عامل ذوب شدن یخ های قطب شمال شناسایی شد

عامل ذوب شدن یخ های قطب شمال شناسایی شد دانشمندان با بررسی نحوه ذوب یخ های قطب شمال برای نخستین بار به این نتیجه رسیده اند كه علت این مساله گرم شدن آب های عمق اقیانوس اطلس است.به گزارش بازار مقاله به نقل از اسلش گیر، پژوهشگران می گویند روند گرمایش زمین به گرم شدن سریع آب های عمق اقیانوس اطلس منجر شده و این جریان آب گرم از زیر اقیانوس اطلس به سمت یخ های قطب شمال جریان می یابد و موجب می شود یخ ها از زیر و نه از بخش های بالاتر ذوب شوند.
این نحوه ذوب شدن موجب می شود حجم عظیمی از کوه های یخ با سرعت بالا فرو بریزند. همین مساله سبب می شود تا روند شکل گیری و تثبیت کوه های یخ در قطب شمال متوقف شود.
بررسی مشترک مذکور که توسط پژوهشگران فنلاندی، کانادایی، انگلیسی و آمریکایی صورت گرفته نشان میدهد روند مذکور از ۱۵ سال پیش تا به امروز سرعت گرفته و شدت تخریب کوه های یخ در قطب شمال بطور مرتب درحال افزایش است. همین طور در سال های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۹ روند ذوب یخ های قطب شمال تشدید شده و البته در سال ۲۰۲۰ کمی کاهش یافته است.
پیش از این عمدتاً روند تغییرات جوی کره زمین و فرایندهای مربوط به گرمایش جهت بررسی علت ذوب شدن یخ های قطب شمال و جنوب مورد توجه قرار گرفته بود.

1399/07/01
15:09:37
5.0 / 5
2595
تگهای خبر: پژوهش , دانشمند , ناسا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی