انجام دور جدید گشت تحقیقاتی خلیج فارس در تابستان

انجام دور جدید گشت تحقیقاتی خلیج فارس در تابستان به گزارش بازار مقاله رئیس پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی از کشف 5 گونه جانوری در خلیج فارس آگاهی داد و اظهار داشت: این 5 گونه با عنوان خلیج فارس نامگذاری شده و در دنیا به رسمیت شناخته می شوند.


به گزارش بازار مقاله به نقل از ایسنا، بهروز ابطحی در پیامی ویدئویی به مناسبت روز ملی خلیج فارس اضافه کرد: ۱۰ اردیبهشت ماه روز ملی خلیج فارس نامگذاری شده است، این نامگذاری یادآور رشادت ایرانیان در آزادسازی خلیج فارس از تسلط استعمارگران است که ۳۹۹ سال پیش صورت گرفت.
وی با اشاره به اهمیت و مزیت خلیج فارس برای ساکنان ایران و جنوب خلیج فارس، اظهار نمود: خلیج فارس از لحاظ اقتصادی، انرژی، دریانوردی، منابع زیستی و غیر زیستی یکی از حوضه های آبی بسیار مهم در جهان بشمار می رود.
ابطحی با تاکید بر اینکه برای بهره برداری و مدیریت مناسب این حوضه و برای توسعه پایدار آن به علم، به مطالعات و داده برداری نیاز داریم، اشاره کرد: بر این اساس پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی در کنار دانشگاه های ساحلی و پژوهشگران دریایی کشور وظیفه خود می داند که بر دانش اقیانوس شناسی خلیج فارس بیفزایند و بتواند آنرا در اختیار مردم و توسعه کشور قرار دهند.
رئیس پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی به بیان کارهای این پژوهشگاه در حوضه خلیج فارس پرداخت و تصریح کرد: انجام بیش از ۸۰ طرح پژوهشی در حوزه خلیج فارس، تدوین بانک اطلاعاتی نقشه های تاریخ خلیج فارس، انجام پایش مستمر دریا و ساحل در حوضه خلیج فارس، بهره برداری از بزرگترین کشتی اقیانوس شناسی غرب آسیا با نام کاوشگر خلیج فارس و انجام گشت های مداوم با این کاوشگر از اقدامات پژوهشگاه اقیانوس شناسی در خلیج فارس است.
وی با اعلان اینکه تا حالا ۶ گشت سراسری در خلیج فارس انجام شده که در آن مطالعات جامعی بر روی موضوعات زیستی و غیر زیستی این حوضه انجام شده است، افزود: علاوه بر آن ۵ گونه جانوری توسط پژوهشگران این پژوهشگاه کشف و به نام "خلیج فارس" نامگذاری شده و در سطح جهان نیز اینگونه های کشف شده به رسمیت شناخته شدند.
رئیس پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی اظهار نمود: باتوجه به اهمیت موضوع و انجام تحقیقات فراوان، مجله ای بین المللی تهیه و منتشر می نماییم که آنرا در اختیار پژوهشگران جهانی و همین طور داخلی قرار می دهیم، تهیه بانک اطلاعاتی زیستمندان و تهیه کاتالوگ و جزوه های مختلف از دیگر اقدامات پژوهشگاه اقیانوس شناسی در حوزه خلیج فارس است.
ابطحی افزود: سال قبل و در ماه های پیش رو با مشکل همه گیری کرونا مواجه بودیم و احیانا مدتی هم با آن مواجه خواهیم بود، اما کوشیدیم که کارهای پژوهشی و تحقیقاتی را مداوم انجام دهیم و تلاش نماییم وقفه ای در آنها ایجاد نشود، در گشت آینده که در تابستان پیش رو انجام می شود، مطالعات وسیع تر و گسترده تری را با بهره گیری از تجهیزات جدید و گسترش دامنه داده برداری در خلیج فارس انجام خواهیم داد.
منبع:

1400/02/08
12:04:19
5.0 / 5
526
تگهای خبر: پژوهش , تحقیق , دانشگاه , علم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی