خاصیت ضدانگلی گیاه عروسك پشت پرده و تاثیر آن بر درمان بیماریهای كلیه و نقرس

خاصیت ضدانگلی گیاه عروسك پشت پرده و تاثیر آن بر درمان بیماریهای كلیه و نقرس بازار مقاله: برای گلیکوآلکالوئیدهای موجود در گیاه موسوم به عروسک پشت پرده، اثرات ضد انگلی گزارش شده است. همین طور این گیاه بعنوان یک گیاه دارویی در درمان محدوده وسیعی از بیماریها شامل مشکلات ادراری، سنگ کلیه و مثانه، تب، التهاب، یبوست و آرتریت و روماتیسم به کار گرفته می شود.به گزارش بازار مقاله به نقل از ایسنا، گیاه عروسک پشت پرده دارای ساقه زیرزمینی و از خانواده سیب زمینی است و کاسه پیوسته حبابی شکلی دارد که در پائیز و زمستان مزوفیل خودرا از دست می دهد. میوه سته قرمز نارنجی این گیاه در حد و اندازه یک گیلاس در پائیز درون یک کیسه توری و حباب مانند از جنس کاسبرگ های گل پنهان است که بنا بر این عروسک پشت پرده نام گرفته است.

دکتر مجید قربانی نهوجی، گیاه شناس و عضو هیات علمی پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی اظهار داشت: این گیاه علفی چند ساله در مناظر جنگلی و بوته زارهای شمال ایران پراکنده است. میوه رسیده این گیاه در زمستان جمع آوری و حداکثر در دمای ۴۰ درجه سانتیگراد خشک و بصورت دم کرده به مقدار ۳۰-۱۵ گرم در نیم لیتر آب به مدت ۱۵ دقیقه باحرارت ۶۰-۵۰ درجه سانتیگراد، آماده و حداکثر دو لیوان در شبانه روز مصرف می شود.

وی اضافه کرد: این گیاه در درمان ناراحتی های کلیوی و مجاری ادراری، پیشگیری و درمان نقرس و رماتیسم کاربرد دارد و به سبب تولید حباب کاسبرگی در شکل و رنگ های مختلف کاربرد تزئینی دارند از میوه رسیده و خام گیاه برای تهیه و تزئین سالادها و دسرهای زمستانه استفاده می نمایند.

مهندس سارا قزلباش، کارشناس گیاهان دارویی این پژوهشکده نیز درباب خاصیت ضد انگلی این گیاه عنوان کرد: تریکومونیازیس بیماری است که توسط انگل تریکوموناس واژینالیس ایجاد می شود. در سالهای اخیر گزارشاتی در خصوص مقاومت دارویی اینگونه نسبت به داروی مترونیدازول انتشار یافته است.

وی اشاره کرد: این موارد ضرورت یافتن داروی جایگزین را برای درمان تریکومونیازیس که یکی از شایع ترین عفونت ها است؛ مشخص می نماید. در این میان گیاهان دارویی به ویژه مواردی که خاصیت ضد انگلی آنها در مطالعات دیگر مشخص شده، توجه محققین را به خود جلب نموده است و گیاه عروسک پشت پرده همچون این گیاهان می باشد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی، غزلباش اضافه کرد: برای گلیکوآلکالوئیدهای موجود در گیاه عروسک پشت پرده، اثرات ضد انگلی گزارش شده است. همین طور گیاه عروسک پشت پرده بعنوان یک گیاه دارویی در درمان محدوده وسیعی از بیماریها شامل مشکلات ادراری، سنگ کلیه و مثانه، تب، التهاب، یبوست و آرتریت و روماتیسم به کار گرفته می شود.منبع:

1400/03/17
12:31:13
5.0 / 5
622
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی