نمایشگاه بین المللی مرگ در نمك در ایران و آلمان

نمایشگاه بین المللی مرگ در نمك در ایران و آلمان به گزارش بازار مقاله مدیر گروه پژوهشی حفاظت و مرمت اشیاء پژوهشکده میراث فرهنگی از برگزاری نمایشگاه بین المللی «مرگ در نمک» در ایران و آلمان اطلاع داد.


به گزارش گروه فرهنگی ایرنا از پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، شهرزاد امین شیرازی نژاد با بیان این خبر به همکاریهای این پژوهشکده در حوزه مطالعات علمی و پژوهشی با اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان زنجان از آغاز کشف نخستین مرد نمکی اشاره نمود و اظهار داشت: در این راستا مطالعات اولیه بر روی بقایای مرد نمکی شماره ۱ و همینطور آثار و اشیاء به دست آمده با استفاده از روش های مختلف و همکاری متخصصان سایر علوم انجام گرفت.
او با اشاره به اینکه حاصل این اقدامات به برگزاری همایش بین المللی با مبحث مومیایی های طبیعی در چارچوب مقالات علمی مختلف در کنفرانس ها و مجلات علمی هم منعکس و انتشار یافت، اظهار داشت: در سالهای بعد با حضور متخصصان بین المللی، پژوهشگران پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی- فرهنگی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری هم بعنوان همکاران و مجریان پژوهشی در پروژه های متفاوت مشارکت داشتند.
امین شیرازی نژاد اضافه کرد: مطالعات در ارتباط با مجموعه پرارزش اشیاء آلی به دست آمده به خصوص پارچه ها، لباس ها و هم آثار چرمین، توسط متخصصان ایرانی پژوهشکده حفاظت و مرمت و محققان سرشناس بین المللی در حال انجام می باشد.
او ضمن اشاره به این نکته که در حوزه حفاظت و مرمت از سال ۱۳۹۶ پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی فرهنگی، مسئولیت بیشتری بر عهده گرفته است اظهار داشت: توان و تخصص متخصصان این پژوهشکده از جانب شرکای بین المللی مورد توجه زیادی قرار گرفت به صورتی که علاوه بر مشارکت در سیاستگذاری برای نگهداری و اجرای اقدامات حفاظتی مستمر، این پژوهشکده مسئولیت آماده سازی اشیاء منتخب برای ارائه در نمایشگاه بین المللی مرگ در نمک را عهده دار شد که در دو کشور آلمان و ایران برگزار می گردد.
مدیر گروه پژوهشی حفاظت و مرمت اشیاء پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی- فرهنگی خاطرنشان کرد: در نهایت با اتکاء به قابلیت و توان متخصصان داخلی، پروژه پاکسازی بقایای انسانی به دست آمده از معدن نمک چهرآباد با حمایت مالی طرف آلمانی (موزه معدنکاری بوخوم) به این پژوهشکده سپرده شد که در این پروژه پاکسازی بقایای انسانی، روی مردان نمکی موجود در موزه ملی ایران و موزه دیرینه شناسی زنجان انجام می شود.
مجری پروژه پاکسازی بقایای انسانی به دست آمده از معدن نمک چهرآباد زنجان عنوان کرد: در این پروژه علاوه بر انجام اقدامات ادواری لازم و ارتقاء جلوه بصری بعنوان هدف اصلی، اندازه گیری هایی به منظور تعیین یک حد اولیه برای پایش ها و سنجش های بعدی هم انجام می شود.
او خاطرشنان کرد: در این راستا همینطور با مشارکت دانشگاه علوم پزشکی زنجان، صحت چینش قطعات و استخوان های مرد نمکی ۲ و ۵ هم بررسی و مطالعه شد.
امین شیرازی نژاد اضافه کرد: پروژه حفاظت و مرمت از این مجموعه نفیس و بی نظیر، بستری است برای نشان دادن توانایی ها و قابلیت های متخصصان داخلی کشور و فرصتی خواهد بود تا پژوهشگران ایرانی همدوش همتایان بین المللی خود در شناخت بهتر و عرضه ارزش های این مجموعه بی نظیر مشارکت داشته باشند.
او تصریح کرد: بعلاوه در اجرای این پروژه برنامه ریزی ها بگونه ای انجام شده تا تربیت نیروی انسانی و انتقال تجربه به نسل جوان متخصصان و محققان هم صورت گیرد.
منبع:

1399/11/05
22:17:19
0.0 / 5
1275
تگهای خبر: پزشك , پزشكی , پژوهش , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی