معاون بنیاد ملی نخبگان مطرح كرد:

نخبگانی كه دفاع مقدس را به سنگر علم ترجیح دادند

نخبگانی كه دفاع مقدس را به سنگر علم ترجیح دادند معاون بنیاد ملی نخبگان با اشاره به اینكه همه شهدا نخبه هستند، اظهار داشت: طرح هایی در بنیاد ملی نخبگان برگزار می گردد كه عناوین طرح ها، تداعی گر سابقه برجسته علمی برخی از شهیدان نخبه است.دکتر حسن سالاریه در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد شهدایی که نخبه بودند اظهار داشت: در حقیقت همه شهدا گرانقدر با تعریف بنیاد ملی نخبگان و سند استراتژیک کشور در امور نخبگان، نخبه هستند؛ چونکه نخبه فردی است که به اوج اثربخشی در راه خدمت به جامعه و کشور رسیده و طبیعتاً هیچ اوجی بالاتر از جان فشانی در راه وطن نیست.
معاون آینده سازان بنیاد ملی نخبگان با اشاره به اینکه آمار دقیقی از دانشجویان برتر دانشگاه ها یا دانش آموختگان برجسته ای که به فوز شهادت نائل آمده اند در بنیاد ملی نخبگان نداریم، و اطلاعات ما بیشتر موردی بوده و جامع نیست، اظهار داشت: خیلی از تسهیلات بنیاد ملی نخبگان مزین به نام شهدایی است که در دوران حیات خود هم از برجسته ترین فارغ التحصیلان دانشگاه های داخل و یا خارج و یا در حال تحصیل در برترین دانشگاه های کشور بوده اند.
سالاریه با اشاره به بعضی از تسهیلات بنیاد ملی نخبگان اظهار داشت: در بنیاد ملی نخبگان، تسهیلاتی به نخبگان اعطا می شود که این تسهیلات شامل رویدادهای رقابتی مسئله محور، تسهیلات مربوط به پشتیبانی از دانشجویان مستعد دانشگاه ها، تسهیلات پشتیبانی از تشکیل هسته های دانشجویی مسئله محور، و … اما نکته مهم این است که عناوین این تسهیلات مزین به برخی از شهیدان در بنیاد نخبگان شده است.
وی افزود: شهید بابایی، شهید وزوایی، شهید احمدی روشن، شهید رهنمون، شهید تهرانی مقدم، شهید شهریاری، شهید چمران، شهید احدی و شهید صیاد شیرازی همچون نام هایی هستند که تسهیلات ویژه دانشجویان، دانش آموختگان برتر دانشگاهی، پشتیبانی از جذب نخبگان و مستعدان در دانشگاه ها و پشتیبانی از دوره پسا دکتری و پشتیبانی از طرح سربازی دانش آموختگان برتر به نام این بزرگواران مزین شده اند.
وی با اشاره به حوزه هر یک از تسهیلات اظهار داشت: طرح شهید بابایی عنوان تسهیلات «حمایت از برگزاری رویدادهای رقابتی مسئله محور»، طرح شهید احمدی روشن عنوان تسهیلات «حمایت از تشکیل هسته های مسئله محور دانشجویی»، طرح شهید وزوایی عنون تسهیلات «شناسایی و پشتیبانی از داشنجویان مستعد تحصیلی»، طرح شهید رهنمون عنوان تسهیلات «شناسایی و پشتیبانی از دانش آموختگان برتر دانشگاهی»، طرح شهید تهرانی مقدم عنوان تسهیلات «حمایت از جذب دانش آموختگان برتر دانشگاهی در شرکت های دانش بنیان» است.
سالاریه افزود: طرح شهید شهریاری عنوان تسهیلات «حمایت از جذب دانش آموختگان برتر در دانشگاه ها و مؤسسات علمی»، طرح شهید چمران عنوان تسهیلات «حمایت از پسا دکتری دانش آموختگان برتر مقطع دکتری»، طرح شهید احدی عنوان تسهیلات «ادامه تحصیل دانش آموختگان برتر کارشناسی ارشد در مقطع دکتری بدون آزمون»، طرح شهید صیاد شیرازی عنوان تسهیلات «حمایت از دانش آموختگان برتر برای گذراندن دوره سربازی در چارچوب پروژه جایگزین خدمت» در بنیاد ملی نخبگان نامگذاری شده است.
وی تصریح کرد: در نام گذاری طرح ها و تسهیلات بنیاد ملی نخبگان به نام شهدای گرانقدر سعی شده است که عنوان طرح، تا حدودی تداعی گر سابقه برجسته علمی آن شهید بزرگوار هم باشد. اگر زندگی نامه آن شهید بزرگوار مطالعه شود، دیده می شود که نوعی همبستگی بین نام و سابقه آن شهید با نوع تسهیلاتی که به نام آن شهید نام گذاری شده است وجود دارد.
معاون آینده سازان بنیاد ملی نخبگان اظهار داشت: این شهدا هر کدام سوابق نخبگانی ارزشمند ای پیش از شهادت خود داشته اند و در دوران دفاع مقدس هم نقش های بسیار مهم و کلیدی را ایفا کرده و در نهایت به درجه رفیع شهادت که اوج نقطه اثربخشی است نائل آمدند. بنابراین از این حیث الگوهای ارزشمند ای برای ما و همینطور دانشجویان و دانش آموختگان کشور هستند.
وی با اشاره به اینکه تعداد تسهیلات بنیاد ملی نخبگان محدود و شهدای دانشجو بسیارند، اشاره کرد: خیلی از فرماندهان دفاع مقدس از بین دانشجویان برجسته دانشگاه های کشور بودند که باید همواره رشادت ها و جان فشانی آنها سرلوحه مسیر نخبگان و مستعدان دانشگاهی قرار بگیرد، به صورت نمونه شهید قجه ای، شهید پیچک، شهید زین الدین، شهید حسن باقری، شهید وزوایی و بسیاری دیگر همچون فرماندهان رشید سپاه اسلام بودند که سنگر دفاع از اسلام و کشور را در مقطعی از زندگانی دانشجویی خود به سنگر علم ترجیح دادند و پس از به جا گذاشتن ماندگارترین اثر زندگی خود به فوز شهادت نائل آمدند.

1399/07/06
20:42:20
5.0 / 5
1875
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی