مروری بر فضیلت های صلوات در آغاز ماه شعبان

مروری بر فضیلت های صلوات در آغاز ماه شعبان به گزارش بازار مقاله واپسین روزهای سال جاری مصادف با ماه شعبان است؛ ماهی که صلوات فرستادن بر محمد و آل محمد (ص) از با فضیلت ترین اعمال آن است.بیش از یک سال از شیوع کرونا می گذرد و این ویروس همچنان قربانی می گیرد بگونه ای که تا به امروز تعدادی از مردم کشورمان به علت ابتلای به این ویروس جان خویش را از دست داده اند و ما همچنان مجبوریم با رعایت فاصله های اجتماعی در برنامه های اجتماعی شرکت نماییم و در ماه شعبان هم که میلاد سه امام آسمان ولایت و قمر بنی هاشم و حضرت علی اکبر (ع) در آن واقع است، مجبوریم با همین محدودیت ها شرکت نماییم. البته صفای این برنامه ها به ذکر صلوات های دسته جمعی آن است که هر سال می توانستیم در کنار هم و بدون فاصله اجتماعی و بدون هر گونه محدودیتی گردهم آییم و شور و نشاط معنوی خویش را با صلوات دو چندان نماییم.

اینک ماه شعبان رسیده؛ ماهی که به نام پیامبر اکرم (ص) و صلوات بر محمد و آل محمد مزین است. در روایتی آمده است که امام سجاد (ع) یاران خویش را جمع کرد و ‏فرمود «می‏ دانید این چه ماهی است؟ این ماه شعبان است و حضرت رسول (ص) می‏ فرمود شعبان ماه من است. پس در این ماه برای محبت پیغمبر خود و برای تقرب به سمت پروردگار خود روزه بگیرید.»

از مناسبت های این ماه مانند میلاد سیدالشهدا (ع)، حضرت ابوالفضل(ع)، امام سجاد (ع) و امام زمان (عج) بگذریم که شیخ عباس قمی در مفاتیح الجنان فضیلت های این ماه و مناسبت های آنرا برشمرده و یکی ازمهمترین اعمال مشترک ماه شعبان را ذکر صلوات برشمرده است.

صلوات در فرهنگ شیعه از جایگاه خاصی برخوردار است؛ بگونه ای که رسول خدا (ص) در معرفی بخیل فرمود «بخیل واقعی کسی است که نام من در نزد او برده شود و بر من درود نفرستد» و درباره کیفیت صلوات هم فرمود «صدای خویش را هنگام فرستادن صلوات بر من بلند کنید؛ چونکه که نفاق را از دل ها خواهد برد.»

هرگاه آیه ۵۶ سوره احزاب یعنی آیه «ان الله وملائکته یصلون علی النبی، یا ایها الذین امنوا صلوا ضد وسلموا تسلیما» قرائت می شود، بر پیامبر و خاندانش صلوات می فرستیم و درباره معنای درود خدا و فرشتگان و مومنان در این آیه از امام کاظم (ع) سوال شد و آن حضرت فرمود: درود فرستادن خدا، نوعی رحمت از طرف اوست و درود فرشتگان ستایشی از آنها نسبت به رسول خداست و درود مومنان، دعایی از آنها برای پیامبر است.

فرهنگ اسلامی و ایرانی پر از آموزه هایی است که به صلوات تاکید دارد. مثلا رسول خدا (ص) فرمود «وقتی چیزی را فراموش کردید؛ بر من صلوات بفرستید که باعث یاد آمدن آن چیز خواهد شد.» یا هنگامی که گلی را به امام صادق (ع) دادند؛ آن حضرت گل را بوییدند و سپس فرمود که هرگاه گلی را بو کردید؛ صلوات بفرستید و رسول خدا (ص) هم فرمود «کسی که گل سرخ (گل محمدی) ببوید و بر من و آل من صلوات نفرستد؛ بر من جفا کرده است.»

امام باقر (ع) به صلوات در رکوع و سجده های نماز سفارش کردند و امام صادق (ع) بر فرستادن صلوات بین نماز ظهر و عصر تاکید داشتند؛ چون پاداش چنین صلواتی با ۷۰ رکعت نماز برابر خواهد بود.

زمان نیاز و حاجت یکی از بهترین زمان هایی است که به صلوات سفارش شده و امام صادق(ع) فرمود: هر کس حاجتی دارد؛ باید با صلوات بر محمد و آلش آنرا آغاز کند و سپس حاجت خویش را بخواهد و باز هم در پایان، صلوات بر محمد و آلش بفرستد؛ چونکه خداوند عزوجل از آن کریم تر است که دو طرف را بپذیرد و میانه را وانهد.

صلوات در شب و روز جمعه برتر از سایر زمان هاست؛ بگونه ای که منزلت مومنان را در نزد پیامبر(ص) نزدیکتر می کند. چون رسول اکرم(ص) فرمود «در هر روز جمعه بسیار بر من صلوات و درود فرستید؛ چونکه صلوات امتم در هر جمعه بر من عرضه می شود و هر که بر من بیشتر درود فرستد؛ منزلت و مقام او به من نزدیک تر است.»

علاوه بر موارد فوق سفارش شده که هنگام وزیدن باد و عطسه کردن، صلوات را فراموش نکنید و در برخی از مکان ها مانند مسجد به صلوات فرستادن سفارش شده است و امیرمومنان(ع) فرمود هر گاه از مسجدی عبور کردید؛ بر پیغمبر صلوات بفرستید.

مراجع تقلید هم یکی از مستحبات رکوع و سجده را صلوات فرستادن قبل از ذکر رکوع یا پس از آن دانستند و حتی اگر در بین نماز یکی از اسامی مبارک رسول اعظم(ص) را شنیدیم؛ مستحب است صلوات بفرستیم.

حضرت امام خمینی (ره) در مسئله ۱۱۲۴ رساله در این حوزه اشاره کردند: هر وقت انسان اسم مبارک حضرت رسول صلی الله ضد و آله و سلم مانند محمد و احمد، یا لقب و کنیه آن جناب را مثل مصطفی و ابوالقاسم بگوید یا بشنود، با اینکه در نماز باشد، مستحب است صلوات بفرستد.

ایشان در کتاب اسرار الصلوه با بیان روایتی درباره فضیلت صلوات بر پیامبر می نویسد: کسی که بر پیامبر درود می‏ فرستد و سلام می ‏گوید؛ باید مراقب باشد که عملش با این صلوات و سلام در تضاد نباشد چونکه که روح صلوات، تحیت و اکرام است و روح سلام و صلوات مخالف با اذیت و آزار است. پس هر گاه که بر پیامبر و آل او درود فرستادی و با زبان بر پیامبر سلام گفتی، پس مواظب باش که با عملت او را آزار ندهی که در این صورت قولت با عملت مخالف خواهد بود؛ چونکه اخبار بسیاری در مورد عرضه اعمال تو بر رسول خدا و ائمه علیهم السّلام وارد شده است.

یکی از سفارش های بزرگان در این ماه مداومت بر صلوات شعبانیه است. رهبر معظم انقلاب در این حوزه فرمود: در این صلوات شریف ظهرها می خوانید که پیغمبر تا لحظه مرگ هم ماه شعبان و روزها و شبهای شعبان را گرامی می داشتند و همه شعبان ها در زندگی آن بزرگوار این طور بود که بعد در همین صلوات می خوانید «اللّهم فأعنّا علی الاستنان بسنّته فیه و نیل الشّفاعة لدیه»؛ سنت این بزرگوار را در این ماه ان شاءاللَّه ادامه بدهید که توجه، دعا، ذکر و آماده شدن برای ورود در ماه مبارک رمضان است.

اینک که بهار صلوات شروع می شود و دل های مومنان برای ورود به ضیافت الهی و ماه مبارک رمضان آماده می شود؛ جان های خویش را با ذکر صلوات نورانی کرده و با قول و عمل بر پیامبر رحمت(ص) و خاندانش درود فرستیم و مراقب اعمال و رفتار خود باشیم تا با شفاعت رسول اکرم(ص) وارد بر ماه میهمانی خدا شده و فضیلت شب قدر را درک نماییم.منبع:

1399/12/25
13:51:12
0.0 / 5
758
تگهای خبر: سفارش , شركت , فرم , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی