گزارش بازار مقاله؛

سهم كرونا از مقالات علمی دنیا

سهم كرونا از مقالات علمی دنیا بازار مقاله: بررسی تعداد مقالات انتشار یافته در نظام نمایه مقالات اسکوپوس نشان میدهد که بحران همه گیری کرونا تاثیر خودرا بر حوزه تحقیقات نیز گذاشته و 2.5 درصد کل مقالات دنیا به کرونا اختصاص یافته است.


خبرگزاری مهر - گروه علم و دانش؛ همزمان با همه گیری جهانی کروناویروس جدید و ابتلای بیش از یک میلیون نفر به این بیماری در کشور و ضرورت انجام پژوهش های کاربردی و پاسخ به سوالات گوناگون جهت کنترل این بیماری پژوهشگران کشورها نیز کار خودرا شروع کردند. در ابتدای کار بعضی از مراکز تحقیقاتی نیازهای دانشی مربوطه را پیش بینی کردند و برخی دیگر از مراکز تحقیقاتی اعلام نمودند که کارهای پژوهشی حوزه کووید ۱۹ از اولویت برخوردارست. اولویت دهی به حوزه خلاءهای دانشی در زمینه بیماری کووید ۱۹ منجر به هم افزایی ظرفیت های تحقیقاتی و همین طور افزایش راندمان منابع مالی پژوهشی در سطوح استانی، ملی و بین المللی شد تا جایی که ایران نیز در رتبه دوازدهم دنیا از منظر انجام تحقیق و پژوهش در حوزه کرونا قرار گرفت. بررسی تعداد مقالات انتشار یافته در نظام نمایه مقالات اسکوپوس (Scopus) نشان میدهد که بحران همه گیری کرونا تأثیر خودرا بر حوزه تحقیقات گذاشته است و از میان ۳ میلیون و ۱۳۷ هزار و ۳۶۴ مورد مقاله علمی انتشار یافته در سال ۲۰۲۰ تعداد ۸۰ هزار و ۳۴۴ مورد مقاله به کووید ۱۹ اختصاص داشته که حدود ۲.۵۶ درصد کل مقالات بوده است. با توجه به این که بحران کرونا یک بحران نوظهور بوده است ۲.۵ درصد کل مقالات دنیا، میزان زیادی را شامل می شود.
بررسی سهم کشورها از مقالات کرونا نشان میدهد که ۱۹ کشور بیش از یک هزار تحقیق در این عرصه انجام داده اند.سهم کشورها از مقالات کرونا با انجام بیش از هزار تحقیقردیفکشورآمار مقالات کرونا۱ایالات متحده آمریکا۲۰۷۳۷۲چین۹۲۹۸۳بریتانیا۸۷۴۰۴ایتالیا۷۶۸۸۵هند۵۴۹۵۶اسپانیا۳۴۰۴۷کانادا۳۳۶۵۸آلمان۳۲۰۹۹فرانسه۳۱۶۲۱۰استرالیا۲۹۹۳۱۱برزیل۲۵۰۴۱۲ایران۱۸۹۸۱۳سوئیس۱۶۱۶۱۴هلند۱۴۸۶۱۵ترکیه۱۴۵۷۱۶ژاپن۱۲۶۶۱۷سنگاپور۱۱۳۲۱۸عربستان سعودی۱۰۵۶۱۹بلژیک۱۰۴۵در مجموع ۱۵۹ کشور در حوزه تحقیقات کروناویروس، مقاله علمی به چاپ رسانده اند و ۱۹ کشور بیش از هزار مقاله، ۵۲ کشور کمتر از یک هزار مقاله و ۸۸ کشور نیز کمتر از ۱۰۰ مقاله در این عرصه داشته اند.آمار کشورهایی که کمتر از ۱۰۰۰ مقاله در حوزه کرونا داشته اندردیفنامآمارردیفنامآمارردیفنامآمار۱کره جنوبی۹۷۶۲آفریقای جنوبی۹۱۰۳هنگ کنگ۸۹۲۴مکزیک۸۰۳۵پاکستان۸۰۱۶سوئد۷۹۸۷لهستان۷۳۰۸روسیه۷۲۷۹تایوان۷۲۲۱۰یونان۶۹۹۱۱ایرلند۶۹۰۱۲اتریش۶۵۵۱۳رژیم اشغالگر قدس۶۵۴۱۴مالزی۶۲۴۱۵مصر۶۲۰۱۶پرتغال۶۱۴۱۷دانمارک۵۸۳۱۸اندونزی۵۶۱۱۹کلمبیا۵۲۹۲۰نروژ۴۵۴۲۱نیوزلند۴۲۷۲۲تایلند۴۲۳۲۳نیجریه۴۱۸۲۴شیلی۳۸۹۲۵آرژانتین۳۸۸۲۶بنگلادش۳۷۶۲۷امارات متحده عربی۳۳۲۲۸پرو۳۱۷۲۹رومانی۳۰۶۳۰فنلاند۲۸۷۳۱ویتنام۲۶۹۳۲جمهوری چک۲۴۳۳۳مراکش۲۳۵۳۴نپال۲۳۰۳۵کرواسی۲۲۱۳۶قطر۲۱۲۳۷اردن۲۱۰۳۸لبنان۲۰۴۳۹فیلیپین۱۹۵۴۰مجارستان۱۸۴۴۱عراق۱۷۰۴۲کنیا۱۶۱۴۳اتیوپی۱۴۶۴۴اکوادور۱۴۱۴۵تونس۱۲۶۴۶غنا۱۲۵۴۷صربستان۱۲۰۴۸قبرس۱۱۷۴۹اسلوونی۱۱۷۵۰عمان۱۱۱۵۱کوبا۱۰۶۵۲کویت۱۰۳۸۸ کشور همچون اوگاندا، اوکراین، کامرون، اسلواکی، سریلانکا، ماکائو، گرجستان، ونزوئلا، بلغارستان، لوکزامبورگ، الجزایر، مالت، زیمباوه، استونی، لیتوانی، سنگال، اوروگوئه، سودان، تانزانیا، بحرین، کاستاریکا، بوسنی و هرزگوین، جامائیکا و.... کمتر از ۱۰۰ تحقیق در حوزه کرونا انجام داده اند. از طرف دیگر یکی از نکات بارز تأثیر شیوع همه گیری کرونا بر حوزه تحقیقات کاهش چشم گیر تعداد مقالات ناشی از کنفرانس های علمی است. تعداد مقالات کنفرانس های علمی در ۲۰ سال اخیر (۲۰۰۰ تا ۲۰۲۱) رشد قابل توجهی داشته است. در سال ۲۰۰۰ تعداد کل مقالات ناشی از کنفرانس های علمی ۱۰۷ هزار و ۱۸۶ مورد بوده است که این میزان در سال ۲۰۱۹ به ۵۰۶ هزار و ۹۳۹ مورد رسید.
اما ناگهان در سال ۲۰۲۰ باتوجه به محدودیت ها و بسته شدن دانشگاه ها و مراکز علمی و همین طور محدودیت های به وجود آمده در کشورهای مختلف که خیلی از آنها مقصد کنفرانس های علمی بودند، این میزان به ۲۳۱ هزار و ۳۶۵ مورد کم شد. همین طور تعداد ۱۸۴ مقاله برای سال ۲۰۲۱ به ثبت رسیده است. بررسی روند کل مقالات دنیا اما نشان میدهد که اگر مجموع مقالات مجلات و مقالات کنفرانسی را در سال ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ در نظر بگیریم تفاوت چندان مشهود نیست. میزان کل مقالات (مجلات و کنفرانس ها) در سال ۲۰۱۹ تعداد ۳ میلیون و ۳۵۱ هزار و ۴۷ مورد بوده که این میزان در سال ۲۰۲۰ به ۳ میلیون و ۱۳۷ هزار و ۳۶۴ مورد کاهش یافته که می توان ردپای کاهش میزان مقالات کنفرانسی را در آن مشاهده کرد.
در ابتدای همه گیری کرونا و از زمانی که سازمان جهانی بهداشت اعلام نمود که کووید ۱۹ یک همه گیری جهانی است، ویروس کرونا در سراسر جهان انتشار یافته بود و دلیل نامگذاری کووید ۱۹ نیز شناسایی ویروس در سال ۲۰۱۹ بود اما در سال ۲۰۱۹ تنها ۴۸ تحقیق در رابطه با کرونا در دنیا به ثبت رسید. با شروع سال ۲۰۲۰ میلادی و با توجه به این که بحران کرونا در حال گسترش بود میزان تحقیقات انجام شده در کشورها سیر صعودی به خود گرفت و ۸۰ هزار و ۳۴۴ مورد تحقیق و مقاله در رابطه با کرونا در دنیا به ثبت رسید.آمریکا با بیشترین میزان ثبت تحقیق در حوزه کرونا به میزان ۲۰ هزار و ۷۳۷ مورد تقریباً یک چهارم تحقیقات را به خود مختص کرده است که البته با توجه به این که پژوهشگران مختلفی از سراسر دنیا در تحقیقات آمریکا مشارکت دارند، جای تعجب ندارد. با وجود اینکه بحران همه گیری کرونا ویروس از چین شروع شده است آمار ۹ هزار و ۲۹۸ مورد تحقیقات حوزه کرونا از چین ثبت شده است.
تا زمان تهیه این گزارش از ایران یک هزار و ۸۹۸ مورد مقاله و تحقیق در رابطه با کرونا در نظام نمایه سازی بین المللی اسکوپوس به ثبت رسیده است که رتبه دوازدهم را برای ایران به ارمغان آورده است. باتوجه به میزان تحقیقات ثبت شده از ایران در اسکوپوس در سال ۲۰۲۰ به میزان ۶۷ هزار و ۳۲۵ مورد و تعداد یک هزار و ۸۹۸ مورد مقاله در رابطه با کرونا، بررسی ها نشان میدهد تقریباً ۲.۸ درصد از مقالات کشور به حوزه کرونا اختصاص داشته است.
میزان مقالات کل ایران ثبت شده در اسکوپوس از تعداد یک هزار و ۸۶۹ در سال ۲۰۰۰ به میزان ۶۷ هزار و ۳۲۵ مورد رسیده است که این میزان رشد جالب توجه ۳۶ برابری را نشان میدهد. با توجه به این که بعضی از نشریات علمی مقالات را با زمان یکسال بعد در نوبت انتشار می گذارند برای سال ۲۰۲۱ نیز تعداد یک هزار و ۶۵۸ مورد برای ایران ثبت شده است. مقایسه آمار سال ۲۰۲۰ و ۲۰۱۹ نیز نشان میدهد که تحقیقات ایران روند رو به رشد خودرا حفظ نموده است و از میزان ۶۴ هزار و ۸۴۱ مورد مقاله علمی و کنفرانسی در سال ۲۰۱۹ به میزان ۶۷ هزار و ۳۲۵ مورد مقاله علمی و کنفرانسی در سال ۲۰۲۰ رسیده است. بررسی تحقیقات بطور کلی و حوزه کرونا نشان میدهد که کشورهای مختلف دراین زمینه فعالیت نموده اند اما هنوز پاسخ خیلی از مسائل در رابطه با این ویروس ناشناخته باقی مانده است و نیازمند توسعه تحقیقات در این حوزه می باشد.

1399/09/29
14:57:38
5.0 / 5
874
تگهای خبر: پژوهش , تحقیق , چاپ , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی