تلسكوپ فضایی هابل ثبت كرد

درخشش 5000 کهکشان باستانی در یک تصویر

درخشش 5000 کهکشان باستانی در یک تصویر بازار مقاله: در تصویری که بتازگی از تلسکوپ فضایی ˮهابلˮ انتشار یافته است، هزاران کهکشان اولیه در دوردست در اشکال و اندازه های مختلف در نور فروسرخ می درخشند.


به گزارش بازار مقاله به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، قدیمی ترین کهکشان ها حدود ۱۳ میلیارد سال قدمت دارند و قدمت آن تنها به چند صد میلیون سال بعد از مه بانگ(Big bang) می رسد. با نگاه کردن به این کهکشان ها در نور فرابنفش، دانشمندان می توانند کشف کنند که چه مواد شیمیایی درون آنها نهفته است این اطلاعات برای درک چگونگی شکل گیری و تکامل کهکشان ها ضرورت دارد. اما یک مشکل در این روش وجود دارد. نور فرابنفش اولیه قبل از رسیدن به ما جذب می شود.
اما دانشمندان می توانند خیلی از کهکشان هایی که تنها کمی جوان تر هستند و ۱۱ میلیارد سال سن دارند را بررسی نمایند و این کاری است که اخترشناسان با تلسکوپ فضایی "هابل" انجام داده اند که به ایجاد این تصویر از کهکشان های بسیار قدیمی و بسیار دور انجامیده است.
این تصویر قسمتی از یک کاوش به نام "UVCANDELS" است. "هابل" طی حدود ۱۰ روز رصدی از حدود ۱۴۰ هزار کهکشان تصویربرداری کرده است. تعدادی از آنها در این تصویر که بتازگی انتشار یافته قابل مشاهده هستند. می توان انواع مختلفی از کهکشان ها را در زوایای مختلف رویت کرد.
"هابل" پروژه مشترک ناسا و آژانس فضایی اروپا و کانادا است و بیش از سه دهه به رصد فضا پرداخته است. این تلسکوپ بیش از ۱.۵ میلیون رصد انجام داده و بیش از ۱۸ هزار مقاله علمی بر طبق داده های آن انتشار یافته است. "هابل" با سرعت ۲۷ هزار و ۳۰۰ کیلومتر بر ساعت مدار زمین را دور می زند و در فاصله ۵۴۷ کیلومتری زمین قرار دارد.
"شین وانگ"(Xin Wang)، ستاره شناس کلتک(Caltech) که این نتایج را در روز ۱۴ ژوئن در کنفرانس انجمن نجوم آمریکا در کالیفرنیا ارائه کرد، اظهار داشت: "UVCANDELS" درک بی نظیری از شکل گیری ستاره ها در کهکشان های دور و نزدیک ارائه می کند.
"UVCANDELS" ادامه کاوش دیگری به نام "CANDELS" است که نور مرئی و فروسرخ را مورد بررسی قرار داد. "هابل" با نور مرئی و فرابنفش، قسمت هایی از آسمان را که "CANDELS" بررسی نموده بود، همچون قسمتی که در این تصویر جدید پخش شده، معروف به "Extended Groth Strip" را مورد بررسی قرار داد. با ترکیب لایه های هر دو مطالعه، دانشمندان این تصویر جدید را ایجاد کردند.
این بررسی ها به دانشمندان این امکان را می دهد تا به دورانی از جهان اولیه موسوم به "بازیونیده شدن" نگاه کنند. در طول این دوره، که با تشکیل نخستین کهکشان ها شروع شد، نخستین منابع نور در کیهان ظاهر و به "عصر تاریک" جهان اختتام دادند.
منبع:

1401/03/31
22:50:29
5.0 / 5
149
تگهای خبر: دانشمند , علم , فضا , كشف
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی