پژوهشگر امور فرهنگی:

جهان، تشنه شناخت فضایل علی(ع) است

جهان، تشنه شناخت فضایل علی(ع) است به گزارش بازار مقاله پژوهشگر امور فرهنگی در عرصه بین الملل، اظهار داشت: نور وجودی علی (ع) آنقدر تابنده و پرفروغ است که دانشمندان مسلمان از توصیف این وجود عاجز مانده اند، اما جهان امروز تشنه شناخت فضائل آن امام است.


حجت الاسلام والمسلمین محمد اسدی موحد روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی با اعلان اینکه شب های قدر بهترین زمان برای شناختن امام علی (ع) است، گفت: حضرت علی (ع) شخصیتی بزرگ و بی بدیل است که در تاریخ همیشه بزرگان، علما و ادبا در اقصی نقاط جهان ایشان را ستایش کرده اند؛ حتی کسانی که به امامت علی (ع) باور ندارند.
فضایل امام علی (ع) از زبان علما و ادبای غیرمسلمان
رئیس موسسه بین المللی الهدی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با اشاره به اقوال مختلف در بیان عظمت شخصیت حضرت علی (ع) به سخن پزشک و فیلسوف مسیحی لبنانی شبلی شُمِّیل استناد کرد و اظهار داشت: شمیل می گوید که پیشوای انسان ها حضرت علی بن ابی طالب، بزرگ بزرگان و یگانه نسخه ای است که با اصل خود حضرت پیامبر (ص) مطابق است و هیچ گاه جهان در گذشته، حال و آینده نسخه ای مانند او ندیده و نخواهد دید.
اسدی موحد همین طور با اشاره به سخن جرج جرداق، نویسنده و ادیب مسیحی لبنانی اظهار داشت: جرداق به اعتراف خود بیش از ۲۰۰ بار کتاب نهج البلاغه را خوانده و در آن اندیشیده است، در مجموعه شش جلدی که در وصف امیرالمومنین (ع) به نام الامام علی، صوت العدالة الانسانیة به رشته تحریر درآورده، می نویسد: آیا در تاریخ مشرق زمین، هیچ به سراغ نهج البلاغه رفته اید؟ نهج البلاغه ای که از فکر و خیال و عاطفه، آیاتی به دست می دهد که تا انسان هست و تا خیال و عاطفه و اندیشه انسانی وجود دارد، با ذوق بدیع ادبی- هنری او پیوند ناگسستنی خواهد داشت.

این استاد دانشگاه با استناد به سخنان توماس کارلایل، فیلسوف انگلیسی اظهار داشت: کارلایل می گوید ما نمی توانیم علی (ع) را دوست نداشته باشیم و به وی عشق نورزیم برای اینکه هر چه خوبی است که ما آنرا دوست داریم همه در علی (ع) جمع است. او جوانمرد شریف و بزرگواری بود که دلش سرشار از مهر و عطوفت و دلیری بود، از بشر شجاع تر، اما شجاعتش آمیخته با مهر و عطوفت و لطف و احسان بود.
یا جبران خلیل جبران نویسنده وادیب مصری می گوید: به عقیده من علی بن ابیطالب (پس از پیامبر) اولین مرد از قوم عرب است که وجودش، همه فضائل کامل بودن را در قوم خویش دمید و آهنگ آنرا به گوش مردمی رسانید که قبل از آن مانند آنرا نشنیده بودند و بین تاریکی های جاهلیت از روش روشن او متحیر ماندند؛ پس کسی که طریق علی را پسندید به فطرت سلیم بازگشت.

همین طور جرجی زیدان نویسنده و دانشمند مسیحی لبنانی می گوید: معاویه و دوستانش برای پیشرفت مقاصد فردی خود از هیچ جنایتی دریغ نداشتند، اما علی (ع) و همراهان او، هیچگاه از راه راست و دفاع از حق و شرافت تخطی و تجاوز نمی کردند. اگر بگویم مسیح از علی (ع) بالاتر است عقلم اجازه نمی دهد، اگر بگویم علی (ع) از مسیح بالاتر است دینم اجازه نمی دهد.
به گفته این استاد دانشگاه معرفی آموزه های نهج البلاغه بهترین روش تبلیغ اسلام ناب ما در دنیای فعلی است که با اقیانوسی از اطلاعات و دانش های درست و غلط، معقول و غیر عقلانی روبرو می باشیم. پس از قران کریم بهترین معیار شناخت حق از باطل، سره از ناسره، خطبه ها، نامه ها و حکمت های نهج البلاغه است.
نقل کرامات غیرمستند کار را در عرصه بین الملل دشوار می کند
وی اشاره کرد: متاسفانه گاه دستگاه های رسانه ای و فرهنگی ما با هدف تبلیغ و معرفی مقام و جایگاه علی (ع) با تبلیغ غیراصولی و غیرمنطقی و با تمسک به خرافات و خواب نماها نه فقط خدمتی به ساحت مولای خوبان نمی کنند؛ بلکه ظلم بزرگی در حق آن حضرت روا می دارند. نقل معجزات و کرامات غیرمستند و برمبنای خواب و خیال کار را برای ما در عرصه بین الملل دشوار می کند.
با توجه به تجربه چندساله ام در عرصه فرهنگ بین الملل بهترین وسیله برای معرفی علی (ع) به جهانیان خصوصاً پیروان دیگر ادیان، اهدا کتاب شریف نهج البلاغه است و تجارب زیادی از تاثیر گذاری آن دارم. برای نمونه در سال ۱۳۹۰ در همایش بین المللی گفتگوی بین ادیان ابراهیمی در زیمبابوه – حراره به معرفی آموزه های نهج البلاغه در باره حقوق انسان ها پرداختم که ۱۰ نفر از رهبران کلیساهای مختلف با علاقه و انگیزه آشنایی با این کتاب و امام علی (ع) کتاب شریف را مطالبه و اعلام کردند این کتاب چراغ راهی برای بشر امروز است.

توزیع، معرفی و ترجمه نهج البلاغه به زبان های مختلف
حجت الاسلام اسدی موحد اشاره کرد: معرفی نهج البلاغه و ترجمه آن به زبان های مختلف و ارسال آن به مراکز مطالعاتی و دانشگاهای موثرترین روش برای دفاع از حریم مکتب نورانی اهل البیت ع و اسلام ناب است.
رئیس موسسه بین المللی الهدی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با اعلان اینکه در این راستا مبادرت به توزیع این کتاب باارزش به زبان های مختلف کرده است، ابراز امیدواری کرد در آینده بتوان با بهره گیری از فضای دیجیتال در عرصه بین الملل خدمت موثری را ارائه کرد.منبع:

1400/02/12
23:14:11
5.0 / 5
623
تگهای خبر: آهنگ , استاد , پزشك , پژوهش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی