معاون وزیر علوم:

فرهنگ دانشگاهی درحال تغییر و تحول است

فرهنگ دانشگاهی درحال تغییر و تحول است بازار مقاله: به گزارش بازار مقاله، معاون فرهنگی وزیر علوم با اشاره به اینکه فرهنگ دانشگاهی درحال یک تغییر و تحول است، اظهار داشت: برای مثال دانشگاه شریف یا دانشگاه تهران را بیست سال پیش به خاطر آورید؛ در آنجا یک عرصه‌ی آموزش بود و یک عرصه‌ی پژوهش؛ ما پارک ها را نداشتیم. اما امروز پارک ها درحال گسترش سریع هستند و آئین نامه های وزارت علوم هم در جهت تشویق پارک ها و شرکتهای دانش بنیان و استارتاپی صادر می شود.


به گزارش بازار مقاله به نقل از ایسنا، دکتر عبدالحسین کلانتری در نشست مدیران گروههای تخصصی و پژوهشی سازمان مطالعه و تدوین کتب دانشگاهی در علوم اسلامی و انسانی، که در هفته گرامی داشت مقام معلم برگزار شد با گرامی داشت یاد و خاطره استاد شهید مرتضی مطهری اظهار داشت: استاد مطهری از یک منظر دغدغه ترکیب عقلانیت و دیانت را باهم داشت، آن هم در زمانه ای که این دوگانه روزبه روز پرنگ تر می شد. شهید مطهری این گام سخت را برداشت تا نشان دهد این دو مفهوم چگونه درآمیخته شده اند و همینطور نشان داد دین چگونه می تواند عقلانیت را پربار کند.
وی افزود: در روزگاری که تفاسیری که از دین صورت می گرفت در تقابل با روزآمدی بود، شهید مطهری جسورانه وارد این عرصه شد و تلاش کرد این دو را در کنار هم نشان دهد و حتی فراتر از روزمرگی تاریخ را جهت بدهد و در پرتو دیانت تاریخ ساز باشد، نه این که فقط با آنچه در تاریخ محقق است سازگار شود و اساسا کتاب اسلام و مقتضیات زمان که به صورت خاص به این مورد می پردازد نشانه ای از همین نوع نگاه است.
معاون وزیر علوم در قسمت دیگری از سخنان خود به تشریح وضعیت موجود منابع درسی در جهان و پیشبینی ها در رابطه با آینده آن پرداخت و اضافه کرد: نوع کتاب نویسی درحال تحول است و کتاب ها کم کم به شکل اشتراکی نوشته می شوند؛ البته منظور این نیست که مانند کتاب های اشتراکی فعلی هر فصل را یک نویسنده بنویسد و ویرایشگر مخصوص خویش را داشته باشد، بلکه کتاب ها همچون دانشنامه های آنلاین خواهند شد که هر خط یا هر پارگراف را یک نفر می نویسد.
کلانتری اضافه کرد: هم اکنون هم دانشجویان در تحقیقات خود برای رسیدن به یک مطلب یک کتاب کامل را مطالعه نمی کنند بلکه بسیار دقیق و جزئی وارد آن قسمتی می شوند که می خواهند از آن بهره برداری کنند. به همین دلیل کتاب سازی ها هم به این سبک شده است و بسیار دقیق و مشخص بر مبنای تقاضای موجود خدمات می دهند.
وی ضمن اشاره به این نکته که در حوزه فرهنگ دانشجویی کارهای کمی انجام شده است اضافه کرد: بیشتر کارهایی که انجام شده در ارتباط با قبل از تحولاتی است که به آن اشاره شد. امروز، فرهنگ دانشگاهی درحال یک تغییر و تحول است برای مثال دانشگاه شریف یا دانشگاه تهران را بیست سال پیش به خاطر آورید؛ در آنجا یک عرصه‌ی آموزش بود و یک عرصه‌ی پژوهش؛ ما پارک ها را نداشتیم. اما امروز پارک ها درحال گسترش سریع هستند و آئین نامه های وزارت علوم هم در جهت تشویق پارک ها و شرکتهای دانش بنیان و استارتاپی صادر می شود.
داود مهدوی زادگان رئیس سازمان مطالعه و تدوین کتب دانشگاهی در علوم اسلامی و انسانی هم سخنان خویش را با گرامی داشت یاد و خاطره استاد شهید مرتضی مطهری شروع کرد و ضمن اشاره به همزمانی نشست با روز معلم اظهار داشت: من فکر می کنم هدف و ماهیت « سازمان مطالعه و تدوین» بسیار با روز معلم سنخیت دارد، از این جهت که بزرگان انقلاب اسلامی همچون استاد شهید مرتضی مطهری قبل از انقلاب یکی از دغدغه هایشان تولید کتاب آموزشی بود و یکی از آرزوهای این بزرگان این بود که فضایی فراهم گردد تا بتوانند در یک عرصه گسترده این دغدغه را عینیت ببخشند.
وی ادامه داد: استاد مطهری در محدوده توان خود تلاش می کرد تا در زمینه های مختلف علوم انسانی مانند کلام، عرفان، فلسفه، مسائل اقتصادی و اجتماعی و پاسخگویی به نیازهای روز متن تولید نماید اما این آرزو وجود داشت تا فضایی برای عینیت بخشی به وجود بیاید و این آرزو در حالی بود که آن زمان برای جریان غربگرا این فضا وجود داشت و همانطور که نویسندگانی مانند جلال آل احمد در آثارشان اشاره کردند بعضی از انتشاراتی های آن زمان به دستور و سرمایه گذاری آمریکایی ها برای اثرگذاری بر روی کتاب های درسی ایران بوجود آمده بودند.
مهدوی زادگان افزود: به نظرم می رسد «سمت» عینیت آن آرزوی بزرگان انقلاب اسلامی است؛ آنها می خواستند ما در تمام زمینه های علوم اسلامی و انسانی کتاب تولید نماییم و ما با عنایت به چنین جایگاهی برای عینیت بخشی بیشتر به این آرزو بازوانی ایجاد کردیم همچون ایجاد نزدیک به 50 گروه تخصصی و همینطور ایجاد گروههای پژوهشی مختلف در تحقیق و توسعه علوم انسانی و سطح انتظارمان هم از این گروه ها بسیار بالاست.
رئیس «سمت» ضمن اشاره به برخی مزیت های تشکیل گروههای تخصصی اضافه کرد: اینکه گروههای تخصصی در چارت سازمانی «سمت» به تعداد مشخص و شیوه عملکرد مشخص نیامده و دارای آزادی عمل هستند خود یک مزیت به شمار می آید که میتوان درصورت نیاز از آن بهره برد و خیلی از طرح هایی که در جلسه به آن اشاره شد را می تواند توسط خود این گروه ها اجرایی کرد. مثلاً در جلسه به استفاده از نویسندگان برجسته اشاره شد، در حالیکه «سمت» محدودیت خاصی برای گروه ها دراین زمینه قرار نداده است و خود گروه ها می توانند پیگیر جذب این نویسندگان شوند. همین که در کار چهارچوب های اساسی حاکمیتی ملاحظه شود و آثار در جهت گسترش تمدن اسلامی و ایرانی تولید شوند برای «سمت» کافی است و شرط خاصی برای فعالیت گروه ها وجود ندارد.
مهدوی زادگان در قسمت پایانی سخنان خود به انتظاراتش از گروههای تخصصی اشاره نمود و همینطور ایده های برای فعالیت موثرتر گروه ها عرضه و تصریح کرد: یکی از انتظارات ما از گروه ها اینست که در فکر توسعه کار خود باشند و از اساتید مختلف همچون اساتید شهرستان ها بهره بگیرند. امروز بیشتر آثار از اساتید تهران و قم است در حالیکه ما اساتید بسیار خوبی در تمامی کشور داریم که ناشناخته مانده اند و باید از ظرفیت آنها استفاده گردد.
وی با اشاره به اینکه همکاری مشترک هر گروه با گروههای تخصصی دیگر هم می تواند بسیار مفید باشد اضافه کرد: در بحث شناسایی موضوعات ما انتظار داریم به بخش ها و موضوعات کمتر شناخته شده توجه ویژه ای صورت بگیرد و من فکر می کنم دو مبحث را بهتر است گروه ها جدی بگیرند: مبحث اول کتاب شناسی توصیفی در هر رشته است؛ مبحث دوم در زمینه‌ی دانشنامه نگاری در رشته‌ی تخصصی گروه است که ما در «سمت» بسیار علاقه مند هستیم آثاری در این موضوعات تولید نماییم.
مهدوی زادگان در انتهای سخنان خود اشاره ای هم به یک زمینه‌ی فعالیتهای جدید کرد تا مدیران گروههای تخصصی و پژوهشی «سمت» از آن در برنامه ریزی های خود در آینده بهره گیرند و اضافه کرد: در تولیدات می توانیم کمی جنبه‌ی فرادانشگاهی را هم در نظر بگیریم و اساسنامه «سمت» هم چنین اجازه ای را به ما می دهد به هر حال بسیار از سازمان ها و وزارت خانه ها، بخش آموزش دارند و از آنجاییکه آموزش احتیاج به متن آموزشی دارد، «سمت» می تواند برای تهیه این متون اقدام نماید.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم به نقل از سازمان مطالعه و تدوین کتب دانشگاهی در علوم اسلامی و انسانی، نشست مدیران گروههای تخصصی و پژوهشی سازمان مطالعه و تدوین کتب دانشگاهی در علوم اسلامی و انسانی در جلسه ای با حضور عبدالحسین کلانتری، معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و داود مهدوی زادگان رئیس این سازمان برگزار شد.
منبع:

1402/02/18
15:07:57
5.0 / 5
244
تگهای خبر: آموزش , آنلاین , استاد , پژوهش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی