دنیا، فضای مجازی را بعنوان یك ظرفیت واقعی فرهنگی پذیرفته است

دنیا، فضای مجازی را بعنوان یك ظرفیت واقعی فرهنگی پذیرفته است به گزارش بازار مقاله مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان، با اشاره به اینکه دنیا، فضای مجازی را بعنوان یک ظرفیت واقعی فرهنگی پذیرفته است، اظهار داشت: نهادهای فرهنگی ایرانی، کارهای خودرا به عرصه فضای مجازی نمی آورند اما افرادی که می خواهند به فرهنگ کشور لطمه برسانند، از آن به خوبی استفاده می نمایند.به گزارش روز پنجشنبه گروه فرهنگی ایرنا، فرشید فلاح، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان در گفت و گو با روابط عمومی خانه کتاب و ادبیات ایران ضمن اشاره به نمایشگاه مجازی کتاب تهران و اهمیت آن برای اهالی نشر اظهار نمود: کرونا در کنار همه بدی هایی که به جامعه امروز بشر تحمیل کرده است، برای جامعه ما که دیر به تکنولوژی پیوند می خورد و از آن استفاده می نماید و همین طور خیلی دیر خودرا با شرایط جدید وفق می دهد، نعمت هایی به دنبال داشته است.

او درباره جلسات و نشست هایی که حالا به صورت وبینار برگزار می گردد اظهار داشت: شاید بیشتر از یک دهه از وجود این نرم افزارها می گذرد ولی در طول سالهای مختلف وقتی جلسه ای در تهران برگزار می شد همه مدیران یا کارشناسان باید از سراسر کشور به تهران می آمدند و هزینه های زیادی بابت رفت و آمد پرداخت می شد، کرونا به ما یادآوری کرد که چنین امکاناتی وجود دارد و می توان از آنها بهره برد.

فلاح اضافه کرد: حالا خوشحال هستیم بدین جهت که بازده و بازخورد این جلسات بالا رفته است؛ برای اینکه حاشیه های کمتری به همراه داشته و افراد به آسانی طرح خودرا در قالب این وبینارها ارائه می کنند؛ حتی آموزش و پرورش هم در این حوزه وارد شده است و آموزش های فضای مجازی به شکل گسترده در حال انجام می باشد.

وی همین طور درباره اهمیت فضای مجازی در حوزه فرهنگ نیز توضیح داد: کرونا به ما یادآوری کرد که از این فضا می توانیم به شکل بهتر و مناسب تری برای توسعه کارهای فرهنگی خود استفاده کنیم؛ بازار مصرف کالاهای فرهنگی در فضای مجازی است و امروز سطح مبادله این کالاها پیشی گرفته است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان با اشاره به اینکه باید به فضای مجازی و اهمیت و جایگاه آن بیش از پیش اهمیت داده شود اظهار داشت: نهادهای فرهنگی فعالیتهای خودرا به عرصه فضای مجازی نمی آورند در حالیکه دنیا، فضای مجازی را بعنوان یک ظرفیت واقعی فرهنگی پذیرفته است و نباید از آن غفلت شود؛ افرادی که می خواهند به فرهنگ کشور لطمه برسانند از این فضا به خوبی استفاده می نمایند.

او تصریح کرد: ما در زمینه تولید محتوا، تولید محتوای ارزشی و همین طور تولیدات فرهنگی فاخر در فضای مجازی ضعف های زیادی داریم در حالیکه شاهد بودیم نخستین کنسرت موسیقی در فضای مجازی با استقبال خوبی از طرف مردم روبه رو شد یا نخستین تله تئاترها در فضای مجازی به زودی برگزار می گردد که تجربه های بسیار خوبی به شمار می آیند. بعضی از این طرح ها و برنامه ها با بیش از ۵۰ هزار بازدیدکننده همراه بود در حالیکه هیچ سالنی چنین ظرفیتی ندارد.

وی با طرح این مساله که فضای مجازی امکان جدیدی است که هرچه بیشتر از آن استفاده نماییم امکان توسعه در عرصه فرهنگی بیشتر برای ما فراهم می شود اظهار داشت: سایت های خرید و فروش کتاب حالا با استقبال خوبی از طرف مردم روبه رو شده است و اساسا نمایشگاه مجازی کتاب نیز با اقبال خوبی مواجه می شود برای اینکه ظرفیت های بسیار خوبی را در دل خود جای داده است.

فرشید فلاح در آخر اظهار داشت: برای حضور نمایشگاه های فرهنگی در فضای مجازی بسیار علاقمند و مشتاق هستم و امیدوارم که نمایشگاه مجازی کتاب تهران بتواند در نخستین تجربه خود موفق باشد؛ همین طور برگزاری کارگاه های تخصصی نویسندگی، تصویرسازی و تولید کتاب را نیز در کنار برنامه های خود داشته باشد برای اینکه امروز جامعه به شدت نیازمند پر کردن خلاءهای موجود در حوزه آموزش این دوره ها است.

به گزارش بازار مقاله به نقل از ایرنا، بعد از لغو سی و سومین دوره نمایشگاه کتاب تهران در فروردین ماه به علت شرایط کرونائی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، به دنبال راهی برای پشتیبانی از ناشران و بازار کتاب کشور بود و با استفاده از تجربیات حضور در نمایشگاه های مجازی برگزار شده توسط دیگر کشورها، نظیر نمایشگاه بزرگ کتاب فرانکفورت، تصمیم بر برگزاری نمایشگاه کتاب محازی گرفت. محسن جوادی معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران به ریاست ایوب دهقانکار را مسئول برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب معرفی نمود. اولین نمایشگاه مجازی کتاب تهران از اول تا ششم بهمن ماه سال جاری برگزار می شود.منبع:

1399/10/18
23:31:33
0.0 / 5
1093
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی