اختصاص 15 همت به صنایع دانش بنیان

اختصاص 15 همت به صنایع دانش بنیان به گزارش بازار مقاله، مدیرکل دفتر خدمات کسب و کار وزارت صمت از انعقاد تفاهمنامه بین وزرای صمت، اقتصاد، علوم و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای اختصاص ۱۵ همت به صنایع دانش بنیان اطلاع داد.به گزارش بازار مقاله به نقل از مهر، امیرحسین اسدی مدیرکل دفتر خدمات کسب وکار وزارت صمت امروز در نشست خبری جایزه ملی فناوری ایران اظهار داشت: از دید ما فناوری مهم می باشد که نیاز امروز صنعت را حل کند و فناور آن قدرت تعامل با صنعت را داشته باشد. همینطور از دیدگاه ما فناوری دارای اهمیت است که فناور آن و دانشگاه آن کنسرسیوم شکل دهد و توان وصل شدن به صنایع بزرگ را داشته باشد.
وی اضافه کرد: حدود ۲ هزار و ۱۰۰ دانشگاه، حدود ۳ میلیون دانشجو و ۱۶ میلیون دانش آموزش و ۵۰۰ مرکز رشد و نوآوری در کشور وجود دارد که با توجه به این متولیان توسعه علم و فناوری این سوال مطرح است که آیا صنعت ما صنعت راندمان است؟ آیا فاکتورهای راندمان که در برنامه پنجم و ششم توسعه بوده را توانسته ایم پاس کنیم؟
وی اشاره کرد: با وجود مراکز و متولی توسعه علم و فناوری در کشور متأسفانه آمار ما به لحاظ راندمان بد است، اما سوال اینجاست که چرا این اتفاق می افتد؟ قرار بود دانشگاه نیازهای صنعت را تأمین کند، صنعت احتیاج به نیروی حرفه ای دارد اما مشاهده عملکرد حاکی از آنست که دانشگاه و صنعت از هم ناراضی هستند، بطوری که کسب وکارها برای خودشان کار می کنند و دانشگاه ها هم دنبال نیازهای خودش است و هیچکدام نیازهای یکدیگر را تأمین نمی کنند.
اسدی افزود: شاخص ارزیابی صنعت و دانشگاه با یکدیگر متفاوت می باشد و تا آن زمان که این شاخص ها با یکدیگر متفاوت باشد این دو نمی توانند نیازهای یکدیگر را تأمین کنند بدین سبب باید به تغییر فاکتورهای ارزیابی و ارزشیابی اقدام نماییم و در جایزه ملی فناوری هم این اتفاق افتاده است و در حقیقت فناوری برای ما حائز اهمیت می باشد که نیازهای صنعت را تأمین کند.
مدیرکل دفتر خدمات کسب وکار وزارت صمت، اظهار داشت: فناوری مسئله محور و فناوری که نیازهای اساسی کشور را رفع می کند برای وزارت صنعت، معدن و تجارت اهمیت دارد همینطور فناوری برای ما دارای اهمیت است که کمک نماید که تولید ما صادرات محور باشد.
وی اضافه کرد: حدود ۴ میلیون کسب وکار (صنف و صنعت) در کشور وجود دارد. بنابراین هدف وزارت صمت و اهدای جایزه مذکور نگاه خاص به فناوری است.
اسدی اظهار داشت: نگاه به دانش بنیان ها تابحال نگاه به کسب و کارهای خرد بوده است بنابراین با این نگاه نمی توان انتظار موفقیت داشت چونکه هیچ گاه برای اتصال صنعت کمک نکرده ایم که کنسرسیوم ها شکل بگیرند، بنابراین برنامه هم اکنون تشکیل کنسرسیوم ها و تشکیل تیم های بزرگ است.
وی اضافه کرد: لازم است واژه اکوسیستم فناوری و نوآوری اصلاح گردد و به واژه اکوسیستم فناوری و صنعت محوری تغییر یابد. اتفاق خوبی که درحال وقوع است این که پارک های فناوری به جای این که در کنار دانشگاه شکل بگیرند در دل صنعت شکل بگیرند. باید قسمتی از پارک فناوری را به خود صنعت واگذار نماییم.
مدیرکل دفتر خدمات کسب وکار وزارت صمت گفت: هدف اصلی ما ایجاد یک فرایند تغییر در نگاه فناوری است از نوآوری دانشگاه محوری و به دانشگاه صنعت محوری است.
اسدی در پاسخ به این که چه حمایتی از صنایع دانش بنیان صورت خواهد گرفت، اظهار داشت: حدود یک ماه تفاهمنامه ای بین وزیر صمت، وزیر اقتصاد و وزیر علوم و معاونت علمی ریاست جمهوری منقعد شد و برپایه آن ۱۵ همت به صنعت دانش بنیان اختصاص یافت. یک پروژه رتبه بندی کسب وکارها در وزارت صنعت تشکیل شده است که در این پروژه قرار شد کسب وکارها را از حوزه های فناوری، صادرات محوری، راندمان، رضایت مشتری، خدمات بعد از فروش و عمق ساخت داخل بررسی نماییم و مقرر است قسمتی از ۱۵ همت را به این کسب وکارها اختصاص دهیم.
وی اضافه کرد: برمبنای دستور وزارت خدمات به کسب و کارهایی عرضه می شود که رضایت بیشتری در عرصه های یاد شده به وجود آورده اند که خدمات عرضه شده به این کسب وکارها می تواند از جنس تسهیلات، تسهیل فرآیندها، حضور در اتاق های تصمیم گیری، تأسیس بنیادهای ویژه توسعه صنعت است.
گفتنی است، یازدهمین نمایشگاه نوآوری و فناوری از ۱۴ الی ۱۷ آذر ماه در تبریز برگزار می گردد و در امسال، جایزه ملی فناوری ایران به همت وزارت صمت هم در این رویداد اهدا می شود.


منبع:

1402/08/23
14:13:08
5.0 / 5
117
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی