برای اولین بار در ایران؛

مبانی آفرینش در موسیقی ایرانی (روش شریف لطفی) منتشر گردید

مبانی آفرینش در موسیقی ایرانی (روش شریف لطفی) منتشر گردید بازار مقاله: کتاب «مبانی آفرینش در موسیقی ایران (روش شریف لطفی) بعد از گذشت سال ها از تدریس متد آموزشی استاد «شریف لطفی» در مراکز دانشگاهی موسیقی و فقدان منبع مکتوب و روش مند در این حیطه منتشر گردید.


پس از گذشت سال ها از تدریس متد آموزشی استاد شریف لطفی در مراکز دانشگاهی موسیقی و فقدان منبع مکتوب و روش مند در این حیطه، کتاب مبانیِ آفرینش در موسیقیِ ایران (روش شریف لطفی) به نگارش و تحلیل علی ابراهیمی کارشناس ارشد موسیقی ایرانی از دانشگاه هنر تهران، منتشر و در دسترس جامعهٔ دانشگاهی موسیقی و سایر مخاطبین و علاقمندان آهنگسازی در حوزهٔ موسیقی ایرانی قرار گرفت.
علی ابراهیمی در توصیف خاصیت های مِتُد مطرح شده در کتاب مبانی آفرینش در موسیقی ایران می نویسد: «مقولهٔ آهنگسازی در موسیقی کلاسیک ایرانی از دیرباز غالباً بر عهدهٔ نوازندگان، محدود به ساخت ملودی، سلیقه محور و فاقد اصول و روش مندی مدوّن بوده است. بدین سبب مسیری روشن برای پرورش هنرجویی که به حوزهٔ آهنگسازی (مختص موسیقی دستگاهی ایران) ورود کند، دیده نمی گردد.
آنچه مقصود و همیت استاد شریف لطفی (مُبدع متد) بوده است ارائهٔ یک روش آهنگسازی برمبنای «چندصدایی» در موسیقی ایران است؛ که بتواند هنرجو را از نقطهٔ آغازین ساخت یک ملودی اصلی به نقطهٔ نهایی در ساخت وپرداخت یک اثر تام وتمام ببرد. بدین منظور به صورت گام به گام به آموزش چگونگی ساخت لایه های صوتی متفاوتی می پردازد که به ظاهر ارتباطی نداشته و به صورت مجزا معنای موسیقایی خاصی ارائه نمی کنند؛ ولی در هم زمانی بافتی را ایجاد می کنند که مکمل یکدیگر و نمایندهٔ لایه های صوتی پس زمینه، میان زمینه و ملودی اصلی هستند. نمایش نهایی این بافت، غالباً به تدریج و در نقطهٔ اوج اثر انجام می پذیرد.
کتاب مبانی آفرینش در موسیقی ایران (روش شریف لطفی) نوشته علی ابراهیمی توسط نشر آواز، بهمن ۱۳۹۹ انتشار یافته است.منبع:

1399/11/13
14:37:13
0.0 / 5
1044
تگهای خبر: آموزش , آهنگ , استاد , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی