آغاز مرحله نهایی از مرمت كلیسای هوانس مراغه

آغاز مرحله نهایی از مرمت كلیسای هوانس مراغه ایرنا- رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مراغه به تداوم مرمت کلیسای «هوانس» یا «هوهانس» این کهن شهر اشاره نمود و اظهار داشت: مرحله نهایی از مرمت این بنا با سه میلیاردریال اعتبار شروع شد و امیدواریم عملیات اجرایی آن با همین اعتبار تکمیل شود.


یعقوب طالبی روز شنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا اضافه کرد: مرمت این کلیسا از حدود چهار سال قبل شروع شده و تابحال بیشتر از ۱۰ میلیاردریال برای آن هزینه شده است.
به گفته وی در این مرحله سه تاق در قسمت سرودخانه و همینطور پوشش کلیسا مرمت می شود و بهسازی محوطه هم در دستور کار قرار می گیرد.
وی پایه اصلی این کلیسای تاریخی را بسیار قدیمی اما ساختمان موجود آنرا در ارتباط با اواخر قاجار و اوایل پهلوی دانست و عنوان کرد: این کلیسا در طول تاریخ چندین مرتبه بر اثر عوامل مختلف تخریب و از نو بنا نهاده شده و نام آن برگرفته از اسم یکی از حواریون حضرت عیسی به نام «یوحنا» است که ارامنه به آن «هوهانس» می گویند.
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مراغه با اشاره به اینکه این کلیسا در داخل شهر مراغه واقع شده، افزود: کلیسای هوانس تنها کلیسای موجود در این کهن شهر در شرایط فعلی است.
نگاهی به معماری کلیسای هوانس
کلیسای هوهانس شامل سه بخش شامل محل اسکان اسقف اعظم، مدرسه و مکان روشن کردن شمع و عود بوده و تنها کلیسای جنوب آذربایجان شرقی است.
ورودی این کلیسا در ضلع غربی قرار دارد و ورود به داخل آن از راه درگاه زیر تاق گنبدی صورت می گیرد؛ سردر ورودی کلیسا دارای گنبد رک هرمی با روکش شیروانی بوده و ناقوس کلیسا هم در این محل واقع است.
عبادتگاه یا محراب در ضلع شرقی آن واقع شده و مرکب از سه تاق نما با قوس جناغی می باشد؛ تاق نمای میانی از دو تاق نمای طرفین بزرگتر بوده و در داخل این تاق نما دو پنجرهٔ مستطیل شکل وجود دارد که با شیشه های الوان مزین شده است.
نور داخل کلیسا از در ورودی و پنجره های کوچک ضلع های شرقی، شمالی و جنوبی تأمین می شود و در ضلع غربی حیاط یک سری ساختمان یک طبقه راه اندازی شده که در گذشته مورد استفاده بوده است.
کلیسای هوانس مراغه به علت مهاجرت ارامنه به تهران و شهرهای دیگر در عمل بدون استفاده باقی مانده است و یازدهم اردیبهشت سال جاری یکی از هنرمندان مراغه یک قطعه نماهنگ در محوطه این کلیسا اجرا و ضبط کرد که مورد استقبال اهالی فرهنگ و هنر مراغه قرار گرفت.
«مهدی امیرنهاوندی» نوازنده مراغی این اثر پیش از این به ایرنا گفته بود که ریشه موسیقی کلاسیک غربی به دوران قرون وسطی و کلیسا بر می گردد و بنابراین این قطعه را در محوطه کلیسای هوانس اجرا کرده است.
کلیسای هوانس مراغه با ۲۵۸ مترمربع مساحت یکی از ۱۵ اثری است که در پنجمین همایش ملی شورای سیاست گذاری ثبت میراث فرهنگی در لیست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

1400/05/02
12:12:55
5.0 / 5
158
تگهای خبر: قطعه , موسیقی , همایش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی