گشتی در اخبار تئاتر زیر سایه سنگین كرونا

گشتی در اخبار تئاتر زیر سایه سنگین كرونا تئاتر از شاخه های حوزه فرهنگ و هنر در هفته جاری با اتفاقات مختلف روبه رو بود كه از مهمترین آنها می توان به درگذشت كریم اكبری مباركه پیشكسوت بازیگری به علت كرونا تا اجرای برخط چند فیلم تئاتر و اعلام آثار راه یافته به جشنواره ها اشاره نمود.دهه نخست آبان ماه پس از پشت سرگذاشتن روزهای پایانی مهرماه و فعالیتهای فشرده گروه های نمایشی برای جبران تعطیلی چهار ماهه فعالیتهای شان از اسفندماه ۱۳۹۸ تا ابتدای تیرماه ۱۳۹۹ به جهت انتشار کرونا در حالی پشت سر گذاشته شد که طی یک و نیم ماه گذشته، شاهد تعطیلی مجدد فعالیت مراکز فرهنگی و هنری به جهت اوج گرفتن موج سوم این ویروس در اغلب استان ها و شهرستان های کشور بودیم. اما این دفعه این وضعیت با تجربه پیشین تعطیلی به جهت شیوع این ویروس، مانع فعالیتهای هنرمندان عرصه نمایش کشور نشد و از گوشه و کنار ایران خبر فعالیتهای اهالی این هنر در عرصه های مختلف تولید، اجرا و جشنواره ها به گوش می رسد.

رویدادها و اتفاقات این هفته درگذشت کریم اکبری مبارکه پیشکسوت بازیگری عرصه تئاتر، سینما و تلویزیون به علت کرونا، معرفی آثار نهایی جشنواره تئاتر مقاومت در بخش دانشجویی، پخش برخط نمایش ماهی قرمز کوچولو، انتشار گزارش مالی جشنواره تئاتر فجر و جشنواره تئاتر فتح خرمشهر، تمدید مهلت ارسال آثار به جشنواره تئاتر «نگاه» تا ۲۶ آبان ماه، معرفی مدیر بخش مسابقه و نمایشگاه عکس و پوستر جشنواره تئاتر فجر، شروع به کار «رادیو دراما» در پردیس تئاتر تهران، پخش برخط نمایش اگه گربه رو ببینم، معرفی داوران مرحله نهایی جشنواره «راویان حماسه» و اعلام آثار مرحله نهایی سه بخش جشنواره عروسکی تهران - مبارک را در بر می گیرد.

اگر پیگیری بی وقفه اخبار ویروس کرونا کمتر زمانی برای رصد اخبار تئاتر برای شما باقی گذاشته در گزارش پیش رو مهمترین اخبار این حوزه را در بازه زمانی ۹ تا ۱۲ آبان ماه ۱۳۹۹ مرور کنید.درگذشت کریم اکبری مبارکه به جهت کرونا

کریم اکبری مبارکه متولد ۱۳۳۲ از بازیگران با سابقه تئاتر، سینما و تلویزیون کشور هشتم آبان ماه ۱۳۹۹ بر اثر ابتلاء به بیماری کرونا، در سن ۶۸ سالگی چشم از جهان فروبست.

کریم اکبری مبارکه در آثار هنرمندانی چون قطب الدین صادقی، مجید سرسنگی، مجید جعفری و بهزاد فراهانی به ایفای نقش پرداخته بود.

پهلوان اکبر می میرد نوشته بهرام بیضایی به کارگردانی ابراهیم سخن سنج، دیکته و زاویه نوشته غلامحسین ساعدی به کارگردانی عبدالله اکبری، جان نثار نوشته بیژن مفید به کارگردانی عبدالله اکبری، تیرکمان نوشته محمود جعفری به کارگردانی عبدالله اکبری، کوچ نوشته و کارگردانی بهزاد فراهانی، عروس نوشته و کارگردانی بهزاد فراهانی، نسل آواره نوشته منوچهر شهپر به کارگردانی گروهی، ارباب پونتیلا و نوکرش ماتی نوشته برتولت برشت به کارگردانی محمد جعفری، مرگ یزدگرد نوشته و کارگردانی بهرام بیضایی، خاک تا افلاک به کارگردانی محمود فرهنگ، در اعماق نوشته ماکسیم گورکی به کارگردانی محمد کوثر، پیتولاسیون نوشته و کارگردانی نورالله حسینخانی، سیمرغ سیمرغ نوشته و کارگردانی قطب الدین صادقی، یکی بود یکی نبود نوشته و کارگردانی مجید سرسنگی، دستیار کارگردان در نمایش اکبر آقا آکتور تئاتر به کارگردانی اکبر عبدی و آن شب که تورو زندانی بود به کارگردانی مجید جعفری همچون فعالیتهای زنده یاد مبارکه در عرصه تئاتر ایران بوده است.

اکبر مبارکه در عرصه سینما هم در فیلم های مرگ یزدگرد، مقاومت، مسافران، دیدار، چند می گیری گریه کنی، روزهای زندگی، ترانه شرقی، قندون جهیزیه و عطر داغ به ایفای نقش پرداخته بود.

بچه مهندس، پشت بام تهران، خروس، جراحت، مختارنامه، امام علی و گرگ ها همچون مجموعه های تلویزیونی هستند که زنده یاد مبارکه بازی در آنها را در کارنامه کاری خود به ثبت رساند.معرفی آثار نهایی جشنواره تئاتر مقاومت در بخش دانشجویی

۱۲ اثر نهایی بخش دانشجویی هفدهمین جشنواره سراسری تئاتر مقاومت با نظر هیات انتخاب آثار، برگزیده و ارائه شد.

رضا صمدپور، کوروش سلیمانی و خیام وقارکاشانی انتخاب آثار برگزیده نهایی را بر عهده داشتند. از این ۱۲ اثر، هشت اثر از تهران و چهار اثر متعلق به دانشجویان دیگر استان های کشور است.

هفدهمین جشنواره سراسری تئاتر مقاومت به همت انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس بنیاد فرهنگی روایت فتح و با دبیری حمید نیلی آذرماه سالجاری برگزار می شود.پخش برخط نمایش «ماهی قرمز کوچولو»

فیلم تئاتر ماهی قرمز کوچولو به نویسندگی و کارگردانی هلن همتی از تولیدات مرکز تئاتر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در پایگاه مجازی «نمایش نما» اکران شد.

این نمایش برپایه داستانی از لیو لنونی نوشته شده است و قصه ماهی قرمز کوچولویی است که همراه با دوستانش در رودخانه کوچکی زندگی می کند. در این رودخانه ماهی مهاجمی همیشه زندگی آنها را تهدید می کرد. ماهی قرمز کوچولو راهی برای فرار از آن رودخانه پیدا کرده و به دوستانش نشان می دهد، اما آنها نمی پذیرند و ادامه داستان....

در این نمایش مرجان احمدی، فروز هاشمی، فاطمه سوزنگر، شقایق عشقی، زهرا مریدی، سولیدا توکلی و الهام فتاحی بعنوان بازیگران عروسکی ایفای نقش می کنند.

علاقه مندان می توانند فیلم نمایش ماهی قرمز کوچولو را تا آخر آبان ۱۳۹۹ در پایگاه اینترنتی «نمایش نما» کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان تماشا کنند.انتشار گزارش مالی جشنواره تئاتر فجر و جشنواره تئاتر فتح خرمشهر

در راستای سیاست های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در خصوص شفاف سازی اطلاعات، گزارش مالی سی وهشتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر و بیست ودومین جشنواره ملی تئاتر فتح خرمشهر که در سال ۱۳۹۸ برگزار شده اند، منتشر گردید.

گزارش های شفاف سازی حوزه های مختلف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای انتشار، ابتدا از جانب معاونت ها به کمیته شفاف سازی وزارتخانه عرضه و بعد از بررسی و تایید در کمیته، توسط مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی در سایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منتشر می شود.تمدید مهلت ارسال آثار به جشنواره تئاتر «نگاه» تا ۲۶ آبان ماه

همزمان با استقبال گروه های نمایشی و پشتیبانی از متقاضیان در شرایط کرونایی، مهلت ثبت نام و ارسال آثار به جشنواره تئاتر نگاه تا ۲۶ آبان ۹۹ تمدید گردید.

این جشنواره با محوریت شناسایی استعدادهای برتر تئاتر و گسترش نگاه خلاقانه و مبتکر در حوزه هنرهای نمایشی برگزار می گردد.

علاقه مندان می توانند ضمن مطالعه فراخوان این جشنواره با رفتن به سایت نسبت به ثبت نام در جشنواره و ارسال آثار خود تا ۲۶ آبان ۹۹ نسبت به ثبت نام و ارسال آثار خود اقدام نمایند.معرفی مدیر بخش مسابقه و نمایشگاه عکس و پوستر جشنواره تئاتر فجر

حسین مسافرآستانه دبیر سی ونهمین جشنواره تئاتر فجر در حکمی مهدی آشنا را بعنوان مدیر بخش مسابقه و نمایشگاه عکس و پوستر تئاتر این رویداد معرفی نمود.

عضویت در انجمن عکاسان ایران، انجمن عکاسان مطبوعات ایران، فدراسیون جهانی عکاسی فیاپ (FAIP) فرانسه، انجمن عکاسان تئاتر، انجمن آسیفا و... بخشی از کارنامه کاری مهدی آشناست. این عکاس خبری، تئاتر، سینما و تلویزیون داوری های مختلف در جشنواره های مختلف هنری را هم در کارنامه دارد.

سی ونهمین جشنواره تئاتر فجر به دبیری حسین مسافرآستانه برگزار می شود.آغاز به کار «رادیو دراما» در پردیس تئاتر تهران

«رادیو دراما» از فعالیتهای پردیس تئاتر تهران در حوزه فضای مجازی است که با عنایت به وضعیت درگیری جامعه و مخاطبان تئاتر با بیماری کرونا صورت گرفته است.

بر همین اساس پردیس تئاتر تهران در آبان ماه با رونمایی از ۱۵ نمایش رادیویی آغاز برنامه «رادیو دراما» را که کاری از قرار گاه جهادی تئاتر کودک است، اعلام می کند.

مقرر است در این مراسم از ۱۵ نمایش رادیویی به نامهای قصه نخودی، نازی و عروسک ها، میهمان سحری، دوستان مهربان، مار بدجنس، فیل در تاریکی، فال کوزه، راه و بیراه و... رونمایی و برنامه های «رادیو دراما» به صورت رسمی آغاز شود. این نمایش ها در فضاهای مجازی پردیس تئاتر تهران، آپارات و اینستاگرام بارگذاری می شود.

این برنامه در زمان یاد شده و از ساعت ۹ صبح در سالن مشایخ پردیس تئاتر تهران برگزار می شود.پخش برخط نمایش «اگه گربه رو ببینم»

فیلم تئاتر اگه گربه رو ببینم به نویسندگی داوود کیانیان و کارگردانی کیومرث حقیقی از تولیدات سال ۱۳۷۸ مرکز تئاتر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در چارچوب طرح «نمایش نما» در فضای مجازی در حال اکران است.

این نمایش قصه دختر بچه ای به نام مروارید را روایت می کند که در روستایی با پدر و مادر و مادربزرگش زندگی می کند، او مسئول آوردن آب از چشمه است اما هر روز در کارهایی که به عهده اش گذاشته اند تنبلی می کند. یک روز که تمام اعضای خانواده از تنبلی او به ستوه آمده اند، مادربزرگ نقشه ای طراحی می کند و ادامه ماجرا....

در این نمایش وحید جلیلوند، کیومرث حقیقی، مهدی حقیقی، بهنام باقرنصب، سولماز حقیقی، لیلی میرزایی، میترا ضیایی، رکسانا ذوقی، نیلوفر صلاحی، شقایق عشقی، سالومه بهادر، مسعود صالحی، مسعود لک، محمدرضا میرزا محمدی، محمدجواد نصیرزاده، حامد حسین زادگان، افسانه مصدق و لیلا آیت الهی بعنوان بازیگر و عروسک گردان ایفای نقش کرده اند.

این نمایش برای تمامی رده های سنی مناسب می باشد و علاقه مندان می توانند فیلم آنرا در پایگاه اینترنتی «نمایش نما» کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به نشانی تماشا کنند.معرفی داوران مرحله نهایی جشنواره «راویان حماسه»

با حکم مدیرعامل انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس و به پیشنهاد دبیر این جشنواره، داوران مرحله نهایی جشنواره «راویان حماسه» عرضه شدند.

حمید نیلی مدیرعامل انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس، ایوب آقاخانی، نادر برهانی مرند و میرطاهر مظلومی را برای داوری بخش نهایی جشنواره رادیویی «راویان حماسه» انتخاب کرد.

جشنواره رادیویی «راویان حماسه» به همت انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس و با همکاری اداره کل هنرهای نمایشی رادیو، به مناسبت چهلمین سالگرد حماسه دفاع مقدس و با دبیری امین رهبر برگزار می شود.اعلام آثار مرحله نهایی سه بخش جشنواره عروسکی تهران - مبارک

ستاد برگزاری هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران - مبارک اسامی طرح های اجرایی پذیرفته شده در بخش صحنه ای «بزرگسال» این رویداد را اعلام نمود.

هیات انتخاب طرح های اجرایی متشکل از آزاده انصاری، بنفشه بدیعی و سینا ییلاق بیگی پس از اعلام اسامی ۱۶ اثر در بخش «کودک و نوجوان» و پنج اثر در بخش «خردسال» برپایه «طرح های اجرایی» شامل طراحی عروسک، طراحی صحنه و شیوه عرضه در فضای مجازی و پلت فرم های غیرحضوری، ۲۶ اثر را برای حضور در مرحله ارزیابی نهایی بخش صحنه ای «بزرگسال» انتخاب کردند.

گروه های نمایشی پذیرفته شده در این مرحله، می بایست تا ۱۰ دیماه سالجاری نسبت به عرضه کامل اثر خود جهت بررسی در مرحله ارزیابی نهایی اقدام نمایند.

۲۶ اثر منتخب بخش صحنه ای بزرگسال هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران - مبارک، ۱۹ اثر از تهران و هفت اثر از دیگر استان ها را شامل می شوند.

همچنین طی هفته جاری اسامی طرح های اجرایی پذیرفته شده در دو بخش «کودک و نوجوان» و «خردسال» هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران- مبارک هم اعلام گردید.

از ۱۶ اثر برگزیده مرحله ارزیابی طرح های اجرایی بخش «کودک و نوجوان» هشت نمایش از تهران و هشت نمایش از دیگر استان ها و از پنج نمایش برگزیده مرحله ارزیابی طرح های اجرایی «بخش خردسال»، سه نمایش از تهران و دو نمایش از شهرستان های همدان و ملایر بعنوان آثار منتخب معرفی شده اند.

در راستای رعایت شیوه نامه های بهداشتی و صیانت از سلامت گروه های نمایشی و مخاطبان، بیشتر بخش های هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران- مبارک در اسفندماه سالجاری با استفاده از ظرفیت های فضای مجازی برگزار می گردد.منبع:

1399/08/12
19:40:53
5.0 / 5
1587
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی