رئیس دانشگاه آزاد تاكید كرد؛

کلاس تنها روزنه ارتباط با نسل نوجوان و جوان است

کلاس تنها روزنه ارتباط با نسل نوجوان و جوان است بازار مقاله: به گزارش بازار مقاله، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی اظهار داشت: لازم است کارکرد کلاس و استاد را بعنوان نقش محوری و الگو در تعلیم و تربیت اجتماعی و ارتقای ابعاد اخلاقی و معنوی و هویتی مورد بازنگری قرار داده و با یک وفاق جمعی به آن دقت نماییم. کلاس تنها روزنه ارتباط با نسل نوجوان و جوان است و در این راه باید جوانان را شناخت، درک کرد و با آنها ارتباط گرفت.


به گزارش بازار مقاله به نقل از ایسنا، دکتر محمدمهدی طهرانچی در نخستین روز از نشست سراسری دبیران هم اندیشی دانشگاه آزاد اسلامی اظهار داشت: فراخوانی که برای روزهای ۲۴، ۲۵ و ۲۶ آبان انتشار یافت، رمزی برای هدف خاص دشمنان کشور بود که نتیجه آن تهدید مردم و کسبه و شهادت عزیزان ما در ایذه و اصفهان بود. از خداوند متعادل برای روح شهدای این حادثه تروریستی آرزوی علو درجات داریم.
دکتر طهرانچی افزود: حالا ایام امتحان است و انقلاب اسلامی ایران در عمر ۴۳ ساله خود همواره در موقعیت های ویژه ای قرار داشته است و به عبارتی تمام این سال ها امتحان الهی جاری بوده و همه ما مورد آزمون قرار داشته ایم. با مرور تاریخ در می یابیم باآنکه امت صدر اسلام پای پیامبر(ص) ایستاد اما در آزمون و امتحانی که در زمان حضرت علی(ع) پیش آمد، پشت ولی خدا را خالی کرد و همین رویداد سبب اتفاقات سالهای بعد دوران امامت و ولایت شد. لحظه ها و برهه های حساس یک دفعه جهت تاریخ را تغییر داده و دشمن هم همواره به دنبال این لحظات و غفلت ها است.
وی ضمن اشاره به اهمیت درک زمان و مکان خاص در اسلام، حج را یکی از عبادی و اجتماعی ترین اعمال مسلمانان دانست و اضافه کرد: در بین اعمال ما، حج یک عمل عبادی اجتماعی خاص است که در فروع دین قرار دارد و دیگر اعمال اسلام را میتوان فردی دانست. خصوصیت حج و احکام آن، حضور بموقع در مکانی خاص است؛ زائرین باید در روز و ساعت خاصی در مشعرالحرام، عرفات و منا حضور داشته باشند و اعمال خاصی انجام دهند. نمونه دیگر اینست که در واقعه عاشورا خیلی از مسلمانان به موقع در کربلا حاضر نشدند و باآنکه در راه امام حسین(ع) خون دادند ولی نام آنها جزو شهدای کربلا ثبت نشد چون که حضور آنها در سرزمین کربلا در روز عاشورا مهم بود نه بعد از آن.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به اینکه جهاد رسالت حضور به موقع در میدان نبرد با دشمن است، اظهار داشت: مقام معظم رهبری به مبحث «جنگ ترکیبی» اشاره کرده و فرمودند که دشمن در این جنگ ذهن فعال نوجوان و جوان امروزی که صاحب تحلیل و فکر است را نشانه گرفته و برای مقابله آن از راه تولید و تکرار حجم عظیم محتوای دروغ در شبکه های مجازی اقدام می کند. ایشان به مسؤلان تاکید کردند که در زمینه تولید محتوا و جهاد تبیین احساس مسئولیت کنند.
دکتر طهرانچی تصریح کرد: خداوند در سوره انفال در شش آیه مجزا با خطاب قرار دادن مؤمنان و با عبارت «یا ایها الذین آمنوا» بر اطاعت، اجابت، امانتداری و عدم خیانت، تقوی داشتن و ثبات قدم تاکید می کند.
وی حوادث اخیر کشور را ماحصل مهندسی بیرونی و نقصهای درونی عنوان نمود و اظهار داشت: هدف دشمن، جوانان ۱۴ تا ۲۴ ساله است. این حوادث نقصهای نظام تعلیم و تربیت ما را نمایان کرد و نشان داد که باآنکه در تعلیم و تربیت تخصصی بسیار موفق بوده و دستاوردهای خوبی داشته ایم اما در تعلیم و تربیت اجتماعی ضعیف عمل کرده ایم. دشمن رفتار اجتماعی نوجوانان و جوانان ما را هدف قرار داده است.
دکتر طهرانچی با اشاره به اینکه علل تحولات اخیر در فضای دانشگاهی را میتوان در چهار حوزه «مهندسی خارجی»، «نواقص و نقصهای نظام تعلیم و تربیت»، «جریان اندیشه ای در غرب» و «ظهور کرونا و تعطیلی فیزیکی دانشگاه ها» دسته بندی کرد، اظهار داشت: برای اصلاح نظام تعلیم و تربیت، ابتدا باید بپذیریم که بعضی از راهکارهای ما ناموفق بوده است، گام بعدی اینست که بدانیم باید چه کارهایی را ترک نماییم و در مرحله بعد نظام تعلیم و تربیت احسن را یکپارچه دیده و گسل ها و گسست ها را ترمیم نماییم.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با تاکید بر ضرورت بازآرایی نظام تعلیم و تربیت، اظهار داشت: حالا نیازمند یک نظام پاسخگو با کنش بهنگام و محوریت تعلیم و تربیت برای جوانان هستیم. آنچه اتفاق می افتد، ناشی از غفلت سه ساله در دوران کرونا و نقصهای نظام تعلیم و تربیت در دهه اخیر است. ازاین رو باید نظام تعلیم و تربیت را در مدرسه و دانشگاه بازآرایی کرد.
وی تقابل کنونی را مقابله گزاره ها و باورها دانست و اضافه کرد: گزاره های حکمرانی با تقابل دو گزاره «القایی رسانه ای» و «علمی غربی» مواجه می باشد. نباید گزاره های حکمرانی با گزاره متن زندگی مردم در تقابل فکری قرار گیرد. نمی شود مفاهیم غربی را پمپاژ نماییم و انتظار توجیه مفاهیم اسلامی را داشته باشیم.
دکتر طهرانچی با اشاره به اینکه در رویارویی با جنگ ترکیبی نیازمند گفتمان، انسجام و اقتدار هستیم، خاطرنشان کرد: بنده اردیبهشت سال جاری اطلاعیه ای خطاب به اعضای هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی در رابطه با نقش دانشگاه در تعلیم و تربیت اجتماعی صادر و در یک نظرخواهی و همفکری از اساتید خواستم که به تعلیم و تربیت جوانان اهتمام ورزیده و توجه ویژه داشته باشند و به همین علت میتوان گفت دانشگاه آزاد اسلامی که قبل از حوادث اخیر به تغییر و تحولات دانشجویان جدیدالورود آشنایی داشت، کمتر از دیگر دانشگاه ها دستخوش ناآرامی ها شد. در این بیانیه ۹ بندی، تمامی ارکان دانشگاه را فراخواندیم و به اهمیت کلاس تاکید کردیم.
وی ادامه داد: لازم است کارکرد کلاس و استاد را بعنوان نقش محوری و الگو در تعلیم و تربیت اجتماعی و ارتقای ابعاد اخلاقی و معنوی و هویتی مورد بازنگری قرار داده و با یک وفاق جمعی به آن دقت نماییم. کلاس تنها روزنه ارتباط با نسل نوجوان و جوان است و در این راه باید جوانان را شناخت، درک کرد و با آنها ارتباط گرفت.
عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی افزود: قبل از صدور این بیانیه، در سند تحول و تعالی دانشگاه و در حوزه تحول در نظام فرهنگی تربیتی، بر «چرخش تحول آفرین از ناکارآمدی فرهنگی و تربیتی به اجتماع تربیتی، فرهنگی و هویتی ارزش مدار، درون ‎زا، پویا و مقوم وحدت علمی با تاکید بر نقش اقطاب اثرگذار مانند معلم، استاد، مدیریت، خانواده و محیط های رفاقتی جامعه» تاکید کردیم.
وی تصریح کرد: در حوزه جهاد تبیین باید به سبک زندگی، دستاورد اجتماعی(تحصیل و توانمندسازی و رفتارسازی اجتماعی) و تربیت قوه عاقله در حوزه های علم، فرهنگ و فناوری توجه داشته باشیم. ازاین رو دانشگاه آزاد اسلامی بعنوان یک دانشگاه اجتماعی در مقابله با اغتشاشات اخیر کشور طرح پنج گانه ای را تدوین کرده که شامل طرح تبیین عالمانه و حکیمانه، مشارکت هم افزا، رصد مستمر و دقیق، مراقبت والدانه و برخورد قاطع است.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با تاکید بر این که در رویارویی با حوادث اخیر رکن اول توجه به جهاد تبیین است، اظهار داشت: در جهاد تبیین استاد نقش محوری دارد. اساتید باید از راه شبکه تبیین که توسط دبیران هم اندیشی دانشگاه آزاد اسلامی تشکیل شده، نقش اساسی و مؤثر خویش را به خوبی ایفا کنند.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد، دکتر طهرانچی در انتها خطاب به دبیران هم اندیشی دانشگاه آزاد اسلامی اظهار داشت: از شما بعنوان شبکه ای که رسالت جهاد تبیین را برعهده دارد، انتظار داریم با گروههای مختلف علمی مشارکت داشته و با اساتید گفتگو کنید. همه ما در این برهه باید حضور به موقع و جهاد با کلام مؤثر داشته باشیم. دانشگاه آزاد اسلامی خویش را آماده یک حرکت بزرگ کرده و نباید در این شرایط غفلت نماییم. ان شاءالله بتوانیم با همه وجود در جهاد تبیین کار عملی و مثمر ثمر داشته باشیم.1401/08/27
14:20:47
5.0 / 5
193
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی