نبودن، واگویه ای از عشق

نبودن، واگویه ای از عشق »نبودن» عنوان تازه ترین رمانی است که به قلم مهدی زارع توسط نشر سوره مهر راهی بازار کتاب ها و کلمه ها شده. این کتاب به واسطه دغدغه ‎های ذهنی فردی که در عملیات خنثی کردن مین پایش را از دست داده، واگویه ای متفاوت از عشق است.


به گزارش عصر یکشنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا مراسم رونمایی کتاب نبودن، با حضور ساسان ناطق، مدیر دفتر ادبیات داستانی مرکز آفرینش های ادبی حوزه هنری، مهدی زارع نویسنده رمان و امیر اسماعیلی نویسنده و سردبیر روزنامه بامداد نو، برگزار شد.
ناطق، با بیان اینکه شکل گیری و انتشار این رمان با همراهی دفتر ادبیات داستانی مرکز آفرینش های ادبی حوزه هنری اتفاق افتاده است، اظهار داشت: یک کارگاه تعاملی با حضور نویسندگان منتخب استانی برگزار کرده و از ان ها خواستیم طرح های خویش را برای نگارش رمان ارائه نمایند. در همین کارگاه هم روی طرح رمان ها بحث کردیم و بعد از آن نویسندگان حاضر مشغول نوشتن شدند. از آن جمع هشت نفره کارگاه پنج رمان بیرون آمد که نبودن، یکی از آن هاست که نسخه کاملش خیلی زود به دست ما رسید و حالا هم انتشار یافته است.
ناطق افزود: خوشبختانه این اثر جزء کارهایی بود که به بازنویسی نیاز پیدا نکرد و همین اتفاق روند کار را تسریع کرد. من قلم مهدی و بعضی از نویسندگان جوان را دوست دارم و اغلب نخستین نفری هستم که این داستان ها را می خوانم و لذت می برم.
مدیر دفتر ادبیات داستانی مرکز آفرینش های ادبی حوزه هنری درباره ساختار کتاب نبودن اظهار داشت: نویسنده در این کتاب به یک راوی عریان نزدیک شده است، گویی به شکلی درباره زندگی خود و دیگران از دریچه دغدغه های شخصی اش حرف می زند و ما را شریک روایتی از عشق می کند که انگار کمی با آن آشناست. او به آدم های رمانش نزدیک شده و واگویه هایشان را برای ما نقل می کند، واگویه هایی که به ما در درک و شناخت بهتر و بیشتر شخصیت ها کمک کرده و ما را به شناخت کامل تری از فضایی که هر کداممان بشکلی تجربه اش کرده ایم، می رساند.
مهدی زارع، نویسنده کتاب پس از قدردانی از ناطق برای توجه به نویسنده های استانی، به بیان دغدغه های اصلی اش برای نوشتن این کتاب پرداخته و اظهار نمود: نبودن، دغدغه اصلی، اساسی و ذهنی ام بود. ما به برخی از مفاهیم به درستی نپرداخته ایم و من اثری درباره آنها نمی بینم. مدت هاست واژه تازه درست نکرده ایم و برخی کلماتی که به کار می بریم در ارتباط با هزاران سال پیش است. یکی از سوالاتی که در کتاب مطرح می شود این است که من پای مصنوعی دارم آیا باید بگوییم این پا را پوشیدم؟ این پا را پا کردم؟ چرا ما برای وضعیت جدید فعل و کلمه جدید نداریم؟ مگر ما انسان نیستیم و قرار نیست که کلمه جدید بسازیم؟ این مورد دغدغه ذهنی من بود و رمانم را برپایه آن نوشتم تا نشان دهم علل و بهانه های فرهنگی ای که درباره این امر می آوریم بهانه هایی واهی بیش نیستند و حقیقت ندارند.
در این رمان نویسنده به دنبال طرح سوال و پاسخ دادن به آن است یا صرفاً به مورد اول اکتفا کرده و ما را با سوالی که طرح کرده، تنها می گذارد؟ زارع دراین باره اظهار داشت: نخستین گام حل مساله، پذیرش آن است. ما هنوز نپذیرفتیم که زبانمان الکن است. از طرفی هر فرآیندی با سوال شروع می شود و تلاش برای یافتن پاسخ در حل این مشکل کمک می نماید. من در این کار کلمه جدیدی درست نکردم ولی شخصیت داستان در موقعیت زیستی خود چاره جدیدی عرضه داد. راوی برای دیدگاه درباره عشق چاره جدید پیدا می کند ولی کلمه جدید نمی سازد یا درمورد مسائل دیگر هم اوضاع به همین ترتیب پیش می رود.
زارع همینطور درباره مابه ازای بیرونی شخصیت ها تاکید کرد: مسائل و اتفاقات مابه ازای بیرونی داشته اما در خلق آنها شخص مشخصی را مدنظر قرار نداده‎ام. او با تاکید بر اینکه که بستر داستان دفاع مقدسی نیست، اظهار داشت: بستر نبودن، جامعه امروزی و زمان حال است اما در این بین چرایی و چیستی شخصیت ها تحت تاثیر دفاع مقدس قرار دارد. بستر ماجرا سال هایی است که داعش دارد تاخت وتاز می کند و به آدم کشی می پردازد و تصاویر سر بریدن را به نمایش می گذارد و رزمنده ای که در جنگ اتفاقاتی برای او رخ داده است. ذهن انسان سالم در زمان حال زندگی می کند و نگران آینده است.
اسماعیلی، سردبیر بامداد نو به زارع اظهار داشت: واژه گزینی های مهندسی شده، به جا و مناسبی در کتاب دیدم که سبب شد این رونمایی برای ما جذاب تر هم شود. این پنجمین رمان شماست و به نظر می آید در این دوره برای تمرکز روی نوشتن با عنایت به شرایط اجتماعی دوره بسیار سختی است تا بتوان یک رمان را به سرانجام رساند.
او درباره شکل گیری شخصیت ها خطاب زارع اظهار داشت: به نظرم شما با شخصیتی که بیرون از داستان شکل گرفته و کامل شده وارد داستان شده اید که امکان دارد مخاطب گاهی با او ارتباط کامل برقرار نکند، همینطور تعداد پرش های زمانی در داستان بسیار است و این مورد کار مخاطب و نویسنده را سخت می کند.
زارع در ادامه توضیح داد: این شخصیت ۳۵سال پیش شکل گرفته ولی حین داستان گرفتار تحول می شود. این تحول ساخت اولیه را در هم می ریزد و به ساخت جدیدی از شخصیت می رسد.
ناطق در انتها این مراسم بیان نمود: درباره کتاب زارع باید بگویم که جغرافیای استانی و محلی که در ذهن او شکل گرفته به یک جغرافیای ملی تبدیل گشته و آنرا در ذهن مخاطب قالب می سازد. این امتیاز اثر ایشان است. تجربه زیستی وی در اثر غالب شده است. نویسندگان خطه سمنان اخیرا خیلی از فولکلوریک و جغرافیای استانی خویش را با مخاطب به اشتراک می گذارند که این نقطه قوت داستان های آن هاست.


منبع:

1400/07/11
23:53:19
5.0 / 5
197
تگهای خبر: فضا , كتاب , مهندس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی