تهیه بانک فرونشست زمین از طرف سازمان نقشه برداری

تهیه بانک فرونشست زمین از طرف سازمان نقشه برداری بازار مقاله: رئیس اداره ترازیابی دقیق و تداخل سنجی راداری سازمان نقشه برداری از تهیه بانک جامع اطلاعات فرونشست در این سازمان آگاهی داد.


به گزارش بازار مقاله به نقل از ایسنا دکتر معصومه آمیغ پی در وبینار مدیریت خطر فرونشست زمین، فرونشست زمین را حرکت سطح زمین به سمت پایین نسبت به دیتوم مانند دریا در اثر عواملی چون کارهای انسانی مانند تونل سازی، معدنکاری، استخراج آب های زیر زمینی و نفت و گاز و فعالیت گسل ها تعریف کرد.
وی با اعلان اینکه سال۱۹۶۵ شروع نخستین برنامه جهانی یونسکو برای مطالعه چرخه های آب شناختی اجرائی شد، اظهار نمود: از سال ۱۹۷۵ گروه کاری فرونشست در پاریس تشکیل شد که اساس فعالیت آن بررسی پدیده فرونشست و آب های زیر زمینی بود و از آن سال تا حالا بررسی های بیشتری دراین زمینه در کشورهای پیشرفته خصوصاً در امریکا و ژاپن انجام شده است که نتیجه آن کنترل شدید مصرف آب و تعیین هر الگوی مصرف بوده است.
آمیغ پی اشاره کرد: در ایران نیز باتوجه به مصرف بی رویه آب در سطح کشور و پایین آمدن سطح آب زیر زمینی در کشور، فرونشست ها و نتایج حاصل از آن به پدیده ای مشکل ساز در کشور تبدیل گشته است به شکلی که شاهد بروز پدیده فرونشست در دشت رفسنجان، سیرجان، مشهد، کرمان، شیراز، اردکان، دشت کبودرآهنگ و فامنین در استان همدان و همین طور در جنوب غربی تهران بوده ایم.
وی بزرگترین لطمه فرونشست زمین را لطمه به آبخوانها دانست و تصریح کرد: تخریب سیستم های آبیاری و خاک های حاصلخیز کشاورزی، تغییر هیدرولوژی منطقه و ایجاد سیلاب، لطمه به ساختمان ها، خیابان ها، پل ها، بزرگراه ها، خطوط راه آهن و سدهای خاکی و تصفیه خانه ها و اختلال در خطوط آبرسانی و گاز و فاضلاب از دیگر لطمه های فرونشست زمین بشمار می رود.
رئیس اداره ترازیابی دقیق و تداخل سنجی راداری سازمان نقشه برداری کاهش کیفیت آب و کاهش میزان نفوذ پذیری سطحی و پیرو آن گسترش پهنه های بیابانی و سیلابی شده را از دیگر نتایج فرونشست زمین نام برد و تصریح کرد: در بعضی از مناطق شاهد بروز تخریب در راه آهن بودیم که این امر از خط خارج شدن قطار را در پی دارد که دراین زمینه شرکت راه آهن همکاری خوبی با ما دارد.
وی سازمان نقشه برداری را متولی تهیه نقشه های پهنه بندی در کشور دانست و اظهار داشت: بمنظور پایش واندازه گیری سطح زمین از روش های تداخل سنجی راداری، GPS و ترازیابی دقیق استفاده می شود که در سری اول مطالعات ما از دهه ۶۰ تا ۷۰ و پس از آن از دهه ۷۰ تا ۸۰ مبادرت به بررسی اندازه گیری سطح زمین کردیم که طی آن ۴۴ منطقه فرونشست را در کشور شناسایی کردیم و در مطالعاتی که در سالهای ۸۳ و ۸۴ انجام شد، موفق به شناسایی ۱۳۰ منطقه فرونشست در کشور شدیم.
آمیغ پی، از تهیه بانک جامع فرونشست در سازمان نقشه براری آگاهی داد و اظهار داشت: برمبنای مطالعات ما کلیه استانهای کشور درگیر پدیده فرونشست هستند و استانهای خراسان رضوی، خراسان جنوبی، کرمان، یزد و اصفهان بیشترین نرخ فرونشست را تجربه کردند.
وی با تاکید بر این که پدیده فرونشست با کاهش سطح اب های زیر زمینی ارتباط دارد، تصریح کرد: خوشبختانه دولت در طرح مسکن ملی از سازمان نقشه برداری در حوزه مناطق درگیر فرونشست استعلام گرفته است.
آمیغ پی افزود: بمنظور توقف پدیده مخرب فرونشست پیشنهاد می شود گسترش پهنه کشاورزی بدون الگوی کشت متوقف شود و نقشه فرونشست کشور در برنامه ریزی برای بسط شهرها در نظر گرفته شود.
منبع:

1400/09/15
19:43:50
5.0 / 5
205
تگهای خبر: آهنگ , شركت , كیفیت , مطالعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی