این بررسی فاکتورهای کمی و کیفی است که بصورت کلی و سرانه مورد محاسبه قرار گرفته است و شامل شاخص هایی از قبیل تعداد کل مقالات، مقالات نشریات Q۱ و سرانه مقالات اعضای هیأت علمی، سرانه مقالات نشریات Q۱ و چندین شاخص دیگر است.
جدول ۱. تعداد پژوهشگاه های حاضر در رتبه بندی بندی ملی ISC به تفکیک گونه
موضوع
تعداد
علوم پایه و کشاورزی
۷
فنی و مهندسی
۲۳
هنر و علوم انسانی
۳۳
کل پژوهشگاه ها
۶۳
نمودارهای ۱ و ۲ سرانه مقالات اعضای هیأت علمی پژوهشگاه ها را به تفکیک گونه بندی موضوعی در پایگاه های WoS و ISC نشان میدهد.
پژوهشگاه های حوزه فنی و مهندسی

پژوهشگاه های حوزه علوم پایه و کشاورزی

پژوهشگاه های حوزه هنر و علوم انسانی

نمودار یک. سرانه مقالات اعضای هیأت علمی در پایگاه WoS
پژوهشگاه های حوزه فنی و مهندسی

پژوهشگاه های حوزه علوم پایه و کشاورزی

پژوهشگاه های حوزه هنر و علوم انسانی

نمودار ۲. سرانه مقالات اعضای هیأت علمی در پایگاه ISC
در جدول ۲ میانگین فاکتورهای مورد بررسی برای کل پژوهشگاه ها و هر یک از گونه های پژوهشگاه ها به تفکیک، قابل مشاهده می باشد. همان گونه که در این جدول ملاحظه می شود، پژوهشگاه های علوم پایه و کشاورزی به لحاظ میانگین تعداد کل مقالات، تعداد مقالات Q۱، مقالات با مشارکت بین المللی و مقالات نمایه نیچر رتبه اول را دارند اما در متوسط ضریب تأثیر پژوهشگاه های فنی و مهندسی، حائز رتبه اول شده اند که نشان میدهد پژوهشگران این حوزه مقالات خودرا در نشریات با ضریب تأثیر بالاتری به چاپ رسانده اند. در سرانه مقالات نیز به همین ترتیب پژوهشگاه های علوم پایه و کشاورزی در صدر قرار دارند.
جدول ۲ میانگین شاخص ها در پژوهشگاه های حاضر در رتبه بندی ۱۴۰۱-۱۴۰۰

شاخص
کل پژوهشگاه ها
علوم پایه و کشاورزی
فنی و مهندسی
هنر و علوم انسانی
تعداد
تعداد کل مقالات
۵۳
۱۸۳
۸۳
۳.۶
متوسط مقالات
۱۸
۶۱
۳۰
۰.۴۵
متوسط ضریب تأثیر
۱.۹
۲.۶
۳
۰.۹
مقالات با مشارکت بین المللی
۱۴
۵۹
۱۹
۰.۷۵
مقالات نمایه نیچر
۱.۶
۱۳
۰.۳۵
۰.۰۶
هم انتشاری با صنعت صنعت
۰.۴
۰.۹
۰.۷
۰.۰۳
سرانه
سرانه مقالات اعضای هیأت علمی
۰.۸
۲
۱.۴
۰.۱۵
سرانه مقالات اعضای هیأت علمی
۰.۲۶
۰.۶
۰.۵
۰.۰۲
سرانه مقالات با مشارکت بین المللی اعضای هیأت علمی
۰.۲
۰.۷
۰.۴
۰.۰۲۵
در جدول ۳ میانگین انتشارات پژوهشگاه ها در پایگاه ISC لحاظ محاسبه شده و برای تعداد کل و هر یک از گونه ها به تفکیک آورده شده است. همانگونه که در این جدول نشان داده شده است، به لحاظ میانگین تعداد کل مقالات و تعداد مقالات Q۱ در ISC نیز به لحاظ سرانه پژوهشگاه های علوم پایه و کشاورزی در رتبه اول قرار دارند.
جدول ۳. میانگین انتشارات پژوهشگاه ها در پایگاه ISC

شاخص
کل پژوهشگاه ها
علوم پایه و کشاورزی
فنی و مهندسی
هنر و علوم انسانی
تعداد
تعداد کل مقالات
۵۱.۰۹
۱۰۵.۲۸
۴۷.۹۵
۴۱.۷۸
متوسط مقالات
۸.۰۷
۲۸.۷۱
۵.۱۷
۵.۷۲
سرانه
سرانه مقالات اعضای هیأت علمی
۱.۲۲
۱.۴۸
۱
۱.۳۲
سرانه مقالات اعضای هیأت علمی
۰.۱۹
۰.۳
۰.۱۲
۰.۲۱
برای اطلاع از متن کامل گزارش «بهره وری پژوهشگاه های کشور در تولید مقالات علمی نمایه شده در پایگاه های بین المللی WoS و ISC» انتشار یافته توسط ISC در این لینک قابل مشاهده می باشد.


منبع:

1403/04/19
15:04:35
5.0 / 5
158
تگهای خبر: آموزش , پژوهش , چاپ , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی