سینمای کودک با خیال معنا پیدا می کند

سینمای کودک با خیال معنا پیدا می کند به گزارش بازار مقاله کارگردان «قطار آن شب» ضمن اشاره به این که بدون خیال هنر و سینما معنای خویش را از دست می دهد، اظهار داشت: کسی که برای کودک فیلم می سازد، باید بر فانتزی اشراف کامل داشته باشد.


به گزارش بازار مقاله به نقل از ایرنا از جشنواره بین المللی فیلمهای کودکان و نوجوانان، حمیدرضا قطبی درباره اکران فیلمهای کودک، اظهار داشت: در ابتدا باید بگویم جشنواره ها مشوق فعالیتهای هنری هستند و با تلاش و عرضه راهکار برای حل مسائل و همینطور گفتگو کردن با متولیان امر میتوان به اکران آثار کودک در آینده امید داشت.
این کارگردان تحسین شده جشنواره سی و دوم درباره بحث محتوایی در آثار کودک، اظهار داشت: باید زاویه نگاه از بالا به سینمای کودک یا نوجوان تغییر پیدا کند و از طرف مسؤلان به سینماگران حوزه کودک و نوجوان آزادی عمل داده شود. چونکه نگاه های ممیزی محور برای مسؤلان اولویت هایی را به وجود می آورد که این اولویت ها به سینمای کودک، سینماگر و حتی خود کودکان ارتباطی ندارد، ازاین رو باید در این خصوص، در جشنواره فیلم کودک با صاحبان اندیشه و هنر بحث، گفتگو و مشورت کرد تا مسائل به روز شود و در حوزه جامعه شناسی کودکانه فعالیتهایی ویژه شکل بگیرد. چون نمی توانیم با داده هایی که از پیش تعیین شده بگوییم در ذهن کودک و نوجوان چه می گذرد و به بررسی و تفحصی ویژه در این حوزه نیاز است.
قطبی افزود: من منکر تلاش هایی که در حوزه کودک از طرف متولیان در گذشته شده، نمی شوم اما گمان می کنم هنوز بیشتر از این ها نیاز داریم به مقوله فانتزی در سینمای کودک بها دهیم، چونکه در فانتزی میدان گسترده ای وجود دارد که لازمه حضور در آن عرصه، داشتن دیدی وسیع و نگاهی باز است.
وی درباره شعار «سینما سرزمین خیال» اظهار داشت: در فضای سینمای کودک همواره خیال وجود دارد و فیلم سازان و فیلمنامه نویسان به این مقوله بسیار اهمیت می دهند. اصلا بدون خیال هنر و سینما معنای خویش را از دست می دهند.
کارگردان قطار آن شب تصریح کرد: امروزه با ابزار جدید و تکنولوژی های تازه که کودک را از سنین پایین با «مدیا» مواجه می کنند، دنیای کودک وسیع می شود ازاین رو کسی که برای کودک فیلم می سازد باید بر فانتزی اشراف کامل داشته باشد و با سرمایه گذاری درست به اجرای عملی ایده هایش فکر کند، چون که با فراهم آوردن ابزار مورد نیاز، میتوان تخیل را در آثار سینمایی به ترسیم کشید.
قطبی تصریح کرد: اگر مقرر است به اکران خوبی در سینمای کودک برسیم که بازگشت مالی هم برای صاحب آثار داشته باشد، نیاز است که یک هم پوشانی بین «جشنواره بین المللی کودکان و نوجوانان» و «جشنواره فیلم رشد» صورت بگیرد. گمان می کنم با کمک این دو جشنواره، بستری برای اکران آثار خوب کودک فراهم گردد.


منبع:

1400/06/24
14:21:52
5.0 / 5
212
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی