آغاز چهاردهمین جشنواره سینماحقیقت ؛

آیین مستند، خاموشی نیست

آیین مستند، خاموشی نیست به گزارش بازار مقاله دبیر چهاردهمین جشنواره بین المللی «سینماحقیقت» با تکیه بر این که این رویداد میعادگاه مستندسازان است اظهار داشت: نخواستیم سکون و سکوت را انتخاب نماییم.به گزارش خبرنگار سینمایی ایرنا، مراسم نکوداشت مرحوم خسرو سینایی عصر سه شنبه (بیست و پنجم آذر) به شکل آنلاین برگزار گردید. با پخش سرود ملی و قرائت آیاتی از قرآن کریم، چهاردهمین جشنواره بین المللی سینماحقیقت به صورت رسمی شروع به کار کرد.

اجرای این مراسم را منصور ضابطیان به عهده داشت. وی به ببینندگان این مراسم که از راه پلت فرم ها آنرا تماشا می کردند سلام کرد و بعد از آن تیزر جشنواره چهاردهم پخش گردید. سپس مجری برنامه از محمد حمیدی مقدم دبیر چهاردهمین دوره جشنواره بین المللی سینماحقیقت دعوت کرد تا بعنوان نخستین سخنران پشت میکروفن حاضر شود.

وی اظهار داشت: در آغاز این دوره از جشنواره سینماحقیقت با هم هستیم اما در کنار هم نیستیم. تصاویر مشترکی را می بینم حتی اگر بسیاری از هم دور هستیم. اما در عین دوری، با هم نزدیکیم چون تجربه های مشترکی را پشت سر گذاشته ایم.

دبیر چهاردهمین جشنواره بین المللی سینماحقیقت این جشنواره را میعادگاه خواند و اظهار داشت: امروز فصلی تازه در سینمای مستند آغاز می شود. شروعی متفاوت. شرایط خاص سال جاری زیر سایه همه گیری کرونا، این امکان را از همه ما گرفته که زیر یک سقف مشترک باهم مستند ببینیم. تجربه متفاوت سال جاری سبب شده مستندهای جشنواره را در تنهایی و خلوت و به دور از شور همیشگی تماشا نماییم. می شد که ما هم سکون و سکوت را انتخاب نماییم و برگزاری جشنواره را به شرایطی امن و بی خطر و زمانی نامعلوم در آینده موکول نماییم اما خاموشی آیین مستند نیست. نباید دست روی دست بگذاریم بلکه باید چالش ها را به فرصت تبدیل نماییم.

حمیدی مقدم افزود: جشنواره چهاردهم سینماحقیقت برای برگزاری شایسته این دوره همه امکانات را بسیج کرده و از همه فرصت های دنیای دیجیتال بهره برده و به روز بودن در فناوری، باعث این گردهمایی بزرگ شده است.

استقبال اعجاب انگیز از سینماحقیقت چهاردهم

وی ضمن اشاره به استقبال شگفت آور مستندسازان از چهاردهمین دوره جشنواره سینماحقیقت، اظهار داشت: حضور ۸۹۴ فیلم در جشنواره، ما را تشویق کرد تا با جدیت برنامه ها را پی بگیریم و تحولی در جشنواره سال جاری ایجاد نماییم. سال جاری پیوند ما با تماشاگران مستند از راه پلت فرم های مختلف ممکن شده است.

حمیدی مقدم ضمن اشاره به مبحث مهم خطرپذیری صاحبان مستند، اظهار داشت: مستندسازان سال جاری در تعامل با جشنواره بودند و درک درست آنها از وضع موجود شایسته قدردانی است که به جای بایگانی مستندهایشان مبادرت به نمایش فیلمها و تعامل با جامعه کردند و همینطور شرکتهای دولتی و خصوصی که سود خویش را فدای منفعتی بزرگتر کردند که به پربارتر کردن جشنواره و فرصت سازی برای همراهی با مخاطبان وسیع تر بیانجامد.

دبیر جشنواره چهاردهم سینماحقیقت با قدردانی از تمام تولیدکنندگان خصوصی فیلمهای مستند از یک امکان و تصمیم جدید در این دوره اطلاع داد و اظهار داشت: بر آن شدیم که به خاطر این همراهی و برای جبران بخشی از سرمایه سرمایه گذاران مستندها، مبلغی را بعنوان حقوق پخش به آثار بدهیم. بر این اساس، برای فیلمهای کوتاه مبلغ ۳ میلیون تومان، نیمه بلند ۵ میلیون تومان و مستندهای بلند ۸ میلیون تومان به سرمایه گذاران بخش خصوصی پرداخت می شود.

حمیدی مقدم با تکیه بر اینکه سینمای برخط سهم عمده ای در آینده به خود اختصاص خواهد داد، اظهار داشت: سینماحقیقت مفتخر است که در این حوزه در شمار جشنواره های پیشرو باشد. در شورای سیاست گذاری چهاردهمین دوره جشنواره تصمیم گرفتیم که هر روز جشنواره را به یکی از بزرگان سینمای مستند کشور تقدیم نماییم. بر همین اساس، چهار مراسم نکوداشت برای چهار استاد درگذشته و سه بزرگداشت برای بزرگانی که از حضورشان بهره می گیریم، داریم.

وی با تشریح این مراسم اظهار داشت: مراسم ابتدا و آغازین ما در امروز برای زنده یاد استاد خسرو سینایی است. مراسم دیگر برای زنده یادان حمید سهیلی، اکبر عالمی و منوچهر طیاب و سه بزرگداشت هم شامل اساتید مهوش شیخ الاسلامی، فرشاد فدائیان و کامران شیردل است.

حمیدی مقدم در انتها صحبت هایش تصریح کرد: اما امروز در این لحظه های دلنشین و در آستانه آغاز جشنواره چهاردهم سینماحقیقت یاد می نماییم از اساتیدی که امروز بین ما نیستند. خسرو سینایی از درخشان ترین نام ها در سینمای مستند ایران است. فیلمسازی در جستجوی حقیقت و دانایی با آثاری سراسر تلاش و تکاپو که تا روز گذشته کنار ما بوو امروز ستاره ای در کهکشان است. یادی از شاعر سایه ها، زنده. یاد خسرو سینایی آغازگر جشنواره چهاردهم سینماحقیقت است.
مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی سازمان امور سینمایی کشور، چهاردهمین دوره جشنواره بین المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» را به دبیری محمد حمیدی مقدم، از ۲۵ آذر تا ۲ دی ۹۹ و با عنایت به شیوع جهانی بیماری کووید ۱۹ به صورت مجازی و نمایش برخط (آنلاین) برگزار خواهد نمود.منبع:

1399/09/25
22:47:15
5.0 / 5
1218
تگهای خبر: آنلاین , استاد , جشنواره , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی