وزیر آموزش وپرورش:

دانش آموزان باید بر ساحت مهارتی شاخه فرهنگی وهنری پرورش یابند

دانش آموزان باید بر ساحت مهارتی شاخه فرهنگی وهنری پرورش یابند وزیر آموزش وپرورش شاخه فرهنگی هنری را یكی از شاخه های مهارتی عنوان و اشاره كرد: همه دانش آموزان باید برساحت این شاخه(فرهنگی و هنری) پرورش یابند.به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، محسن حاجی میرزایی عصر چهارشنبه در آیین امضای تفاهمنامه همکاری این وزارتخانه با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که با حضور سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی انجام شد با اشاره به اینکه توسعه و تقویت مهارت های فرهنگی و هنری را نتیجه انعقاد این تفاهمنامه میان دو دستگاه اجرائی دولت می دانیم، اظهار داشت: براین باوریم با همکاری دو وزارتخانه و زیر مجموعه های آن، بدون شک فهم فرهنگی، هنری و زیباشناختی دانش آموزان را می توان افزایش داد.

عضو کابینه دولت دوازدهم همین طور این تفاهمنامه را گامی در جهت توسعه همکاریهای دوجانبه دانست و اضافه کرد: باتوجه به پدیده انباشت تراکم جمعیت، توسعه دانش تجربی و بهبود وضع سلامت و بهداشت، پدیده تخصصی شدن شکل گرفت و موجب تفکیک امور شد.

وی افزود: این مساله منجر به توسعه تخصص شد اما تمایزی که در نقش ها ایجاد کرد ابتدا یک تجزیه انتزاعی از این ماموریت ها بود و بعد به تجزیه ساختاری تبدیل شد.

تبدیل عصر همکاری ها به همگرایی ها

جاجی میرزایی درادامه سخنان خود همین طور با اشاره به این که انسان موجودی واحد، اما دارای وجوه متنوعی است که این وجوه از یکدیگر اثر پذیرفته و نیازمند یک نگرش یکپارچه هستند، اشاره کرد: معتقدیم آنچه موجب ساختن جامعه می شود همانی است که به افراد می آموزیم؛ ازطرفی روش های آموزشی است که فوق العاده دارای اهمیت است؛ بدین سبب هرچقدر یادگیری عمیق تر باشد نتایج بهتری را در بر خواهد داشت.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی همین طور به لزوم همکاری دستگاه های اجرائی کشور اشاره نمود و اظهار داشت: امروز خوشبختانه عصر همکاری ها به همگرایی تبدیل گشته و درک مشترک از حوزه کار و فعالیت موجب افزایش توانمندی انسان است؛ و انسان دارای ساحت های مختلف است و برای رسیدن به این هدف دستگاهها باید باهم کار کنند.

توجه آموزش وپرورش به همه ساحت ها

حاجی میرزایی با یادآوری این نکته که در سند تحول بنیادین که مبتنی بر فلسفه تعلیم و تربیت اسلامی است، تاکید شده آموزش وپرورش همه ساحت ها را مورد توجه قرار دهد، گفت: ساحت های عبادی اخلاقی، علمی، هنری و زیباشناختی، زیستی و بدنی، سیاسی و اجتماعی اقتصادی و حرفه ای از این جمله است که باید توازنی بین همه آنها برقرار شود.

وی در ادامه اشاره کرد: ساحت زیباشناسی و هنری یکی از وجوه انسان و از ۱۱ حوزه یادگیری دانش آموزان در حوزه فرهنگ و هنر است بدین سبب اولین عرصه همکاری در این ساحت بشمار می رود.

حاجی میرزایی افزود: در آموزش وپرورش ماموریت این کار برعهده سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی است و این سازمان در حوزه های مختلف فعالیت می کند و مصمم به خلق موقعیت های یادگیری و تولید یک بسته یادگیری که از پایه اول ابتدایی تا دوازدهم هستند تا این ساحت رشد پیدا کند.

تاکید بر مهارت آموزی بعد از فراغت از تحصیل

وی در عین حال اشاره کرد: برمبنای قانون اهداف و وظایف آموزش وپرورش موظف هستیم همه افرادی که وارد نظام تعلیم و تربیت می شوند بعد از فراغت از تحصیل حداقل یک مهارت را فراگرفته باشند.

وزیر آموزش و پرورش در بخش دیگری از سخنان خود از اجرای طرح هر دانش آموز یک مهارت آگاهی داد و عنوان کرد: این طرح زمینه خوبی برای همکاری دو وزارتخانه است تا مهارت های هنری که جذاب هستند، ارائه شود.

حاجی میرزایی افزود: عرصه سومی که توسعه همکاری ها را سبب می شود، هدایت ۵۰درصد دانش آموزان به سمت شاخه های فنی و حرفه ای است و این در حالیست که ۳۶درصد دانش آموزان در این رشته ها تحصیل می کنند.

ضرورت وجود حداقل یک هنرستان مهارتی فرهنگ و هنر در هر شهرستانعضو شورای عالی انقلاب فرهنگی همین طور در ادامه بر ضرورت وجود حداقل یک هنرستان مهارتی فرهنگ و هنر در هر شهرستان تاکید و اظهار داشت: حالا ۳۳ هنرستان هنرهای زیبا وابسته به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ۲۱ استان و در پنج رشته؛ نمایش، سینما، گرافیک، نقاشی و موسیقی فعالیت می نمایند. این هنرستان ها می توانند گسترش یابند و حتی بخش خصوصی دراین زمینه همکاری کند تا عرصه ای برای توسعه مهارت های فرهنگی و هنری شود.

حاجی میرزایی اضافه کرد: از مجموع ۱۶۰ رشته مهارتی شاخه کاردانش، ۲۹ رشته مهارتی درزمینه هنر ازجمله؛ صنایع دستی، هنرهای تجسمی، هنرهای آوایی، موسیقی و... است که با همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، آموزش ها به هنرجویان هنرستان های کاردانش ارائه می شود.

تحصیل ۷۷ هزار هنرجو در رشته های فرهنگی و هنری

وزیر آموزش وپرورش در عین حال اظهار داشت: الان ۷۷ هزار هنرجوی دختر و پسر در سطح کشور در رشته های مهارتی وابسته به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مشغول به تحصیل هستند.

حاجی میرزایی گفت: در ۴۸ هنرستان وابسته به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در پنج رشته نمایش، سینما، گرافیک، نقاشی و موسیقی، بیش از پنج هزار و ۴۸۰ هنرجو در سه پایه مشغول به تحصیل هستند.

وی ابرازامیدواری کرد: با همکاری دو دستگاه شاهد توسعه و تقویت مهارت های فرهنگی و هنری و فهم فرهنگی و هنری و زیباشناختی در سطح عموم دانش آموزان باشیم.

تفاهمنامه همکاری میان وزارتخانه های فرهنگ و ارشاد اسلامی و آموزش و پرورش به امضای سید عباس صالحی و محسن حاجی میرزایی وزرای فرهنگ و ارشاد اسلامی و آموزش و پرورش رسید.


1399/09/12
23:22:50
5.0 / 5
1183
تگهای خبر: آموزش , پژوهش , دستگاه , علم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی