مدیران جشنواره فیلم فجر بخوانید؛

برج میلاد چقدر برای میزبانی جشنواره خوب است؟

برج میلاد چقدر برای میزبانی جشنواره خوب است؟ به گزارش بازار مقاله کارشناسان رسانه و اهالی سینما معتقدند هر چند برج میلاد فضای مناسبی به لحاظ فیزیکی و لجستیک برای برگزاری جشنواره فیلم فجر است اما همچنان مشکلات صدا و تصویر این مجموعه مناسب پخش فیلم نیست.


به گزارش خبرنگار سینمایی ایرنا، جشنواره فیلم فجر سال جاری چهلمین دوره خویش را درحالی پشت سر می گذارد که به سیاق هر دوره، سال جاری هم از حواشی دور نماند و حرف و حدیث های محل برگزاری جشنواره از چارسو آغاز و در نهایت به برج بلند بالای تهران ختم شد. رفت و آمد ۲۴ ساعته ای که حرف و حدیث هم کم نداشت.
خبر عدم میزبانی برج میلاد از جشنواره فیلم فجر باآنکه به صورت غیر رسمی به موضوعات مالی و اقتصادی نسبت داده شد اما آنچه از جانب مسؤلان برگزاری این رویداد توضیح داده شد بحث ضعف فنی برج میلاد در این میزبانی بود. ضعف سیستم صوتی که به یکی از گلایه های پرتکرار ویژه صاحبان آثار بود، به صورتی که در بعضی از موارد کیفیت صدای پخش شده در سالن اصلی برج میلاد به حدی ضعیف بوده که صاحب اثر هم متوجه دیالوگ های فیلم نشده است.
پرسروصداترین مصداق از این مورد هم سال قبل و در خلال اکران فیلم ابلق ساخته نرگس آبیار رخ داد که پای اعتراض آبیار را به نشست خبری هم باز کرد. فیلمی که صداهایش حتی برای سازندگان و بازیگرانش هم قابل فهم نبود و اعتراضاتی را در همان زمان و بعد از آن برانگیخت. البته برج میلاد نکات مثبتی همچون دسترسی به نسبت خوب و فضای کافی برای اهالی رسانه را هم دارد.
اما به جهت اینکه بیشتر در جریان نکات مثبت و منفی برگزاری چهلمین جشنواره فیلم فجر در برج میلاد قرار بگیریم با چند تن از کارشناسان و اهالی سینما به گفتگو پرداختیم که در ادامه از نظر شما هم می گذرد. آنچه گفتیم و شنیدیم.
«برج میلاد» برای سینما ساخته نشده و این بزرگترین ضعف است
حمیدرضا آذرنگ کارگردان فیلم روزی روزگاری آبادان که سال قبل در جریان سی و نهمین جشنواره فیلم فجر در برج میلاد اکران شد در گفتگو با ایرنا و در توضیح شرایط و کیفیت برگزاری جشنواره در برج میلاد، اظهار داشت: متاسفانه یکی از خاطرات بد من در برج میلاد با اکران فیلم روزی روزگاری آبادان رغم خورد و آن هم به علت کیفیت بد صدا بود.
وی افزود: صدای فیلم به قدری غیرقابل فهم بود که خود من بعنوان کارگردان فیلم و نویسنده نمی شنیدم که بازیگران چه می گویند. و این در شرایطی است که به زعم دوستان سالن های نمایش برج میلاد نزدیک به استاندارد است.
آذرنگ در توضیح ضعف سیستم صوتی برج میلاد خاطرنشان کرد: حتما این سیستم صوتی به لحاظ تخصصی مشکل مهندسی دارد؛ به علت اینکه در جامعه ما پیش از این که یک اتفاق ایجاد شود، شرایط آن برانداز نمی گردد که قد و قواره امکانات آن در حد چه باشد.
مطمئنا برج میلاد سالنی نیست که برای سینما ساخته شده باشد و بطور قطع در سالنی که برای سینما ساخته نشده است، مشکلات وجود خواهد داشت
کارگردان فیلم سینمایی روزی روزگاری آبادن تصریح کرد: سالن سینما با سالن برگزاری کنسرت، سمینار و... بسیار متفاوت می باشد چون که سینما یک تخصص و صنعت است و احتیاج به متخصصانی دارد که به اندازه احتیاج به آن توجه نمایند.
وی اضافه کرد: شاید این ایراد صرفاً آن روز بوده است؛ آن روز به جز فیلم خودم فیلمهای دیگری هم که دیدم مشکل صدا داشتند و صدا، بُعد و اندازه تصویر سینما را نداشت که مخاطب را همراه خود سازد.
آذرنگ عنوان کرد: امیدوارم این مشکل قابل حل باشد تا دیگر دوستان فیلمساز صدمه نبینند.
«برج میلاد» برای نمایش فیلم ساخته نشده است
یوسف بچاری تهیه کننده تلویزیون که تجربه حضور و کار در چندین دوره جشنواره فیلم فجر در برج میلاد را داشته است، ضمن اشاره به وضعیت برج میلاد در میزبانی از جشنواره فیلم فجر، در گفتگو با ایرنا تصریح کرد: بعنوان یک مخاطب جشنواره فیلم فجر که حدود ۵ سال در فضای برج میلاد کار کرده ام شخصا برج میلاد را می پسندم چون که به لحاظ معماری این گونه است که آدم ها همدیگر را می بینند و اساسا مهم ترین مزیت یک رویداد فرهنگی همین دیدار آدم هاست.
وی اضافه کرد: در شرایط امروز به علت مشغله و فاصله و مسائلی از این دست فرصت دیدار شاید خیلی کم و کوتاه باشد اما جشنواره فرصتی برای دیدار است و معماری برج میلاد این امکان را می دهد؛ ضمن اینکه چون شکل دایره ای در این فضا است، احتمال اینکه آدم ها همدیگر را ببینند بسیار زیاد است چون که فقط یک درب ورودی و خروجی دارد.
از نظر دسترسی ها هم این فضا معقول است چون که در حاشیه اوتوبان است و دسترسی ها مناسب می باشد و از منظر پارکینگ و جای پارک هم خوب است؛ بر این اساس برج میلاد تهران در مجموع در بحث پذیرایی ها، حضور آدم ها و سالن های کنفرانس های مطبوعاتی به لحاظ فرهنگی خوب است
بچاری تصریح کرد: نکته منفی ای که در مورد میزبانی برج میلاد از جشنواره فیلم فجر وجود دارد، مبحث کیفیت فنی صدای پخش در سالن ها بخصوص سالن اصلی این مجموعه است. این مورد همواره مورد نقد صاحبنظران و فیلمسازان بوده چون که کیفیت سالن اصلی برج میلاد درگیر اشکالاتی است.
وی اضافه کرد: تاجایی که اطلاع دارم سیستم صوتی برج میلاد برند خوبی است اما شاید ایراد از معماری سالن باشد و اینکه اساسا این سالن برای نمایش فیلم ساخته نشده است.
نقصان سیستم صدا و تصویر کابوس بی پایانِ «برج میلاد»
مصطفی محمودی مدرس دانشگاه و کارشناس رسانه هم در توضیح نقاط مثبت و منفی برج میلاد برای میزبانی از جشنواره فیلم فجر به خبرنگار سینمایی ایرنا عنوان کرد: بهترین خصیصه ای که میتوان برای میزبانی برج میلاد از جشنواره فیلم فجر برشمرد، مبحث گنجایش کافی و فضای بزرگ این مجموعه است؛ ظرفیت صندلی ها، سالن های مختلف و جنبی، امکان دسترسی مناسب اهالی رسانه و هنرمندان به همدیگر و یک تعامل بی واسطه و بی دغدغه در یک مکان ثابت همچون مزیت های برج میلاد در میزبانی این رویداد فرهنگی است.
ضمن اینکه در برج میلاد امکانات پشتیبانی، لجستیک، پذیرایی و پارکینگ محیاست
وی اضافه کرد: از طرفی اما نقصان سیستم صدا و تصور همچنان در این مجموعه وجود دارد؛ ضمن این که حضور و ورود افراد متفرقه در تمام روزهای جشنواره و بخصوص در ایام تعطیل، از دیگر خلاها و نقاط ضعف برج میلاد در میزبانی از جشنواره فیلم فجر است.
محمودی خاطرنشان کرد: در حال حاضر برج میلاد و مرکز همایش های آن بهترین گزینه برای میزبانی جشنواره فیلم فجر است و در نهایت نکته حائز اهمیت تاکید بر این مورد است که ما به رغم سالهای متعددِ برگزاری این رویداد هنوز مکانی ثابت برای برگزاری جشنواره فیلم فجر ندایم که آنرا کاخ بنامیم یا خانه جشنواره.
محمودی عنوان کرد: در نهایت این اصلی ترین مطالبه اهالی رسانه است که نیاز داریم تا مکانی ثابت بعنوان خانه جشنواره فیلم فجر داشته باشیم که علاوه بر برگزاری جشنواره فیلم فجر از آن در تمام سال بعنوان مکانی برای میزبانی سایر رویدادهای سینمایی (سینما حقیقت، فیلم کوتاه و... ) استفاده نماییم.
به نظر می آید برج میلاد با تمام معایب و محاسن، در حال حاضر تنها گزینه قابل قبول برای میزبانی از چهلمین جشنواره فیلم فجر است. امید است که در آینده امکانی برای ایجاد فضایی تخصصی در حوزه سینما فراهم گردد که بتواند پاسخگوی نیازهای این رویداد همچون پخش حرفه ای تصویر و صدای فیلم، برگزاری نشست های خبری، محلی برای گپ و گفت اهالی سینما و دیگر نیاز های این رویداد باشد.منبع:

1400/11/05
20:36:44
5.0 / 5
280
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی