در گزارش بازار مقاله عنوان شد؛

باشكوه ترین حالت بارش شهابی از امشب رصد می شود

باشكوه ترین حالت بارش شهابی از امشب رصد می شود به گزارش بازار مقاله یک کارشناس نجوم از بارش شهابی جوزایی آگاهی داد و اظهار داشت: امسال رصد این بارش در 23 و 24 آذرماه به باشکوه ترین حالت ممکن خواهد بود.احسان مهرجو، کارشناس نجوم درباب بارش شهابی جوزایی به خبرنگار مهر اظهار داشت: بهترین زمان برای رصد این بارش شهابی ۲۳ و ۲۴ آذر ماه ۹۹ است.
وی با اعلان اینکه این بارش یکی از فعال ترین و باشکوه ترین بارش های شهابی است که در طول سال منجمان در آسمان می توانند شاهد آن باشند، اظهار داشت: رصد بارش شهابی جوزایی امسال با شکوه تر از سالهای دیگر است برای اینکه در انتهای ماه قمری به سر می بریم و این یعنی بدلیل عدم حضور ماه در طول شب، آسمان از تاریکی خوبی برخوردار خواهد بود و این فرصت خوبی را برای مشاهده بارش جوزایی در اختیار منجمان قرار می دهد.
کارشناس نجوم اشاره کرد: البته که برای رصد این بارش شهابی باید به دور از آلودگی های نوری باشیم و تا حد امکان از شهرها دور شویم.
مهرجو عنوان کرد: کانون این بارش صورت فلکی جوزا (دو پیکر) است و این یعنی برای مشاهده تعداد شهاب های بیشتر بهتر است صورت فلکی جوزا و اطراف آنرا زیر نظر داشته باشیم. صورت فلکی جوزا از حدود ساعت ۱۹ از شرق آسمان طلوع می کند و ساعت ۲ بامدادان به بیشترین ارتفاع خودش می رسد و به تدریج در افق غربی غروب می کند.
وی با اشاره به زمان اوج بارش شهابی جوزایی که بامدادان روزهای ۲۳ و ۲۴ آذر است، اظهار داشت: تعداد شهاب های بارش جوزایی در اوج بارش یعنی حوالی ساعت ۴.۳۰ صبح، بین ۱۲۰ تا ۱۵۰ شهاب در هر ساعت در وضعیت ایده آل (آسمان تاریک و بدون آلودگی نوری) است؛ اما پیش بینی می شود در شهرها بین ۵۰ تا ۷۰ شهاب قابل مشاهده باشد.
مهرجو با تاکید بر اینکه بهتر است برای رصد این بارش به صورت گروهی اقدام گردد، اظهار داشت: برای اینکه با تقسیم بندی آسمان می توان نواحی بیشتری از آسمان را پوشش داد و تعداد شهاب بیشتری را مشاهد کرد.
کارشناس نجوم اشاره کرد: تقریباً از ۱۱ نیمه شب ۲۳ آ ذرماه تا ۵ بامداد ۲۴ آذرماه مجموعاً ۳۰۰ شهاب را می توان مشاهده کرد.
وی با اعلان اینکه این بارش از معدود بارش های شهابی است که منشاء آن دنباله دار نیست و سیارک است، اظهار داشت: منشا این بارش سیارک فایتون ۳۲۰۰ (Phaeton ۳۲۰۰) است که قطر ۵.۵ کیلومتری دارد؛ در این حالت بخاطر گرمای زیادی که از خورشید دریافت می کند بخش هایی از مواد سنگی اش خرد و تکه تکه شده و در مدارش در فضا باقی می ماند در نتیجه هرگاه زمین در گردش سالانه اش به دور خورشید از دل این توده ذرات بسیار ریز عبور کند، این ذرات با سرعت زیاد به جو زمین برخورد کرد، می سوزند و از خود برای چند ثانیه رد روشنی بجای می گذارند که به آن شهاب می گوییم.


منبع:

1399/09/24
14:13:10
5.0 / 5
1202
تگهای خبر: فضا , كارشناس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی