گشتی در اخبار تئاتر در روزهای كرونایی؛

كرونا و سایه روشن های امید در صحنه تئاتر

كرونا و سایه روشن های امید در صحنه تئاتر به گزارش بازار مقاله همزمان با پشت سر گذاشتن تعطیلات ۶ روزه پایتخت و سکون فعالیت هنرمندان تئاتر، حوزه هنرهای نمایشی کشور با اخباری چون قطعی شدن برگزاری جشنواره های تئاتر فجر و آیینی و سنتی با روشی منطبق با شرایط کرونا و دست یاری تلویزیون تئاتر ایران در کمک به اقتصاد نمایش ایران روزگار می گذرانَد.شرایط شیوع گونه دلتای ویروس کرونا در کشور بخصوص در پایتخت تا حدی شدت یافت بود که مسؤلان دولت را بر آن داشت تا حکم به تعطیلی ۶روزه پایتخت (۲۸ تیرماه تا چهارم مرداد ماه ۱۴۰۰) دهند، تا بتواند به این واسطه با تلاش کادر درمان و در خانه ماندن مردم گامی مؤثرتر در مهار این ویروس بردارند.

با پشت سر گذاشتن این تعطیلات شش روزه بار دیگر شاهد بازگشت جریان فعالیت ها در بخش های مختلف جامعه ازجمله در حوزه فرهنگ و هنر و عرصه هنرهای نمایشی از امروز چهارم مردادماه هستیم. هرچند با عنایت به قرار گرفتن تهران در بین شهرهای قرمز شاهد بسته بودن تالارهای نمایشی تحت نظارت اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و بخش اعظمی از تماشاخانه های خصوصی هستیم اما بار دیگر هنرمندان تئاتر که تجربه فعالیت با فراز و فرودهای مختلف در خلال بیشتر از ۱۷ماه همراهی با این ویروس را پشت سر گذاشته اند آرام و رام مسیر حرکت و فعالیت خویش را در این شرایط با احتیاط شروع کرده اند.

از سوی دیگر مسؤلان و دست اندرکاران عرصه تئاتر کشور و بخصوص دبیران دو رویداد مهم نمایشی کشورمان؛ چهلمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر و بیستمین جشنواره نمایش های آیینی-سنتی هم درحال رایزنی و برنامه ریزی برای برگزاری این رویدادها با احتمالات و شرایط ویروس کرونا در کشور می باشند.

در کنار تمامی این روزهای پرمشغله برای مدیران و دست اندرکاران عرصه تئاتر کشور، دیگر بخش ها و شاخه های این هنر هم طی روزهای گذشته خالی از رویداد و اتفاق نبوده است.

از مهم ترین رویدادهای هفته جاری از تاریخ ۲۸ تیر ماه تا چهارم مرداد ماه میتوان به برگزاری حتمی جشنواره تئاتر فجر، بخش بین الملل و رایزنی با کمپانی های معتبر جهان؛ رویکرد اصلی تئاتر فجر، برگزاری جشنواره نمایش های آیینی-سنتی به دو شیوه فیزیکی و مجازی، بخش بین الملل جشنواره آیینی-سنتی منحصر به سمینار و نشست های تخصصی، میزبانی پردیس تئاتر تهران از جشنواره شبیه خوانی قربان تا غدیر، آینده روشن تلویزیون تئاتر ایران در کمک به اقتصاد هنرهای نمایشی، رویکرد حمایتی تلویزیون تئاتر ایران، اجرای دو نمایش از ایران در تئاتر پیچرسکای کیف، انتشار مجموعه مقالات پیشگام ادبیات نمایشی در ایران، رونمایی از پوستر نمایش «بَبو» و انتقال اجراهای جشنواره تئاتر پنجمک به سالن اصلی پردیس تئاتر تهران اشاره نمود.برگزاری حتمی جشنواره تئاتر فجر

حسین مسافرآستانه دبیر چهلمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر ضمن تاکید بر برگزاری حتمی چهلمین جشنواره بین المللی تتاتر فجر درباره فراخوان این دوره از جشنواره که برخلاف ادوار پیش برای تمامی بخش ها منتشر نشده است، اظهار داشت: بیشتر بخش های فراخوان جشنواره اعلام شده و بخش های کمی نظیر بخش عکس و پوستر باقیمانده که پس از تأیید شورای سیاستگذاری جشنواره فراخوان این بخش ها هم اعلام می شوند.

وی درباره تغییراتی که در فراخوان جشنواره چهلم نسبت به دوره سی و نهم، توضیح داد: برخی بخش های غیر ضروری که در دوره گذشته ظرفیت محدودی داشتند نظیر بخش تئاتر فیزیکال حذف و به بخش دیگرگونه های اجرا منتقل شد.بخش بین الملل و رایزنی با کمپانی های معتبر جهان؛ رویکرد اصلی تئاتر فجر

مسافرآستانه درباره وضعیت و سیاست مدنظر درباره بخش بین الملل جشنواره چهلم با عنایت به این که دوره سی و نهم جشنواره هم بدون بخش بین الملل و به صورت داخلی برگزار شد، تاکید کرد: سیاست ما در بخش بین الملل چهلمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر تئاتر ملل است. کوشش برای رایزنی با کشورهای مختلف بخصوص کمپانی های تئاتری مطرح دنیا شروع شده تا به ۲ صورت حضور فیزیکی و اجرای کار یا حضور مجازی و پخش آثار مطرح آنها میزبان شأن باشیم.

اکثر گروه ها و کمپانی های بین المللی تئاتر طی دو سال قبل تولید جدیدی نداشتند ازاین رو درحال رایزنی هستیم آن هایی که تولید جدید دارند و اثرشان با شرایط فرهنگی ما تطبیق دارد، در جشنواره حضور پیدا کنند و آن هایی که اثر جدید ندارند فیلم تولیدات و آثار مطرح گذشته خویش را برای پخش از راه فضای مجازی در اختیار جشنواره قرار دهند.

مسافرآستانه در انتهای سخنان خود با اشاره به اینکه در درجه اول با گروه ها و کمپانی های مطرحی که در دوره های گذشته جشنواره حضور داشتند و با شرایط جشنواره آشنا هستند رایزنی ها را انجام داده ایم، اظهار داشت: در بخش بین الملل جشنواره چهلم، توجه به کشورهای منطقه، همسایه ایران و آن هایی که در حوزه ایران بزرگ فرهنگ مشترک با ایران دارند شده و رایزنی ها با آنها هم در دست انجام است که یا به صورت حضوری یا مجازی آثارشان را در چهلمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر نمایش دهند.

چهلمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر به میزبانی تهران برگزار می گردد.برگزاری جشنواره نمایش های آیینی-سنتی به دو شیوه فیزیکی و مجازی

داود فتحعلی بیگی دبیر بیستمین جشنواره نمایش های آیینی و سنتی که امسال و به علت شرایط کرونایی در پاییز ۱۴۰۰ برگزار می شود، درباره این که برگزاری جشنواره به صورت مجازی خواهد بود یا ترکیبی از برگزاری حضوری و مجازی، اظهار داشت: آنچه مسلم است ما باید دو روش را برای برگزاری این دوره از جشنواره مدنظر قرار دهیم.

اگر شرایط کرونایی موجود در جامعه فروکش کند، برخی برنامه های جشنواره بیستم در فضاهای داخلی و برخی در فضاهای بیرونی اجرا خواهند شد. اگر شرایط فروکش نکند که کارگردان ها طراحی آثار خویش را بگونه ای انجام می دهند که در فضای باز اجرا شوند.بخش بین الملل جشنواره آیینی-سنتی منحصر به سمینار و نشست های تخصصی

فتحعلی بیگی با اشاره به اینکه البته برخی آثار امکان تغییر طراحی برای اجرای در فضای باز را نخواهند داشت، خاطرنشان کرد: ازاین رو برگزاری آنلاین و اینترنتی جشنواره بیستم هم مدنظر است تا اجرای برخی آثار که باید در فضای داخلی سالن ها صورت گیرد، از راه اینترنت برای مخاطبان پخش شود.

دبیر بیستمین جشنواره نمایش های آیینی و سنتی درباره وضعیت بخش بین الملل این دوره از جشنواره با عنایت به شرایط کرونایی، اظهار نمود: در این شرایط نمی توان برای بخش بین الملل میزبان اجراهای خارجی بود و شاید در بخش سمینار آن هم به صورت آنلاین بتوانیم میزبان هنرمندان خارجی باشیم.

این هنرمند پیشکسوت نمایش های آیینی و سنتی در انتهای سخنان خود خاطرنشان کرد: اگر امکان دعوت و پذیرش گروه های تراز اول خارجی برای حضور در جشنواره فراهم باشد اتفاق خوبی است ولی با عنایت به شرایط کرونایی و اقتصادی این امکان میسر نیست پس بهتر است به جای دعوت از گروه های درجه دو و سه خارجی، امکانات خویش را صرف گروه های وطنی نماییم تا هر چه بهتر کارهای شان را عرضه کنند.

بیستمین جشنواره نمایش های آیینی و سنتی در مهر و آبان ۱۴۰۰ به میزبانی تهران برگزار می گردد.میزبانی پردیس تئاتر تهران از جشنواره شبیه خوانی قربان تا غدیر

پردیس تئاتر تهران میزبان دومین جشنواره سراسری شبیه خوانی قربان تا غدیر می شود.

حسین عالم بخش رئیس پردیس تئاتر تهران درباره برگزاری جشنواره شبیه خوانی قربان تا غدیر اظهار داشت: این برنامه با مشارکت مجمع تعزیه آل طاها، کانون تعزیه منهاج، ناحیه مقاومت بسیج مالک اشتر، معاونت اجتماعی شهرداری و با حضور ۱۹ گروه منتخب برنامه «عصر تعزیه» از سراسر کشور با رعایت حداکثری شیوه نامه های بهداشتی و اصل فاصله گذاری اجتماعی برگزار می گردد.

وی ضمن ابراز خوشنودی از میزبانی پردیس تئاتر تهران از نمایش های آیینی خاطرنشان کرد: برگزاری چنین برنامه هایی در این ایام علاوه بر تقویت باورها و اعتقادات قلبی مردم گامی هرچند کوچک در جهت توسعه ارزش های اصیل ملی و مذهبی است.

عالم بخش در انتها ضمن اشاره به این که اجرای تعزیه کودک حضرت قاسم و برگزاری نمایشگاه موزه تاریخ تعزیه برنامه های جانبی این مراسم هستند درباره گروه های شرکت کننده در این رویدا توضیح داد: گروه بعثت از قزوین با تعزیه نزول ستاره، گروه حضرت امیرالمومنین از گلپایگان با تعزیه جوانمرد قصاب، گروه حضرت زینب از کرج با تعزیه شهادت امام علی(ع)، گروه متوسلین به حضرت علی اکبر از گرمسار با تعزیه فتح خیبر، گروه حضرت موسی بن جعفر از دامغان با تعزیه بعرالعلم، گروه باب‎ الحوائج از کرمان با تعزیه جنگ خیبر، برگزیدگان «عصر تعزیه» از تهران با تعزیه فضل و فتاح، گروه غدیر از قم با تعزیه مالک اشتر، گروه سیدالشهدا از تفرش با تعزیه جنگ نهروان، گروه عشاق الحسین از تفرش با تعزیه ولادت امیرالمومنین، گروه ششنا و تفرش از تفرش با تعزیه میثم تمار، گروه زنده یاد حسن عقیقی و امیر جالینوس از تهران با تعزیه جنگ خندق، گروه جوانان حضرت علی اکبر از تهران با تعزیه شهادت امام علی (ع)، گروه ائمه اطهار از اراک با تعزیه سعید و مسعود، گروه پنج تن آل عبا از تهران با تعزیه شهادت امام علی (ع)، گروه سید الشهدا از مازندران با تعزیه فضل و فتاح، گروه قاصد عاشورا از زنجان با تعزیه حکومت امام علی (ع)، گروه حربن یزید ریاحی از اراک با تعزیه جنگ خندق و گروه هنری قاسم بن الحسن از تهران با تعزیه نبرد خندق گروه های حاضر در این مراسم هستند.آینده روشن تلویزیون تئاتر ایران در کمک به اقتصاد هنرهای نمایشی

رضا بصیرت مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی ایران ضمن اشاره به قابلیت های مختلف بستر فضای مجازی برای عرضه آثار نمایشی اظهار داشت: تلویزیون تئاتر ایران در کمک به اقتصاد هنرهای نمایشی آینده روشنی دارد.

بصیرت در سخنانی به تشریح ایده اولیه راه اندازی تلویزیون تئاتر ایران پرداخت و اظهار داشت: در ابتدای امر نگاه های مختلفی نسبت به این پلت فرم بود. برخی دوستان معتقد بودند ماهیت تئاتر به نفس تماشاگر در صحنه وابسته است و اجرا باید حتما در صحنه اتفاق بیفتد. اما وقتی تعطیلی ها پی درپی شد، لزوم این کار بیشتر به چشم آمد و ما مجبور شدیم تئاتر را در بستر فضای مجازی عرضه نماییم.

از تیرماه ۱۳۹۹ برای تلویزیون تئاتر ایران ۴ فاز را طراحی کردیم. در فاز اول به دنبال موضوعات آرشیوی برای عرضه به مخاطب بودیم و نشست ها و سمینارهایی که در ادوار مختلف بعنوان بخشی در حاشیه جشنواره ها یا برنامه مستقل انجام شده بود عرضه کردیم.

بصیرت ضمن اشاره به این که در فاز دوم مأموریت پشتیبانی از رویدادهای نمایشی سی و نهمین جشنواره فجر و هجدهمین دوره جشنواره عروسکی تهران مبارک و نوروز نمایشی را بر عهده گرفتیم، خاطرنشان کرد: در فاز سوم با صاحبان اثر و تولیدکنندگان آثار نمایشی در اقصی نقاط کشور وارد مذاکره شدیم. ۱۲۵ مذاکره انجام شد و درنهایت با ۵۰ فیلم تئاتر قرارداد منعقد گردید. هم اکنون ۲۵ نمایش درحال پخش است و ۲۵ نمایش در صف دریافت مجوز قرار دارد.

وی با تاکید بر این که ما این فاز را با یک شیب ملایم ادامه می دهیم، افزود: نخستین هدفی که از اجرای فاز سوم مدنظر داریم عرضه آرشیوی از نمایش ها به مخاطب است. پس ازآن در تلاش هستیم یک بازار دیجیتالی برای حمایت اقتصادی از صاحبان اثر داشته باشیم. ایجاد فضای تخصصی برای فعالان تئاتر برای پژوهش های نظری و تاریخ نگاری، پشتیبانی از تئاتر استان ها و عرضه آثار جشنواره های تئاتری از دیگر موضوع هایی است که در تلویزیون تئاتر دنبال می شود.رویکرد تلویزیون تئاتر ایران حمایتی است

بصیرت در پاسخ به این سوال که ظرفیت های تلویزیون تئاتر ایران و چشم اندازهایی که برای آن وجود دارد، چیست و چقدر توانسته ایم به مدلهای خارجی نزدیک شویم، اظهار داشت: بی گمان تلویزیون تئاتر ایران در زیباشناختی تئاتر، ارتباط با مخاطب و معرفی این هنر به مخاطب تأثیرگذار است.

بصیرت ضمن اشاره به نمایش ۴۷ اثر جشنواره فجر در این پلتفرم، اظهار داشت: تلویزیون تئاتر ایران یک نوزاد چندماهه است و برای ارتقای آن نیازمند مشورت با همه دغدغه مندان تئاتر می باشد. بی گمان مطالبه اهالی تئاتر آنرا تکمیل تر خواهد نمود. چون به دنبال آن هستیم تا نخست نگاه حمایتی به صاحبان اثر داشته باشیم و در گام بعدی با معرفی تئاتر به مردم، به چرخه آن کمک نماییم.این پلت فرم می تواند به اقتصاد تئاتر کمک کند

در ادامه رضا بصیرت در پاسخ به این سوال که آینده تلویزیون تئاتر ایران را چطور ارزیابی می کنید اظهار داشت: تلویزیون تئاتر ایران بی گمان یکی از ماندگارترین آثار انجمن هنرهای نمایشی است. آینده آنرا بسیار روشن می دانم و بی گمان به مرحله ای خواهیم رسید که آثار استاندارد به نمایش گذاریم.

وی اضافه کرد: ما فقط بر معرفی تاکید نداریم و به دنبال کمک به اقتصاد تئاتر هستیم و در آینده حتما کارهای اقصی نقاط کشور دیده و آثار به سراسر جهان عرضه خواهد شد. بی شک با بودجه دولتی نمی توانیم برای مخاطب برنامه ریزی نماییم و این هدف نیازمند حمایت و همکاری سایر سازمان های و هم صاحبان اثر است.اجرای دو نمایش از ایران در تئاتر پیچرسکای کیف

دو نمایش هولودومور به کارگردانی رها حاجی زینل و آشویتس زنان به کارگردانی علی صفری اکتبر سالجاری برابر با مهر ماه ۱۴۰۰ در سالن تئاتر پیچرسکای شهر کیف به مدیریت الکساندر کراژینفسکی روی صحنه خواهند رفت.

نمایش هولودومور پیش از این در سالن نوفل لوشاتو روی صحنه رفته است و سرگئی بوردیلیاک سفیر کشور اکراین در ایران پس از تماشای این اثر نمایشی آنرا برای اجرا در شهر کیف دعوت کرد. در همین راستا نمایش آشویتس زنان هم مورد اقبال مسؤلان هنری و فرهنگی سفارت قرار گرفت و بعنوان دومین اثر برای اجرا در کشور اکراین دعوت شد.

هولودومور روایتی از قحطی خودساخته استالین و نسل کشی مردم کشور اکراین است، اثری که برای اجرا در شهر کیف بازنویسی شده و به اتفاقات معاصر کشور اکراین همچون انقلاب ۲۰۱۴ هم خواهد پرداخت.

نمایش آشویتس زنان دیگر اثر گروه تئاتر «سه گانه» هم به مبحث نسل کشی می پردازد، این نمایش با محوریت قرار دادن مصائب جنگ جهانی دوم بر زنان در سی و پنجمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر حضور یافت، همینطور این متن در شهرهای مختلف ایران روی صحنه رفته است.

دو نمایشنامه هولودومور و آشویتس زنان به چاپ رسیده و الان در آستانه چاپ دوم قرار دارند. اجرای ۲ نمایش فوق شروع فعالیت بین المللی گروه تئاتر «سه گانه» است، این گروه بعد از اجرا در شهرهای مختلف اکراین راهی کشور لهستان خواهد شد.انتشار مجموعه مقالات پیشگام ادبیات نمایشی در ایران

مجموعه مقالات هم اندیشی «میرزاآقا تبریزی؛ پیشگام ادبیات نمایشی در ایران» به تلاش شهاب پازوکی، عضو هیات علمی پژوهشکده هنر منتشر گردید.

مجموعه مقالات «میرزاآقا تبریزی؛ پیشگام ادبیات نمایشی در ایران» تلاشی برای معرفی شایسته احوال، دیدگاه ها و آثار میرزاآقا تبریزی، اولین نمایش نامه نویس زبان فارسی و یکی از پیشگامان تأثیرگذار در تاریخ تئاتر و ادبیات نمایشی ایران است.

مقالات عرضه شده در این مجموعه، در قالب نگاههای تحلیلی مختلف به نقد و بررسی نمایش نامه های میرزاآقا پرداخته اند یا چشم اندازی از شرایط سیاسی، اجتماعی و فرهنگی دوران آفرینشگری او را ترسیم کرده اند.

کتاب حاضر شامل مقدمه دبیر علمی همایش و دو یادداشت با عناوینِ ؛پرونده کشف و نشر آثار میرزاآقا تبریزی از حسین محمدزاده صدیق و اهم کسانی که درباره میرزاآقا تبریزی کوشیده اند؛ و یک مقاله ناشناخته از رضا همراز است.

کتاب «مجموعه مقالات هم اندیشی میرزا آقا تبریزی؛ پیشگام ادبیات نمایشی در ایران» در ۵۰۰ نسخه و در ۲۲۷ صفحه انتشار یافته است.رونمایی از پوستر نمایش «بَبو»

در آستانه اجرا از پوستر نمایش بَبو با طراحی محمدصادق زرجویان رونمایی گردید.

نویسنده و کارگردان نمایش ببو که از دوشنبه (۴مرداد ۱۴۰۰) اجراهای خویش را در سالن گلایل پردیس تئاتر شهرزاد آغاز می کند، مهیار شیروانی است و پرستو الماس، نیکو پشوتن، عماد جاویدپور، مسعود رمضانی بازیگران این نمایش هستند.

در خلاصه این نمایش که ژانری کمدی دارد، این گونه آمده است که؛ در یکی از روزهایی که خانه خالی است و مادر کامبیز در خانه حضور ندارد، او همدستان کلاه بردارش را در حین سرقت اشیای باستانی، در زیر زمین خانه شان گروگان می گیرد. ناگهان مادرش به خانه باز می گردد و با این صحنه گروگان گیری روبه رو می شود. کاراکترهای داستان در موقعیتی که اعتماد کردن، سخت ترین کار است، با موانع شخصیتی شان برای مورد اعتماد قرار گرفتن مواجه می شوند.

مهیار شیروانی که در کارنامه خود، نویسندگی و کارگردانی نمایش یه هفته بعد هفته قبل و همینطور نویسندگی و کارگردانی فیلم کوتاه جنگل آسفالت را دارد، از زمستان سال ۱۳۹۸ و قبل از آغاز پاندمی کرونا، به همراه گروه بازیگرانش تمرینات نمایش ببو را شروع کرده بود.

پیش فروش تخفیف دار نمایش ببو در سایت تیوال شروع شده و این نمایش اجراهای خویش را از ساعت ۲۰: ۳۰ چهارم مردادماه، در سالن گلایل پردیس تئاتر شهرزاد آغاز می کند.انتقال اجراهای جشنواره تئاتر پنجمک به سالن اصلی پردیس تئاتر تهران

شورای سیاستگذاری جشنواره آموزشی تئاتر پنجمک اعلام نمود که به سبب رعایت شیوه نامه های بهداشتی و اصول فاصله گذاری اجتماعی در شرایط کنونی، تمامی اجراهای جشنواره به سالن اصلی پردیس تئاتر تهران انتقال پیدا می کند.

شورای سیاستگذاری جشنواره که متشکل از چهره های شناخته شده و دست اندرکار تئاتر و تئاتر کودک و نوجوان، همینطور نمایندگانی از والدین و گروه های نمایشی است با بررسی شرایط همه گیری کرونا و اهمیت حفظ سلامت هنرجویان کودک و نوجوان تصمیم گرفت سالن استاد محمد از جدول برنامه حذف شده و اجراهای جشنواره تنها در سالن اصلی پردیس تئاتر تهران روی صحنه برود.

از آنجا که سالن اصلی پردیس تئاتر تهران تا روز ششم مرداد دراختیار ویژه برنامه تعزیه است، اجراهای جشنواره از هفت مرداد ماه در سالن اصلی برنامه ریزی شده اند و به ترتیب هر یک روز در بین روی صحنه می روند.

بنا به تصمیم این شورا، اجراهای جشنواره تنها با حضور خانواده هنرجویان و تعداد کمی از میهمانان ویژه از بین مربیان، هنرمندان و مسئولین تئاتر و نمایندگان رسانه ها که با دریافت کد میهمان از سایت تیوال شماره صندلی دریافت کرده اند روی صحنه خواهند رفت.

اطلاعات کامل هر نمایش و تاریخ و ساعت اجراهای جشنواره در سایت تیوال قابل مشاهده می باشد.


1400/05/04
21:05:52
5.0 / 5
318
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی