مدیر مركز امت واحده:

عهدنامه مالك اشتر راهنمای كاملی برای تأمین حقوق شهروندی است

عهدنامه مالك اشتر راهنمای كاملی برای تأمین حقوق شهروندی است به گزارش بازار مقاله مدیر مرکز مردم نهاد امت واحده اظهار داشت: عهدنامه امیرمومنان (ع) به مالک اشتر راهنمای جامع و کامل برای تأمین حقوق شهروندی در دوره های مختلف تاریخ است.به گزارش روز پنجشنبه گروه فرهنگی ایرنا از بنیاد بین المللی عاشورا، سید فادی السید در وبینار مفهوم حقوق شهروندی از دیدگاه دین و حاکمیت به مناسبت سالگرد استقلال لبنان ضمن قرائت فرازهایی از عهدنامه امیرمومنان علی (ع) به مالک اشتر تصریح کرد: این منشور الهی که دارای مضامین انسانی و اخلاقی و مدیریتی است می تواند نقشه راه برای زمامداران کشورها و حکام برای اداره کشور و تأمین حقوق شهروندی در جوامع انسانی باشد.

مدیر مرکز امت واحده بر لزوم دفاع از حقوق شهروندی و میهن تاکید کرده و از نقش دلاورانه و فداکاری مجاهدین مقاومت در لبنان و فلسطین و عراق و یمن و سوریه که با شهادت طلبی خود از ارزش های اسلامی و مقدسات دفاع کردند تمجید نمود.

آیت الله محمدحسن اختری مدیرعامل بنیاد بین المللی عاشورا اظهار داشت: شریعت مقدس اسلام، عقلانی و جهان شمول است و برای رستگاری بشریت توسط خالق جهان از راه وحی نازل شده است تا جوامع انسانی با به کارگیری احکام و دستورات الهی در دو جهان رستگار شوند و زمامداران و رهبران را ملزم به اجرای این احکام و تعالیم الهی نموده تا حقوق شرعی و قانونی و انسانی شهروندان در پرتو این تعالیم تأمین گردد.

وی بر قداست دفاع از ارزش های دینی همچون عشق به میهن که برخاسته از عشق به خدا است، اشاره نمود و اظهار داشت: این دو ارزش با یکدیگر پیوند خورده اند چونکه حب الوطن من الإیمان است.

آیت الله اختری بر ابعاد عمیق و پر مفهوم انسانی و اخلاقی و اجتماعی و سیاسی عهدنامه حضرت علی (ع) به مالک اشتر اشاره و تصریح کرد: این تعالیم پرارزش از کلام وحی و معارف اسلامی است که با مفهوم وطن دوستی و حقوق بشر و حقوق شهروندی تطابق دارد.

رییس شورایعالی مجمع جهانی خاندان (ع) از حکام و زمامداران و مسؤلان دولتی و حقوقی خواست که با به کارگیری این تعالیم نسبت به ارتقای آگاهی انسان تلاش کنند.

اختری همینطور اظهار داشت: یکی از مبانی اسلامی دفاع از حق مظلوم و ستمدیده است خصوصا ملت فلسطین است که دشمن علاوه بر پایمال کردن کرامت انسانی، کشور و میهن آنان را اشغال کرده و از منطق شرع و قوانین حقوقی بین المللی باید حقوق تضییع شده آنان بازگردانده شود.

مرکز مطالعاتی و راهبردی امت واحده با همکاری بنیاد بین المللی عاشورا وبینار مجازی تحت عنوان مفهوم حقوق شهروندی از دیدگاه دین و حاکمیت به مناسبت سالگرد استقلال لبنان از یوغ استعمار فرانسه برگزار نمود.

در این میزگرد برخی از علماء و اندیشمندان دینی و سیاسی و حقوقی پیرامون مفهوم و حقوق شهروندی و موانع و چالش های فرا روی آنرا مورد بحث و تبادل نظر قرار داده و مفاهیم حقوقی و سیاسی و فلسفی را از دیدگاه دین و حاکمیت و اثرات آن بر زندگی افراد و جامعه و میهن بیان داشتند.

دکتر علی مطر پژوهشگر روابط و حقوق بین الملل بر سه محور اساسی در مورد حقوق شهروندی بر مبنای مقررات بین المللی پرداخته و با مقایسه تهاجم وحشیانه گروه های تروریستی داعش ضد مردم سوریه و تضییع حقوق شهروندی آنان با مطالبات مردم لبنان از حاکمیت تاکید نمود که حقوق شهروندی باید به طور مسالمت آمیز و از طریق گفتمان میان مردم و حاکمیت صورت پذیرد.

دکتر طارق عبود پژوهشگر و نویسنده موانع و مشکلات فرا روی مفهوم شهروندی را برشمرده و نحوه تحقق آنرا بدور از فرقه گرایی و تبغیض مذهبی بیان نمود.

دکتر سید محمد الحسینی متخصص روان شناسی و داستان سرا در سخنان خود در باره مفهوم شهروندی و استقلال خواهی و حقوق متقابل مردم و حاکمیت سخن گفت.

دکتر حسان الزین پژوهشگر یکی دیگر از سخنرانان این جلسه بود و در باره مفهوم شهروندی از دیدگاه امام زین العابدین (ع) مطالبی بیان داشته و مفاهیم جامعه شناسی و مبانی حقوقی امروز مقایسه کرد.

پروفسور محمد شقیر متخصص فلسفه اسلامی در سخنرانی خود به مفاهیم فلسفی شهروندی پرداخته و بر لزوم بازبینی در مفهوم و حقوق شهروندی از بعد فلسفی تاکید نمود و خواهان حل مشکلات شهروندان تحت ستم و تبغیض گردید.

شیخ محمد خضر نویسنده اسلامی در باره مفهوم دین و دولت و حقوق شهروندی و روش اجرای عدالت و عدم تبغیض نژادی و مذهبی سخنانی ایراد نمود.

اسقف خوری آغاگیوس کفوری عضو مؤسسة ادیان با طرح روابط پیروان ادیان بر مبنای حقوق بشر و تعالیم الهی به منظور برقراری زندگی مسالمت آمیز مطالبی ایراد نمود.منبع:

1399/09/21
13:13:18
5.0 / 5
2046
تگهای خبر: پروفسور , پژوهش , علم , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی