انتشار نخستین تصویر پانورامای استقامت از مریخ

انتشار نخستین تصویر پانورامای استقامت از مریخ به گزارش بازار مقاله نخستین تصویر پانورامای ۳۶۰ درجه که توسط دوربین های نصب شده بر روی مریخ نورد ˮاستقامتˮ(Perseverance) ثبت شده است، توسط ناسا انتشار یافته که محل فرود این مأموریت در ˮدهانه جیزروˮ را نشان داده است.


به گزارش بازار مقاله به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، ناسا نخستین عکس پانورامای ۳۶۰ درجه با کیفیت HD را که توسط دوربین های نصب شده روی مریخ نورد "استقامت" گرفته شده، از زمان لمس سیاره سرخ در تاریخ ۱۸ فوریه ۲۰۲۱ تابحال منتشر نموده است. این تصویر ترکیبی که در روز مریخی سوم این مأموریت ثبت شده است، نخستین تصویر از تصاویری است که مقرر است این مریخ نورد با آنها به کشف اسرار سیاره سرخ بپردازد.
رساندن یک مریخ نورد بر سطح مریخ کاری بسیار دشوار است. سال ها زحمت و صدها میلیون دلار هزینه صرف طراحی، ساخت و راه اندازی نسل بعدی کاوشگر رباتیک مریخ شد که مأموریت آن بعد از جان سالم به در بردن از شرایط سخت پرتاب، سفر طولانی به مریخ در محیط سرد فضا و شرایط دشوار فرود در یک دهانه برخوردی معروف به "دهانه جیزرو"، جستجوی نشانه های حیات باستانی در مریخ است.
به دنبال انتشار تصاویر ثابت با وضوح بالا از این مریخ نورد و فیلمهای دراماتیکی که در هنگام فرود ضبط کرده است، حالا یک تصویر پانورامای HD از محل فرود در "دهانه جیزرو" انتشار یافته است.


در مجموع ۱۴۲ تصویر توسط دوربین "Mastcam – Z" با قابلیت بزرگ نمایی گرفته شده و برای ایجاد کلاژ با هم ترکیب شده اند. در سالهای آینده از این دوربین ها برای عکس برداری دقیق و با وضوح بالا از شرایط جوی و سنگ های موجود در سطح بایر سیاره سرخ استفاده می شود که امکان دارد سرنخ هایی را در مورد وجود حیات در مریخ در خود داشته باشد. همینطور بعضی از نمونه های شناسایی شده توسط این دوربین ها توسط مریخ نورد نمونه برداری می شوند و سالهای آینده برای تجزیه و تحلیل آزمایشگاهی به زمین آورده خواهند شد.
دوربین های نصب شده روی "استقامت" قادر به کشف جزئیاتی به عرض ۳ تا ۵ میلی متر در محیط اطراف مریخ نورد هستند.
طی سالهای آتی "استقامت" چندین تصویر پانوراما از منظره های سیاره سرخ ثبت خواهد کرد، اما این مریخ نورد به تنهایی به اکتشاف مریخ نمی پردازد. پرواز بالگرد "نبوغ"(Ingenuity) یکی از جذاب ترین نکات این مأموریت است که اگر همه چیز طبق برنامه ریزی پیش برود، نخستین هوانوردی خواهد بود که در جایی جز زمین به پرواز درمی آید.
این بالگرد که اخیراً ناسا سیگنالی به آن ارسال کرده تا اطمینان حاصل کند که سلامت است، چشم انداز جدیدی از سطح مریخ عرضه می دهد و بعنوان یک نمایش فناوری برای اکتشاف رباتیک هوایی مریخ در آینده عمل می کند.



1399/12/07
12:23:20
0.0 / 5
1002
تگهای خبر: دوربین , رباتیك , فضا , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی