نماینده ولی فقیه در استان هرمزگان:

جهاد دانشگاهی باید به سمت انجام کارهای به زمین مانده گام بردارد

جهاد دانشگاهی باید به سمت انجام کارهای به زمین مانده گام بردارد به گزارش بازار مقاله هرمزگان نماینده ولی فقیه در استان هرمزگان اظهار داشت: از جهاد دانشگاهی انتظار می رود که در بخش های فکری و اجرائی به تحقق سند مهندسی فرهنگی هرمزگان کمک کنند.حجت الاسلام والسملمین محمد عبادی زاده بامداد امروز(۱۱ مردادماه) در دیدار رییس جهاد دانشگاهی که در دفتر امام جمعه بندرعباس برگزار شد، با ذکر این نکته نسبت به جلسات دانشگاهی شور و شعف خاصی دارم، اظهار نمود: فلسفه وجودی جهاد دانشگاهی با وجود تمام اشتراکات، با دانشگاه های دیگر متفاوت می باشد. کار جهاد دانشگاهی باید جهادی باشد و درگیرودار بودجه و بروکراسی نباشد تا گره ای از کار مردم باز شود.وی، شاخصه فعالیت جهادی را از روی خلوص دانست و اشاره کرد: کار جهادی اصولا بصورت کند نیست و گرفتار روزمرگی نمی گردد و از سویی متناسب با نیاز جامعه خلاقیت به خرج می دهد.

نماینده ولی فقیه در استان هرمزگان، با اعلان اینکه جهاد دانشگاهی باید خلاءهای دانشگاهی استان را پوشش دهد، تشریح کرد: توقعات از جهاد دانشگاهی از دانشگاه های دیگر بیشتر است.

حجت الاسلام والمسلمین عبادی زاده، با اشاره به انتخاب شهر بندرعباس به عنوان شهر خلاق در زمینه صنایع دستی توسط یونسکو، اظهار داشت: ظرفیت بندرعباس در زمینه صنایع دستی بسیار زیاد است و خیلی از کشورهای حاشیه خلیج فارس در گذشته از محصولات هرمزگان استفاده می کردند.وی، با ذکر این نکته که اگر اقدام موثری در زمینه صنایع دستی انجام نشود این عنوان از بندرعباس سلب می شود، عنوان کرد: خوشبختانه جهاد دانشگاهی دراین زمینه برنامه های خوبی در نظر گرفته است و امیدوار هستم تقویت این حوزه در دستور کار قرار گیرد.

نماینده ولی فقیه در استان هرمزگان، با اشاره به رتبه اول فقر و فلاکت هرمزگان در کشور، ابراز کرد: اگر می خواهیم جایگاه فقر و فلاکت در هرمزگان را تغییر دهیم باید به سمت ایجاد اشتغال گام برداریم و بخش عمده ای نیز باید بوسیله توسعه مشاغل خانگی تامین گردد.

حجت الاسلام والمسلمین عبادی زاده، اشاره کرد: ارائه آموزش ها در زمینه مشاغل خانگی و صنایع دستی می تواند در ایجاد اشتغال و خلق سرمایه موثر باشد.

وی، با بیان این نکته که جهاد دانشگاهی باید به سمت انجام کارهای به زمین مانده گام بردارد، اشاره کرد: جنس آموزش ها و خدماتی که ارائه می شود باید به سمت بخش هایی برود که توسط دستگاه های دیگر مغفول مانده است.نماینده ولی فقیه در استان هرمزگان، با اشاره به لزوم برقراری روابط نزدیک دانشگاه با صنعت، تشریح کرد: صنعت باید ظرفیت نظام آموزش عالی استان هرمزگان را بشناسد و دانشگاه نیز باید به نیازهای صنعت آگاه باشد تا ارتباط ۲ سویه صنعت و دانشگاه برقرار باشد.

حجت الاسلام والمسلمین عبادی زاده، اظهار داشت: جهاد دانشگاهی باید در قالب تفاهم نامه هایی در صنایع هرمزگان دارای مرکزی خاص باشد تا بتواند در امتداد اجرای برنامه های خود موفق شود.

وی، با اشاره به تدوین سند مهندسی فرهنگی استان هرمزگان ذیل شورای عالی انقلاب فرهنگی کشور، عنوان کرد: پنج اولویت فرهنگی هرمزگان در قالب این سند مشخص و ذیل هرکدام نیز ۲۵ اقدام تعریف شد. استان هرمزگان هم اکنون جزو ۳ استان برتر از نظر پیشرفت است.

نماینده ولی فقیه در استان هرمزگان، ابراز کرد: از جهاد دانشگاهی انتظار می رود که در بخش های فکری و اجرائی به تحقق سند مهندسی فرهنگی هرمزگان کمک کنند.حجت الاسلام والمسلمین عبادی زاده، با اشاره به ضعف دانشگاه های هرمزگان در بخش های فرهنگی و پژوهشی، اشاره کرد: گسترش کرسی های آزاد اندیشی در دستور کار قرار گیرد و این کرسی ها را در سراسر دانشگاه های هرمزگان برگزار کنید.

وی اشاره کرد: دانشگاه ها به برگزاری کرسی های نظریه پردازی و نقد و نظر به هیچ عنوان ورود نکرده اند که باید برگزاری و گسترش این کرسی ها در سراسر دانشگاه های هرمزگان در دستور کار جهاد دانشگاهی قرار گیرد.

نماینده ولی فقیه در استان هرمزگان، با اشاره به لزوم برقراری اندیشکده های مختلف در سطح دانشگاه های هرمزگان، تشریح کرد: پژوهش به حوزه های خرد ورود می کند ولی اندیشکده ها به حوزه های کلان ورود می کنند که باتوجه به چالش های استان هرمزگان ورود جهاد دانشگاهی به راه اندازی اندیشکده های مختلف یک الزام شمرده می شود.

حجت الاسلام والمسلمین عبادی زاده اضافه کرد: هم اکنون در استان هرمزگان یک جریان تصمیم ساز برای مدیران وجود ندارد که این اندیشکده ها می توانند به عنوان یک جریان تصمیم سازی مهم برای مدیران نقش ایفا کنند.وی، با اشاره به این نکته که سرفصل های آموزشی باید متناسب با ظرفیت استان هرمزگان باشد، عنوان کرد: باید یک نظام آموزشی در رشته های خاصی که متناسب با ظرفیت هرمزگان است مانند حقوق دریا، حقوق حمل و نقل، تجارت و... توسط جهاد دانشگاهی تدوین شود.

نماینده ولی فقیه در استان هرمزگان، با اشاره به نقش اثرگذار استان هرمزگان در آینده حمل و نقل کشور، ابراز کرد: باید از همین امروز طراحی رشته های مختلف متناسب با ظرفیت های آینده هرمزگان در دستور کار قرار گیرد.

منبع:

1401/05/11
11:50:36
5.0 / 5
36
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی