مدیرعامل بنیاد عاشورا:

مظاهر عزاداری امام حسین(ع) را پررنگ نماییم

مظاهر عزاداری امام حسین(ع) را پررنگ نماییم مدیرعامل بنیاد بین المللی عاشورا از عزاداران حسینی خواست تا سال جاری به علت محدودیت های ناشی از كرونا مظاهر عزاداری سیدالشهدا (ع) را باشكوهتر و پررنگ تر كنند.آیت الله محمدحسن اختری روز پنج شنبه به خبرنگار معارف ایرنا اظهار داشت: سال جاری با عنایت به شیوع کرونا و محدودیت هایی که در برگزاری مراسم عزاداری در ماه محرم بوجود آمده، یکی از مهمترین کارهای سال جاری باید برگزاری باشکوه تر مظاهر عزاداری امام حسین (ع) باشد. مثلا پرچم های سیاه را در کوچه و سر در منزل برافراشته نماییم یا به شعارها و پیام های عاشورای حسینی بیشتر دقت کنیم.

رییس شورایعالی مجمع جهانی اهل بیت(ع) اضافه کرد: همینطور می توان فرازهایی از خطبه های سیدالشهدا در روز عاشورا که نشانگر عظمت این حرکت و هدف قیام حسینی است، به صورت تابلو و دیوارنگاری در شهرها به نمایش گذاشت. رسانه ها و روزنامه ها هم می توانند به تبیین و تحلیل تاریخ عاشورا و دستاوردهای قیام حسینی بپردازند و صدا و سیما می تواند نقش ویژه ای داشته باشد.

وی همینطور بر بهره برداری بهتر و بیشتر از فضای مجازی تصریح کرد و اظهار داشت: سال جاری هر یک از هیئت ها و تکیه های حسینی می تواند یک هیئت و حسینیه مجازی راه اندازی کند و به تبلیغ پیام های عاشورا بپردازد و مداحان و واعظان با مرثیه سرایی و سخنرانی در فضای مجازی، قیام امام حسین(ع) را تبیین کنند.

موسس دانشگاه خاندان (ع) درباره برگزاری مراسم عزاداری در محرم سال جاری اظهار داشت: با عنایت به خصوصیت نهضت سیدالشهدا و یاران با وفایش و همینطور عشق و علاقه مردم و پیروان خاندان (ع) می توان پیش بینی نمود که برنامه های عزاداری سال جاری با وجود انتشار کرونا همانند سال های قبل پرشور و گسترده برگزار می شود.
دبیرکل سابق مجمع جهانی خاندان (ع) اضافه کرد: باآنکه سال جاری دسته های سینه زنی و زنجیرزنی با محدودیت هایی روبرو هستند و نمی توانند به خیابان ها بیایند ولی پررنگ تر کردن مظاهر عاشورا سبب تعظیم شعائر الهی می شود.

اختری با اشاره به روایتی از رسول اکرم (ص) تصریح کرد: نهضت امام حسین (ع) یک حرارت و گرمایی دارد که می تواند یک حماسه بزرگ را ایجاد کند و معتقدیم شور و هیجان مردم هیچ گاه کمرنگ نخواهد شد.

وی با اشاره به برنامه های بنیاد بین المللی عاشورا برای ماه های محرم و صفر اظهار نمود: چند نشست مجازی با سخنرانی محققان و علماء اهل سنت و حتی غیرمسلمان برگزار می شود و بسته های فرهنگی شامل کتاب، کلیپ های مداحی و سخنرانی های عاشورایی برای مراکز فرهنگی و حتی خارج از کشور فرستاده شده است.

سه شنبه گذشته بنیاد بین المللی عاشورا با صدور اطلاعیه ای پیشنهادهایی برای برگزاری مراسم ماه محرم عرضه داد و از رسانه ها خواست اثرهای معنوی فرهنگ عاشورایی را در چارچوب های هنری تبیین کنند.
در این بیانیه آمده است: شرایط فعلی جامعه و شیوع کرونا ایجاب می کند بیشتر از هر زمانی از فضای مجازی و فناوری های تصویری، شنیداری و قالب های متنوع آن برای رساندن پیام قیام عاشورا در سرتاسر جهان بهره گیرند و محتوای فرهنگی مذهبی خویش را در چارچوب های مجازی و غیر حضوری در اختیار عزاداران حسینی قرار دهند.
این بنیاد از رسانه های دیداری شنیداری؛ مانند شبکه های رادیویی، تلویزیونی، اینترنتی همینطور سایت های فعال در حوزه معارفی خواسته تا با تولید انواع فیلم و سریال، برنامه های ترکیبی، مستند و گزارشی و همینطور برنامه های پویانمایی و سایر قالب های هنری جذاب، واقعه عاشورای حسینی را برای خانواده ها بخصوص کودکان و نوجوانان با زبانی ساده تبیین کنند تا آثار معنوی درس عاشورا و فرهنگ عاشورایی به ایجاد فضایی معنوی در خانواده ها و تربیت معنوی فرزندان کمک نماید.
همینطور از مسئولان حسینیه ها، هیئت ها، موکب ها و تکیه ها خواسته شده تا در حالیکه آیین های سوگواری را با عظمت و شور و حال برگزار می کنند، حفظ سلامت عزاداران حسینی را هم با رعایت فاصله گذاری اجتماعی و آئین نامه های بهداشتی مدنظر قرار دهند.
این بنیاد از اصحاب فرهنگ و هنر مانند خطبا، شعرا، مداحان و وعاظ خواسته تا حوادث و وقایع ماه محرم را در محافل مذهبی و عزاداری ها به صورت واقع بینانه و صادقانه و با پرهیز از افراط و تفریط و بزرگنمایی مطرح کرده و نگذارند هیچ تحریف یا جریان غیرواقعی، مطرح و اهداف امام حسین (ع) مانند اصلاح امت جدش، ترویج امر به معروف و نهی از منکر و مبارزه با ظلم و دفاع از مظلوم را بعنوان اهداف عالیه قیام سرور و سالار شهیدان را مورد توجه قرار دهند.
معرفی چهره سیدالشهدا (ع) بعنوان یک شخصیت جهانی و عدم وابستگی امام حسین(ع) به گروه، کشور، نجات و ملت خاصی در این ایام از دیگر سفارش های بنیاد عاشوراست و در ادامه تاکید شده با عنایت به شرایط فعلی جهان و جنایات بر ضد رنگین پوستان در آمریکا، اهداف بارز امام حسین(ع) در قیام عاشورا که مبارزه با نژادپرستی در ۱۳ قرن گذشته بوده، توسط رسانه ها، منابع و خطباء مورد تاکید قرار گیرد.
این بنیاد با عنایت به رسالت اصلی خود در خصوص ترویج پیام جهانی قیام سیدالشهدا (ع) اعلام آمادگی کرده تا محصولات فرهنگی و هنری خویش را از راه پایگاه اطلاع رسانی این بنیاد در اختیار مراکز معارفی، رسانه ای، فرهنگی و همینطور حسینیه ها، تکایا و مساجد و هیئات مذهبی قرار دهد.
بنیاد بین المللی عاشورا سازمانی است مردم نهاد، غیردولتی و غیرانتفاعی که از مشارکت مردم و آحاد مشتاقان فرهنگ عاشورایی و با رعایت قوانین و مقررات فرهنگی، اخلاقی و معنوی تشکیل شده و اهدافی همچون معرفی و شناساندن فرهنگ و آموزه های عاشورا و امام حسین (ع) درسطح جهان، تشویق به توسعه و گسترش فرهنگ حیات بخش و حماسه آفرین عاشورا، مقابله با تحریف و انحراف در فرهنگ عاشورا، صیانت از شیوه های اصیل و سنتی عزاداری عاشورایی. الگوسازی از نهضت و فرهنگ عاشورا و امام حسین (ع) کلیه شئون و زندگی انسان ها و بومی سازی فرهنگ عاشورا در کشورهای علاقه مند و هدایت و هماهنگ سازی کلیه فعالیتهای مربوط به عاشورا در خارج از کشور را دنبال می کند.منبع:

1399/05/31
12:13:19
5.0 / 5
2155
تگهای خبر: اینترنت , دانشگاه , سفارش , علم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی