با عمق بیش از ۴۲۰ متر؛

عمیق ترین حفره آبی جهان در مکزیک کشف شد

عمیق ترین حفره آبی جهان در مکزیک کشف شد به گزارش بازار مقاله، محققان اعلام نموده اند عمیق ترین حفره آبی جهان با عمق بیشتر از ۴۲۰ متر در خلیج چتومال واقع در مکزیک قرار دارد.


به گزارش بازار مقاله به نقل از دیلی میل، مانند سیاهچاله های فضایی در منظومه شمسی، خصوصیت های مرموزی هم روی زمین وجود دارند که گودال های آبی هستند. عمق این حفره های عظیم در اقیانوس های زمین امکان دارد به اندازه طول آسمانخراش باشد. تصور می شود این حفره های مذکور که اواخر عصر یخی به وجود آمده باشند، نقاط اکولوژیکی مهمی هستند که انبوهی از گیاهان و حیوانات در آنها زندگی می کنند. حالا محققان بزرگترین حفره آبی در جهان را شناسایی کرده اند که در خلیج چتومال واقع در مکزیک قرار دارد. حفره آبی مذکور به نام «تام جا» (Tamm Ja) در زبان قوم مایا به مفهوم آب عمیق است و عمق آن به ۴۲۰ متر زیرسطح دریا می رسد. محققان تابحال هیچ وقت به انتهای این گودال نرسیده اند.
پیش از این محققان تصور می کردند تام جا دومین گودال آبی جهان باشد اما اندازه گیری های جدید از آن حکایت می کند که عمق آن از گودال رکورد دار پیشین که در چین قرار دارد، بیشتر است. نمونه برداری و بررسی حفره آبی تام جا در سپتامبر ۲۰۲۱ میلادی انجام شد اما محققان سال پیش از وجود آن خبر دادند. به هر روی آنها عمق این حفره را ۲۷۴.۴ متر تخمین می زدند که معادل ارتفاع برج ویلیامز در هیوستن آمریکا است. اما در واقع تخمین های پیشین ۴۰۰ فوت کوتاه تر از عمق تایید شده فعلی هستند. محققان ظرف یک بررسی جدید در چتومال مکزیک توانستند با کمک ابزار پروفایلر CTD (رسانایی، دما و عمق) در دسامبر سال قبل به تخمین دقیق تری از عمق تام جا دست یابند. این دستگاه مجموعه ای از کاوشگرهاست که به یک قاب فلزی دایره شکل متصل هستند و به وسیله یک کابل به اعماق آب ارسال می شود. پیش از آن محققان از روش نگاشت صداگیر پژواک(echo sounder mapping) استفاده کردند که با کمک پالس های امواج صوتی عمق را تخمین می زند. در دسامبر ۲۰۲۳ میلادی یک مأموریت اکتشافی غواصی انجام شد تا شرایط محیطی در این گودال شناسایی شود. سوابق پروفایلر CTD از ۴۲۰ متر زیر سطح دریا فراتر رفت و هنوز به انتهای گودال هم نرسیده بود. بدین سان تام جا بعنوان عمیق ترین گودال آبی جهان تایید شد.


منبع:

1403/02/22
14:24:36
5.0 / 5
131
تگهای خبر: دستگاه , فضا , كشف , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی