توسط محققان جهاددانشگاهی صورت گرفت

بومی سازی تولید صدا خفه كن داخلی خطوط تقلیل فشار گاز

بومی سازی تولید صدا خفه كن داخلی خطوط تقلیل فشار گاز به گزارش بازار مقاله محقق برگزیده جهاددانشگاهی در سی و چهارمین جشنواره بین المللی خوارزمی با طرح «بومی سازی تولید صدا خفه کن داخلی خطوط تقلیل فشار گاز» که منجر به کاهش صداهای ناهنجار مجاری شبکه انتقال گاز و ایستگاه های کاهش فشار می شود، ضمن صرفه جویی ارزی، گامی در جهت حل مشکلات پزشکی ناشی از آلودگی صوتی همچون کم شنوایی، آرتروز و مشکلات عصبی بعضی از کارکنان شرکت گاز برداشت.به گزارش بازار مقاله به نقل از ایسنا، دکتر احمد مولودی عضو هیات علمی گروه پژوهشی موادِ سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی با طرح «بومی سازی تولید صدا خفه کن داخلی خطوط تقلیل فشار گاز» رتبه سوم طرح های توسعه ای، سی و چهارمین جشنواره بین المللی خوارزمی را کسب کرده و طی مراسمی با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری تقدیر گردید.

مولودی که همکاری خویش را از سال ۸۴ در چارچوب طرح های دانشجویی و به صورت پاره وقت با سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی آغاز کرده، هم اکنون بعنوان عضو هیات علمی و مدیر گروه پژوهشی مواد نوین این سازمان فعالیت دارد.

وی با تشریح مزایای طرح «بومی سازی تولید صدا خفه کن داخلی خطوط تقلیل فشار گاز»، این فناوری را گامی در جهت حل مشکل کم شنوایی، آرتروز و مشکلات عصبی بعضی از کارکنان شرکت گاز فعال در این عرصه خواند.

عضو هیات علمی گروه پژوهشی مواد سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی اظهار نمود: مسیر و خطوط انتقال گاز از محل استخراج گاز و انتقال آن توسط خطوط لوله و در نهایت تا زمانی که به دست مصرف کننده برسد، دارای ایستگاه ها و محل های اساسی است که گاز با فشار بالا وارد آنها می شود و زمانی که به نزدیک شهر می رسد باید در ایستگاه های سی جی اس (CGS) و تی بی اس(TBS) فشار کاهش پیدا کند تا برای مصارف خانگی قابل استفاده گردد.

محقق برگزیده جهاددانشگاهی در سی و چهارمین جشنواره بین المللی خوارزمی با تکیه بر اینکه ایستگاه تقلیل فشار گاز چه به صورت سی جی اس و یا تی بی اس از رگلاتورهای کاهنده فشار استفاده می نماید، اضافه کرد: با عنایت به ماهیت کاهش فشار و ایجاد جریان اغتشاشی، خود جریان اغتشاشی سبب می شود که نویز ناهنجاری ایجادشده که شدت صدای آن حتی در بعضی از مواقع 110 یا 120 دسی بل اندازه گیری شده است و اگر بخواهیم این مقدار شدت صدا را شبیه سازی نماییم چیزی معادل با صدای تیک آف هواپیما می شود که وجود این صدا به صورت دائمی در ایستگاه گاز سبب آزار و اذیت برای کارکنان شرکت گاز شده و در خیلی از موارد آنها در انتها مدت خدمت خود با مشکلات کم شنوایی، آرتروز و گاها بیماری های عصبی مواجه می شوند.

همچنین در خیلی از موارد هم با رشد شهرها ایستگاه های تقلیل فشار در میان چند خانه مسکونی قرار می گیرد و سبب آزار و اذیت برای همسایه ها و شکایت از شرکت گاز می شود.

دکتر مولودی اضافه کرد: باتوجه به وجوداین مشکلات حدود 5 سال پیش کارکنان شرکت گاز خراسان رضوی به گروه پژوهشی مواد جهاددانشگاهی خراسان رضوی رجوع و مشکل را مطرح نمودند و خواستند تا مشکل را برطرف نماییم.

وی اظهار نمود: گلوگاه طراحی این فناوری، رسیدن به دانش فنی ساخت قطعه ی فوم تخلخل باز نیکلی بود که دارای تکنولوژی بالایی (High Tech) بود که دانش ساخت آن در اختیار سه کشور هست و آنرا به کشور ما نمی دادند و ما با عنایت به نیازی که وجود داشت، یک طرح تحقیقاتی در این راستا تعریف و نزدیک به دو سال روی آن کارکردیم تا به تکنولوژی ساخت فوم تخلخل باز نیکلی رسیدیم.

عضو هیات علمی گروه پژوهشی مواد سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی افزود: فوم تخلخل باز نیکلی جزو مواد پیشرفته ای است که 95 درصد تخلخل دارد و همزمان با داشتن تخلخل، دارای استقامت نسبتا بالایی هم بوده که جزو فوم های فلزی بسیار پرکاربرد به حساب می آید.

وی ضمن اشاره به اینکه پس از دو سال که به تکنولوژی ساخت این فوم رسیدیم اظهار داشت: با هماهنگی شرکت گاز استان خراسان رضوی این فوم را در چند ایستگاه منتخب شرکت نصب کردیم که نتایج اولیه مناسب بود و بعد از گذشت یک سال از نصب باردیگر اندازه گیری صوتی انجام و قطعه از داخل ایستگاه باز شد و مورد بررسی قرار گرفت که مشکلی وجود نداشت و پس از آن تاییدیه به طرح داده شد.

مولودی بابیان اینکه در ادامه هماهنگی های لازم با شرکت ملی گاز انجام شد و در ادامه معرفی محصول صورت گرفت اظهار داشت: همینطور مراحل گذراندن استانداردهای مدنظر همه با موفقیت انجام شد و بعد از آن شروع خدمات به شرکتهای گاز استانی آغاز و هم اکنون 8 استان اصفهان، خراسان رضوی، گیلان، مازندران، قم، آذربایجان شرقی، ایلام و یزد در حال استفاده از این تکنولوژی هستند.

محقق برگزیده جهاددانشگاهی در سی و چهارمین جشنواره بین المللی خوارزمی بابیان این که دانش صدا خفه کن خطوط تقلیل فشار گاز در کشور بومی سازی شده است، افزود: این دانش که موردنیاز کشور بود تابحال فروش نسبتا خوبی داشته است و در یک مقایسه با نمونه خارجی دارای یک دهم قیمت نمونه خارجی است. برای مثال اگر نمونه خارجی 800 دلار قیمت داشته باشد نمونه ایرانی 80 دلار قیمت دارد. با عنایت به این که فوم های فلزی بخصوص فوم های نیکلی جزو قطعاتی هستند که در صنایع نظامی کاربرد دارند، این قطعه تحریمی است و شرکتهای خارجی در مکاتبات برای خرید جواب ما را نمی دادند و برخی هم می گفتند قطعه تحریمی است و از فروش آن به جمهوری اسلامی ایران معذور هستیم.

وی بابیان این که این طرح تابحال دو و نیم میلیارد فروش داشته است، اظهار داشت: آخرین دستاورد این طرح تایید این محصول در لیست عرضه کنندگان مجاز (list vendor) شرکت گاز بود که با دریافت گواهی این سامانه مجوز لازم برای فروش را به دست آوردیم.

دکتر مولودی با تکیه بر این که مجری طرح، جهاددانشگاهی است، اظهار نمود: با عنایت به بعضی از مشکلات برای عرضه ی محصول و تجاری سازی آن، تصمیم بر این است که یک شرکت دانش بنیان در این خصوص تشکیل گردد که هسته اصلی آن هم به تازگی در مرکز رشد سلامت جهاددانشگاهی خراسان رضوی تشکیل شده؛ چونکه با عنایت به این که یک نهاد هستیم نمی توانیم وارد مناقصات شویم، درنتیجه برای توسعه کار ترجیح بر این است که یک شرکت دانش بنیان تشکیل گردد که هم بتواند چابک تر عمل کند و هم محصولات جدیدتری را در این حوزه داشته باشد.

عضو هیات علمی گروه پژوهشی مواد سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی در ادامه به مشکلات انجام فعالیتهای پژوهشی هم اشاره نمود و اظهار داشت: برای صنعت محصول نهایی مهم می باشد و بعضی از ارگان ها بودجه هایی را برای پژوهش در نظر می گیرند، اما این بودجه ها کافی نیست و برای رسیدن به محصول نهایی بودجه بیشتری نیاز است، بعضی از ارگان ها هم می گویند ما از شما محصول می خواهیم و هزینه ای برای پژوهش صرف نمی نماییم و اگر توانستید محصول را بسازید تضمین خرید به شما می دهیم. در کشور ما سازمان های دولتی و خصوصی به این سمت رفته اند که اول محصول را استفاده می نمایند و بعد حمایت لازم را انجام می‎ دهند.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا این محصول از لحاظ کیفیت می تواند با محصولات مشابه خارجی رقابت کند؟ اظهار نمود: یکی از دغدغه های شرکت گاز هم این مورد بود. برای همین ما نمونه خارجی را تهیه کردیم و در یک شرایط مشابه از هر دو محصول استفاده کردیم که مشاهده شد هیچ تفاوتی باهم در عمل ندارند و در نامه تاییدیه شرکت گاز هم این مورد قید شده است که شرایط کاری و کیفیت صدا دقیقا معادل با نمونه خارجی است.

مولودی در ارتباط با معیارهای پذیرش طرح در جشنواره خوارزمی اظهار داشت: استراتژیک بودن محصول و درآمدزایی و ایجاد اشتغال از پارامترهای مهم جهت شرکت در جشنواره خوارزمی است. در این جشنواره پژوهش هایی کاربردی که به محصول رسیده، فروش خوبی دارند و همینطور قطعه استراتژیک باشند در اولویت انتخاب قرار می گیرند.

این برگزیده سی و چهارمین جشنواره بین المللی خوارزمی در انتها با تشکر از جهاددانشگاهی سازمان خراسان رضوی اظهار داشت: رسیدن به دانش فنی و تکنولوژی که پیش از آن در کشور نبوده کار بسیار سختی است و ریسک خطر بالایی دارد و امکان دارد به نتیجه نرسد. اما جهاددانشگاهی این ریسک را پذیرفت و به ما اعتماد کرد و بعد از دو سال ما به تکنولوژی آن رسیدیم و در ادامه هم برای فروش و ایجاد زیرساخت های لازم برای تولید در کنار ما بود تا به این موفقیت برسیم و محصول را در کل کشور عرضه نماییم.

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی، اکرم صالحی، فائزه برزگر، مرتضی امیرآبادی، منصور جعفری اسفاد، مسعود گلستانی پور، حسین امینی مشهدی، دکتر احمد مولودی را در اجرای طرح «بومی سازی تولید صدا خفه کن داخلی خطوط تقلیل فشار گاز» همراهی کردند.منبع:

1399/11/23
13:15:11
0.0 / 5
1012
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی