آثار شهید صدر و صلاح كار من و خراب ادامه پویش كتابخوانی ملی

آثار شهید صدر و صلاح كار من و خراب ادامه پویش كتابخوانی ملی به گزارش بازار مقاله «گفت وگوهایی برای خواندن»، «صلاح كار و من خراب» و آثار شهید صدر و مطهری پیشنهادهایی در ادامه پویش كتابخوانی ملی هستند.


به گزارش بازار مقاله به نقل از ایرنا، شیوع کرونا که از اواخر سال قبل بر جهان و ایران سایه افکند علاوه بر تبعات اقتصادی، سیاسی و اجتماعی و فرهنگی تمام برنامه ریزی ها و سیاستگذاری های در تمام حوزه ها را تحت الشعاع قرار داد. یکی از بزرگترین تبعات این امر برای عرصه فرهنگی کشور ما لغوشدن بزرگترین رویداد حوزه کتاب یعنی برگزاری نمایشگاه بین المللی کتاب تهران بود.
غربت افزوده شده کتاب در سایه کرونا، کتاب دوستان و دغدغه مندان را از همان اوایل به فضای مجازی کشاند و از آغاز امر شاهد پویش های مختلف برای جلب توجه مردم بخصوص در روزهای قرنطینه کرونایی بودیم. این مسئله بی گمان نوآوری هایی هم به همراه داشت.
در کنار برنامه های تدارک دیده شده حقیقی و مجازی هفته کتاب که ۲۴ تا ۳۰ آبان برگزار گردید سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران پویش «کتابخوانی ملی» را با حضور و مشارکت چهره های فرهیخته، اهالی فرهنگ و هنر به منظور عرضه پیشنهادهایی برای کتابخوانی شروع کرد.
در پویش «کتابخوانی ملی» فرهیختگان به مردم سفارش می کنند چه کتابی را و به چه دلیلی بخوانند.
«گفت وگوهایی برای خواندن» و «صلاح کار و من خراب»
نوش آفرین انصاری پژوهشگر علوم کتابداری و اطلاع رسانی، دبیر شورای کتاب کودک ایران و دانش آموخته دانشگاه مک گیل کانادا با پیوستن به «پویش کتابخوانی ملی»، مطالعه کتاب هایی چون گفتگوهایی درباره خواندن و صلاح کار و من خراب را به کتابداران و همه فعالان حوزه کتابداری سفارش کرد.
وی اظهار داشت: کتاب های زیادی را تورق می کنم و مقالات بسیاری را برای انتشار در فرهنگنامه های کودکان و نوجوانان می خوانم و در این ایام که فرصت بیشتری برای مطالعه وجود دارد کتاب های گفتگوهایی درباره خواندن و صلاح کار و من خراب را خوانده ام.
این پژوهشگر علوم کتابداری و اطلاع رسانی اضافه کرد: کتاب گفتگوهایی درباره خواندن مجموعه ای از تجربه های زیسته است که توسط همکار جوانم ندا موحدی پور گردآوری شده است. این کتاب مجموعه هایی از مصاحبه با گروه ها و افراد مختلف است و درانتها کتاب بخشی به تحلیل افراد ازگفتگوها اختصاص دارد. به نظرمن جمع بندی کلی تحلیل ها در انتها کتاب قابل توجه است.
انصاری افزود: کتاب گفتگوهایی درباره خواندن را انتشارات عامه به چاپ رسانده است و سفارش می کنم این کتاب را بعنوان اثری درخور تامل و خاص مطالعه کنید.
دبیر شورای کتاب کودک ایران عنوان کرد: صلاح کار و من خراب کتاب دیگری است که اخیرا توسط نشر نشانه انتشار یافته و فرصت خواندن آنرا پیدا کرده ام. این کتاب مجموعه ای از تجربه های خانم مریم احمدی است. این نویسنده نماد مبارزه و قدرت همچون در مواجهه با بیماری است و با خواندن این کتاب متوجه می شویم که این زن از هر جهت یک معلم نمونه است و من خرسندم از اینکه این مطالعه کرده ام و خواندن آنرا هم سفارش میکنم.
انصاری اظهار داشت: این دو کتاب را به کتابداران، استادان کتابداری و به صورت کلی حتی اعضای هیات علمی برای مطالعه و تعمق به آنها معرفی می کنم. یکی از نکاتی که در طول ۵۰ سال فعالیت در حوزه کتابداری مرا آزار می دهد موضوعی است که درباره آن بسیار صحبت می شود و چنین عنوان می شود که اغلب کتابداران ما اهل مطالعه نیستند. این در شرایطی است که اگر کتابدار کتابخوان نباشد نمی تواند بر جامعه تأثیر بگذارد.
دبیر شورای کتاب کودک ایران تصریح کرد: من معتقدم لازم است کتابداران به خواندن کتاب های حوزه ادبیات اهتمام داشته باشند. چونکه ادبیات اندیشه و نگاه خواننده را گسترش می دهد.
سه کتاب از شهیدان صدر و مطهری
محمدعلی آذرشب عضو شورایعالی انقلاب فرهنگی، عضو کمیته فرهنگ و تمدن اسلام و ایران و عضو شورایعالی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در پویش «کتابخوانی ملی» مطالعه کتاب سنت های تاریخ در قرآن تالیف شهید محمد باقر صدر و کتاب های جامعه و تاریخ و خدمات متقابل ایران و اسلام از شهید مرتضی مطهری را پیشنهاد کرد و اظهار داشت: این آثار پاسخگوی شبهات حوزه تمدنی جهان اسلام است.
وی اظهار داشت: بعنوان فردی که به مطالعه کتاب علاقه دارم خواندن آثاری را پیشنهاد می کنم که نویسنده آن آرمان خواه و هدفمند کتابی را متعلق به دوران معاصر نوشته باشد و بتواند نیازها را پاسخ دهد.
از نظر من آثار استادان شهید محمد باقر صدر و شهید مرتضی مطهری این خصوصیت ها را دارد و آثار آنها پاسخ گوی شبهات حوزه تمدنی جهان اسلام است. در بین آثار شهید صدر، کتاب سنت های تاریخ در قرآن خوب است.
وی اضافه کرد: این کتاب حاوی ۱۰ سخنرانی شهید صدر است که در اواخر عمر شریف خود برای طلبه های حوزه علمیه نجف بیان کرده است. این سخنرانی ها پایه و اساس کتابی بود که قرار بود آقای صدر درباره اقتصاد تالیف کنند.
عضو شورایعالی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی عنوان کرد: در این سخنرانی ها علاوه بر تشریح و توضیح تفصیلی، به پرسش های مهمی پاسخ داده شده است. مثلا آیا حرکت قرآن بر مبنای تاریخ قانونمند است؟ یعنی بر مبنای سنت های حاکم بر جهان حرکت می کند یا خیر و یا این که این سنت ها بر مبنای قران کدامند؟ و نقش انسان در حرکت تاریخ چیست؟ پاسخ به این پرسش ها و طرح پرسش های دیگر درباره جامعه از دیدگاه قرآن در این سخنرانی ها مطرح شده که در کتاب سنت های تاریخ در قرآن عنوان شده است.
آذرشب افزود: شهید مطهری هم در همین زمینه کتابی تحت عنوان جامعه و تاریخ تالیف کرده است و توجه هر دو بزرگوار به این مورد به دلیل نظریاتی است که در مکاتب شرق و غرب از گذشته تا امروز مطرح گردیده است. به نظر می آید آثار شهید صدر و شهید مطهری با گذشت حدود نیم قرن، حاوی بهترین پاسخ به مکاتب شرق و غرب است.
وی ادامه داد: بنده حدود ۳۵ سال پیش کتاب جامعه و تاریخ شهید مطهری را به زبان عربی ترجمه کردم و چون این شهید بزرگوار کتاب را به پایان نرسانده بود، بنده پیوستی از خلاصه نظریه شهید صدر را به آن اضافه کردم. این کتاب امروزه در جهان عرب مورد توجه است و یک ناشر مصری این کتاب را اخیرا در قاهره منتشر نموده است.
آذرشب تصریح کرد: کتاب خدمات متقابل ایران و اسلام از دیگر آثار شهید مطهری است. این کتاب بعد از گذشت سال ها همچنان پاسخگوی خیلی از پرسش های مطرح شده در ایران و جهان عرب است. به اعتقاد من این کتاب، یکی از آثاری است که در زمینه وحدت حوزه تمدنی جهان اسلام نوشته شده است.منبع:

1399/09/03
13:53:49
5.0 / 5
1248
تگهای خبر: استاد , پژوهش , چاپ , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی