موشک آریان ۶ فردا پرتاب می شود

موشک آریان ۶ فردا پرتاب می شود بازار مقاله: بازار مقاله: موشک جدید آژانس فضایی اروپا(ESA) موسوم به «آریان 6» بعد از بازنشستگی موشک «آریان 5» برای نخستین بار فردا شب پرتاب می شود.


به گزارش بازار مقاله به نقل از ایسنا، انتظار می رود موشک «آریان ۶» که نسل جدید موشک باربری سنگین آژانس فضایی اروپاست، نخستین پرواز خودرا فردا در تاریخ ۹ ژوئیه انجام دهد و به شکاف یک ساله در توانایی اروپا برای دسترسی به فضا پایان دهد.
این پرتابگر که توسط ArianeGroup تولید شده جایگزین موشک «آریان ۵» می شود که در ژوئیه سال قبل بعد از انجام ۱۱۷ ماموریت بازنشسته شد.
پنجره پرتاب «آریان ۶» فردا ساعت ۲ بعدازظهر به وقت محلی(۲۱: ۳۰ به وقت ایران) باز می شود.
موشک «آریان ۵» از سال ۱۹۹۶ تا سال ۲۰۲۳ به مدت ۲۷ سال فعال بود و سیستم پرتاب اصلی آژانس فضایی اروپا بود. قرار بود موشک «آریان ۶» بلا فاصله بعد از بازنشستگی موشک نسل قبلی خود، کار را دست بگیرد، اما سال ها تاخیر در توسعه آن موجب شد که در نهایت بموقع آماده نشود.
در نتیجه آژانس فضایی اروپا مجبور شد برای انجام ماموریت های علمی خود در سال قبل به سایر ارائه دهندگان پرتاب مانند شرکت فضایی خصوصی اسپیس ایکس تکیه کند.
اگر همه چیز با «آریان ۶» خوب جلو برود، اروپا به بازی فضایی باز می گردد. جوزف اشباخر مدیرکل آژانس فضایی اروپا در ماه ژوئن اظهار داشت: «آریان ۶» دوره جدیدی از سفرهای فضایی همه کاره و مستقل اروپایی را نشان میدهد و دسترسی مستقل اروپا به فضا را باردیگر برقرار خواهدنمود.
موشک «آریان ۶» از پایگاه فضایی اروپا در گویان فرانسه پرتاب و بصورت رنده پخش خواهد شد. انتظار می رود پوشش زنده این پرتاب ۳۰ دقیقه پیش از پرواز شروع شود.
گفتنی ست که تمرین پرتاب این موشک در روز ۲۰ ژوئن انجام شد و اپراتورها ابتدا به این موشک ۹۰ متری فرصت دادند تا آزادانه بدون پشتیبانی روی سکو بماند. سپس موشک را به دمای برودتی رساندند و سوخت را به آن پمپاژ کردند و قبل از آماده سازی برای پرتاب واقعی، سیستم ها را در تمام مدت مورد بررسی قرار دادند.
آژانس فضایی اروپا، نتایج دقیق این آزمایش را چند روز بعد منتشر نمود و مشخص شد که «آریان ۶» کاملا طبق برنامه عمل کرده است.
طرح پرواز موشک «آریان ۶» تا مدار پایین زمین در ارتفاع ۵۲۰ کیلومتری فقط یک پرواز آزمایشی نخواهد بود. این موشک بمحض قرار گرفتن در مدار زمین، ۹ تاسوراه را آزاد خواهدنمود. همین طور مرحله بالایی آن موسوم به «وینچی»(Vinci) حامل چهار آزمایش غیر مداری است؛ همچون دستگاهی که یک سیستم را برای مکان یابی سریع ماهواره ها و دو کپسول را برای فرود از مدار به اقیانوس آرام آزمایش می کند تا مشخص شود که آیا آنها می توانند باردیگر با موفقیت به جو زمین وارد شوند یا خیر.
در نهایت وینچی در جو زمین خواهد سوخت. البته آنرا می توان چندین بار در مدار زمین باز کرد تا امکان استقرار چندین ماهواره را در ارتفاعات مختلف فراهم آورد و همانطور که برای نخستین پرواز برنامه ریزی شده است، فضاپیما را از مدار بیرون ببرد و از شناور شدن آن به عنوان زباله فضایی یا امکان سقوط کنترل نشده آن به زمین پیشگیری کند.
موشک «آریان ۶» برای سالانه ۹ تا ۱۲ پرتاب تا سال ۲۰۲۶ برنامه ریزی شده است. اکنون در صورتیکه هنوز نخستین پرواز خودرا انجام نداده است، آژانس های فضایی و شرکت های خصوصی ۳۰ ماموریت را با آن رزرو کرده اند. بزرگ ترین مشتری این موشک، شرکت آمازون است که تا حالا ۱۸ پرتاب را برای شبکه ماهواره ای «کویپر»(Kuiper) خود سفارش داده است.
نخستین پرتاب «آریان ۶» در حقیقت ابتدا برای سال ۲۰۲۰ برنامه ریزی شده بود، اما مجموعه ای از مشکلات فنی همراه با اختلالات ناشی از همه گیری کووید-۱۹ و جنگ روسیه و اوکراین، تاخیرهای مکرر آنرا سبب شد.1403/04/18
12:41:56
5.0 / 5
69
تگهای خبر: دستگاه , سفارش , شركت , علم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی