طنین نوای یا علی اصغر مادران ارومیه ای در رثای شهید 6 ماهه کربلا

طنین نوای یا علی اصغر مادران ارومیه ای در رثای شهید 6 ماهه کربلا همزمان با نخستین جمعه ماه محرم، مادران ارومیه ای در رثای شهید ۶ ماهه دشت کربلا همنوا با حضرت رباب (س) نوای لالای علی اصغر (ع) سر داده و اشک ماتم ریختند.


به گزارش بازار مقاله به نقل از ایرنا، بعد از گذشت قرن ها بار دیگر حدیث دردناک دشت کربلا توسط مادران در چارچوب آیین شیرخوارگان حسینی تکرار شد و باردیگر داغ یک هزار و ۴۰۰ سال قبل زبان باز کرد تا چهره پلید کفتاران تاریخ را نمایان کند.
امروز در نخستین جمعه ماه محرم در مصلی امام خمینی(ره) ارومیه شیرخوارگان حسینی با سربندهای سبز مزین به نام مبارک حضرت علی اصغر(ع) در آغوش مادران خود، همنوا با حضرت رباب(س) صحنه کربلا را ترسیم کرده و اشک ماتم ریختند.
مصلی پر شده از مادران عاشق خاندان عصمت و طهارت(ع) و صدای گریه ها و لالایی گفتن شان به عرش می رسد هر مادری فرزند شیرخوار خویش را به یاد ابا عبدالله (ع) و لحظه ای که فرزند ۶ ماهه اش را بالای دست گرفته و از دشمنان آب طلب کرد، اشک ماتم می ریزد.


هر گوشه از مصلی شیرخوارای را در خود جای داده و پر است از مادرانی که اشک، فرصت دیدن را از چشمانشان گرفته است گویی صحرای کربلاست و کودکان از فرط تشنگی فریاد می زنند، گویی تاریخ به عقب بازگشته و حرمله ها، اباعبدالله(ع) را نشانه گرفته و کودکان از فرط تشنگی جان می سپارند، گویی علی اصغر بار دیگر در دستان ابا عبدالله(ع) قرار گرفته و لبهایش از شدت تشنگی خشک شده است.
صدای هق هق ناله ها و حاجت خواستن ها از شهید ۶ ماهه دشت کربلا که او هم به «باب الحوایج» مشهور است در سرتاسر مصلی پیچیده است.
در طرفی دیگر لباس مشکی، سربند مزین به نام حضرت علی اصغر (ع) و روسری سبز بر پیشانی کودکان و فرزندان شیرخواره پوشانده شده و برخی آنها را در آغوش کسب ه و همنوا با رباب لالایی علی جان زمزمه می کنند.
امروز عطر و بوی دشت کربلا در مصلی شهر ارومیه پیچیده و مشام عاشقان خاندان عصمت و طهارت (ع) را نوازش می دهد.
شفا و حاجت خواستن جلوه دیگری از این مراسم روحانی است بانویی فرزند شیر خواره خویش را روی دست بالا گرفته و با گریه از حضرت رباب (س) می خواهد که به حق آبروی فرزندش او را شفا دهد.
یکی دیگر پیراهن فرزندش را جلوی گهواره حضرت علی اصغر(ع) می گذارد و با صدای بغض آلود خود شفا می طلبد بعد از او دیگری و سپس مادری دیگر، بغض ها می شکنند و اشک ها سرازیر می شود.


مداح به ذکر مصیبت کربلا می پردازد و اشک در چشم ها حلقه می شود و بعد دعای فرج خوانده می شود و مادران با شیرخوارگان خود قیام کرده و همنوا با مداح دعای فرج می خوانند به یاد شهید ۶ ماهه دشت کربلا سلام و۰صلوات می فرستند سپس سجده می کنند تا ارادات خویش را به ساحت مقدس امام عصر (عج) برسانند.
دوباره مادران قیام کرده وفرزندان شیرخواره خویش را به یاد حضرت علی اصغر سرباز شش ماهه کربلا وبه تبعیت از ابا عبدالله(ع) بالای دست گرفته واشک می ریزند.
بانویی که با فرزند شیرخواره خود آمده و بغض و اندوه را میتوان به سادگی از چهره اش تشخیص داد می گوید هر سال می آیم تا فرزندانم با تاسی از مکتب اباعبدالله و حضرت علی اصغر(ع) تربیت شوند و راه آنان را ادامه دهند.
گهواره حضرت علی اصغر در گوشه دیگر مصلی میزبان مادرانی است که نذرهای خویش را برآن می چسبانند و آرزو می کنند حاجت شان روا شود و در سوی دیگر حاجت روا شده ها معرفی می گردند و شوق و امیدی دوچندان بر دل مادران آرزومند سرازیر می شود.
بار دیگر دعای روحبخش فرج فضای مصلی را معطر می کند و شیرخوارگان حسینی با این بوی زیبا معطر می شوند.
امروز دست های کوچک گره های بزرگ را باز می کنند، شیرخوارگان و کودکان شفاعت بزرگترها را می کنند و مادران فرزندان خویش را واسطه کرده اند تا شهید ۶ ماهه کربلا و مادرش حضرت رباب (س) نگاهی به این عاشقان دست به دعا بیندازند.
صدای گریه های مادران در رثای. حضرت علی اصغر(ع) شهید ۶ ماهه دشت کربلا بار دیگر با نوحه خوانی و روضه خوانی مداحان طنین انداز می شود و روح دیگری به مجلس عراق می دهد سپس دعای فرح تکرار می شود و دست ها به نشان احترام بر سینه گذاشته شده و رو به آسمان بلند می شود.


امروز شهید ۶ ماهه کربلا حضرت علی اصغر (ع) میزبانی می کند از عاشقان و شیفتگان خاندان عصمت و طهارت (ع).
به گزارش بازار مقاله به نقل از خبرگزاری ایرنا، همزمان با سراسر کشور در اولین جمعه ماه محرم در تمامی مساجد، تکایا و مصلی های آذربایجان غربی بخصوص ارومیه همایش شیرخوارگان حسینی به یاد حضرت علی اصغر(ع) شهید ۶ ماهه کربلا برگزار شد.
همایش شیرخوارگان حسینی از سال ۱۳۸۲ در تهران آغاز و به مرور در سایرر شهرها هم گسترش یافت برای برگزاری این مراسم مجمع جهانی حضرت علی اصغر(ع) هم تشکیل شد از سال ۱۳۹۰ این همایش در خیلی از روستاها، ۸۰۰ شهر کشور و کشورهای دیگر گسترش یافت.
همایش شیرخوارگان حسینی در افغانستان، هند، پاکستان، بحرین، عراق، عربستان، ترکیه و دیگر کشورها همه ساله در اولین جمعه ماه محرم برگزار می گردد.
همچنین عزاداری و بزرگداشت کودکان واقعه عاشورا و ایجاد گهواره و لالایی خواندن برای کودکان توسط مادران از مراسم مذهبی کهن در کشورمان است.


منبع:

1401/05/14
22:02:49
5.0 / 5
23
تگهای خبر: فضا , همایش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی