به مناسبت هفته كودك انجام می شود؛

پویش كتابخوانی و نامه نویسی به نویسندگان محبوب كودكان و نوجوانان

پویش كتابخوانی و نامه نویسی به نویسندگان محبوب كودكان و نوجوانان به گزارش بازار مقاله دفتر مطالعات و برنامه ریزی فرهنگی و كتاب خوانی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به مناسبت هفته ملی كودك پویش كتابخوانی و «نامه به نویسنده» را برگزار می نماید.به گزارش گروه فرهنگی ایرنا از به گزارش معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، کودکان و نوجوانان جهت شرکت در این پویش می توانند با مراجعه به سایت شبکه ترویج کتابخوانی ایران به آدرس اینترنتی، نامه های خودرا در در فرم مربوطه بارگذاری کنند. فرصت ارسال نامه ها تا ۱۰ آبان سال جاری است.
همه‌ی نامه ها بعد از دسته بندی برای نویسندگان یا مترجمان و پدیدآورندگان کتاب و... ارسال شده و به تدریج در پایگاه اطلاع رسانی شبکه ترویج کتاب خوانی معرفی خواهند شد. در آخر پویش نیز به برخی از برگزیدگانی که بیشترین امتیازها را کسب کرده باشند، علاوه بر معرفی در سطح ملی، جوایزی اهدا خواهد شد.
بر اساس این گزارش، هدف از این پویش، استفاده از فراغت به وجود آمده در خانه ها و استفاده از امکانات موجود در فضاهای مجازی در جهت ترویج اجتماعی کتاب خوانی در سراسر ایران و تشویق کودکان و نوجوانان به گفت و گو پیرامون کتاب هایی است که خوانده اند و همین طور رابطه بیشتر بین مخاطبان یعنی کودکان و نوجوانان و نویسندگان می باشد. در این پویش کودکان و نوجوانان می توانند به نویسندگانی که کتاب هایی آنها را خوانده اند نامه بنویسند. شرکت در این پویش منحصر به اعضای جام باشگاه های کتاب خوانی کودک نیست و همه کودکان و نوجوانان ساکن در شهرها و روستاهای ایران می توانند در آن شرکت نمایند.
نحوه مشارکت کودکان برای حضور در این پویش به قرار زیر است:
چگونه در این پویش شرکت کنیم
۱. خواندن کتاب های نویسنده
۲. نگارش یک نامه به نویسنده
۳. انتشار تصویری از نامه در شبکه های اجتماعی
۴. اسکن یا عکس با کیفیتی از نامه
۵. پر کردن فرم اختصاصی شرکت در چالش در سایت
به کدام نویسنده نامه بنویسیم
شرکت کنندگان آزاد هستند که به همه نویسندگانی که کتاب های آنها در کتابفروشی ها یا کتابخانه های عمومی وجود دارد نامه بنویسند. شرکت کنندگان همین طور آزاد هستند که علاوه بر نویسنده، به سایر عوامل صنعت نشر هم نامه بنویسند. کودکان و نوجوانان می‎توانند نامه‎های خودرا خطاب به افراد زیر بنویسند:
۱. نویسنده کتاب؛ فردی که کتاب را نوشته است و نام وی در شناسنامه کتاب درج شده است.
۲. مترجم کتاب؛ فردی که کتاب را از یک زبان خارجی به فارسی ترجمه کرده است و نام وی در شناسنامه کتاب درج شده است.
۳. تصویرگر کتاب؛ فردی که تصاویر کتاب را کشیده است و نام وی در شناسنامه کتاب درج شده است.
۴. ناشر کتاب؛ شرکت یا سازمانی که کتاب را منتشر نموده است و نام آن در شناسنامه کتاب درج شده است.
۵. کتابفروشی؛ مکانی که کتاب از آنجا خریده شده است. برای این نامه باید نام کامل کتابفروشی در متن نوشته شود. اگر نام مسئول کتابفروشی هم نوشته شود خوب است، اما اگر نمی دانید، ایرادی ندارد.
۶. کتابخانه، محلی که کتاب از آنجا به امانت گرفته گرفته شده است. برای این نامه باید نام کامل کتابخانه متن نوشته شود. اگر نام کتابدار کتابخانه هم نوشته شود خوب است، اما اگر نمی دانید، ایرادی ندارد.
چه نامه ای بنویسیم؟
بچه ها هنگام خواندن یا باردیگر خواندن هر کتابی به ایده هایی برای نوشتن نامه به نویسندگان می رسند. شرکت کنندگان بااینکه باید نامه را خودشان و به زبان خودشان بنویسند، اما در انتخاب موضوع نوشتن آزادند. برای مثال: نامه می تواند شامل نظر شخصی بچه ها درباره کتاب، نقد کتاب، تجربه خودشان از کتاب را بنویسند یا ایده جدیدی را برای نوشتن یک کتاب جدید معرفی کنند.
نامه را روی یک برگه سفید A۴ بنویسید. نام و نام خانوادگی نویسنده، روستا، شهر، استان و همین طور چهار رقم آخر کدملی بچه ها روی متن مشخص باشد. بچه ها می توانند کاغذ حاشیه های نامه را با رنگ آمیزی و نقاشی تزئین کنند اما این تزئینات نباید مزاحم متن نامه شوند. همین طور بچه ها می توانند نامه را با خط خودشان بنویسند. تایپ نامه هم ایرادی ندارد.
انتشار نامه در شبکه های اجتماعی
شرکت‎کنندگان بعد از نوشتن نامه می توانند یا نامه خودرا اسکن کنند و یا عکسی با کیفیت از آن بگیرند و در فرم مخصوص این پویش در وب سایت شبکه ترویج کتابخوانی بارگذاری کنند و یا تصویری از آنرا در شبکه های اجتماعی عمومی منتشر کنند، جاهایی مثل اینستاگرام، کانال های تلگرامی، وبلاگ های داخلی، سایت آپارات، سایت شخصی و غیره. این صفحه باید باز باشد و دسترسی همگانی به آن فراهم باشد سپس لینک این صفحه را در همان فرم مخصوص پویش نامه به نویسنده در وب سایت شبکه ترویج بارگذاری کنند..
پر کردن این فرم در آدرس الزامی است.
ارزیابی و داوری نامه ها
در اختتام پویش، نامه ها توسط هیئت داوران خوانده و ارزیابی می شود و به نامه های برگزیده جوایزی تعلق خواهد گرفت.
برای داوری نامه ها شاخص هایی همچون خلاقیت، اصالت، رعایت اصول نگارش در نظر گرفته شده است که با نظر تعدادی از نویسندگان و پدیدآورندگان کتاب کودک و نوجوان صورت خواهد گرفت.
در اختتام این پویش بهترین نامه ها همراه با پاسخ آنها در چارچوب یک کتاب تدوین و منتشر خواهد شد.منبع:

1399/07/22
13:13:02
5.0 / 5
1717
تگهای خبر: اینترنت , شركت , صنعت , فرم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی