مدیر مسئول روزنامه‌ی جمهور:

خبرنگار باید حق گو و واقع گو باشد

خبرنگار باید حق گو و واقع گو باشد مدیر مسئول روزنامه‌ی جمهور اظهار داشت: خبرنگار بعنوان چشم و گوش و وجدان بیدار جامعه، رسالت اطلاع رسانی صادقانه و آگاهی بخشی به جامعه را دارد؛ خبرنگار باید حق گو و واقع گو باشد.


نزدیک به سه دهه است که در ایران و در تقویم رسمی، روزی بعنوان روز خبرنگار تعیین شده است؛ ۱۷ مرداد که بعنوان روز خبرنگار شناخته و تقدیر می شود، روزی است که در سال ۱۳۷۷ محمود صارمی خبرنگار خبرگزاریِ جمهوری اسلامی (ایرنا)، همراه هشت نفر از اعضای کنسولگری ایران در مزار شریف افغانستان به دست گروهک تروریستی طالبان شهید شد.
روز خبرنگار شاید بهانه باردیگر ای برای یادآوری شغلی پرمشغله و سراسر سختی باشد که گاهی نادیده گرفته و گاهی با آن مقابله می شود و گاه کوتاه (شاید به اندازه‌ی یک روز در تقویم) از آن تقدیر می شود. البته خبرنگاری در ایران مشکلات عمده ای دارد که از مباحث کلان و ساختاری تا مشکلات خرد را شامل می شود.

خبرنگار باید حق گو و واقع گو باشد
محمدرضا محمدیوسفی صاحب امتیاز و مدیر مسئول روزنامه جمهور در مورد باید و نبایدهای کار خبر در گفتگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا اظهار داشت: خبرنگار بعنوان چشم و گوش و وجدان بیدار جامعه رسالت اطلاع رسانی صادقانه و آگاهی بخشی به جامعه را دارد؛ خبرنگار باید حق گو و واقع گو باشد.
وی افزود: خبرنگار باید چشمانی بیدار و بینا داشته باشد و شرافت حرفه ای اش را با هیچ بهایی معامله نکند. درعین حال، خبرنگار نباید در مقابل هجمه به منافع ملی و مصالح مردم سکوت کرده و با صاحبان ثروت هم نوایی کند. او نباید ابزار قدرت های نامشروع شود و جز برای صلاح مردم نباید بنویسد.

باید برای تداوم حیات رسانه ها گام هایی اساسی برداشته شود
خبرنگار هیچگاه نباید به بهانه انتقاد سازنده انتقام بگیرد و اگر در تهیه گزارش و یادداشت هایش موارد خلاف واقعی درج نمود، شهامت عذرخواهی را داشته باشد. البته انجام بایدها و نبایدهای مذکور نیازمند سعه صدر بیشتر مسؤلان است؛ چونکه هر چه سعه صدر و تحمل مسؤلان بیشتر باشد، خبرنگاران در ایفای رسالت حرفه ای خود عملکرد مطلوب تری خواهند داشت. مدیر مسئول روزنامه جمهور در اشاره به ضعف ها و نارسایی ها که در حوزه کار خبری وجود دارد، عنوان کرد: بخشی از مشکلات رسانه ها به عوامل بیرونی نظیر نوع سیاست گذاری ها و به صورت مشخص تضمین امنیت شغلی و بیمه روزنامه نگاران، حل بحران اقتصادی مطبوعات و خبرگزاری ها و... مربوط می شود که حل این مشکلات بر عهده مسؤلان کشور است.
بخش دیگری از مشکلات هم در حوزه خروج مطبوعات از سبد خرید خانواده هاست، برای احیای جایگاه رسانه ها، افزایش حوزه فعالیت و عملکرد و به طورکلی تداوم حیات رسانه ها باید گام های اساسی برداشته شود که این در حوزه مسئولیت متولیان امر است.
وی اضافه کرد: از طرفی متأسفانه سواد مطالعاتی برخی خبرنگاران در حوزه های عمومی و تخصصی هم کافی نیست و احتیاج به آموزش و کسب دانش در حوزه های مربوطه است
تبعیض میان رسانه های خصوصی و دولتی مشکل ساز است
محمدیوسفی در اشاره به محدودیت های کار خبر، تصریح کرد: گرانی بی سابقه کاغذ در دو سه سال گذشته یکی از مشکلاتی است که فضای فعالیت را بر رسانه ها تنگ تر و تنگ تر کرده است. در کنار این مورد باید به تبعیض در عرضه تسهیلات و حمایت های مادی و معنوی دستگاه ها از مطبوعات اشاره کرد؛ منظورم مشخصاً تبعیض هایی است که میان رسانه های خصوصی و رسانه های دولتی وجود دارد که سبب گشته است تا فاصله بسیاری میان این بخش باشد.
متأسفانه وجود مشکلاتی در توزیع و عرضه مطبوعات و بالا بودن هزینه های چاپ، زینک و کاغذ سبب شده تا رسانه ها بیشتر از آنکه به فکر خلاقیت و نوآوری در کار خبری باشند به دنبال تأمین نیازهای اقتصادی رسانه خود بروند که این مورد زنگ خطری جدی است.
مدیر مسئول روزنامه جمهور در ادامه و با تاکید بر ظرفیت هایی که در حوزه کار خبر وجود دارد، اظهار داشت: رسانه ها در ایران همانند سایر کشورها پتانسیل های فراوانی دارند که شرط به فعلیت رسیدن آن، رفع موانع و مشکلاتی است که شرح آن در پاسخ به سؤالات پیشین بیان شد. تعدد و تنوع موضوعاتی که در داخل کشور و هم در عرصه بین المللی وجود دارد می تواند محتوایی غنی و قابل اعتنا به وجود آورد.
ضمن اینکه خلاقیت اهالی قلم می تواند در کنار سعه صدر بیشتر مسؤلان فضای مطلوب تری را در عرصه رسانه فراهم نماید. اگر رسانه های ما بتوانند با صداقت و کار حرفه ای هم اعتماد و هم اقبال مخاطبان را کسب کنند، علاوه بر شکوفایی جامعه رسانه ای در جهت عزت ملی و اعتلای کشور هم گام برداشته اند و در چنین شرایطی مخاطبان هم به جای روی آوردن به منابع خبری غیرمطمئن و ناسازگار با فرهنگ ایرانی و اسلامی به رسانه های بومی اقبال نشان خواهند داد.
عملکرد رسانه ها در دوران کرونا قابل قبول بود
محمدیوسفی در پایان و در پاسخ به چگونگی عملکرد خبررسانی در ایران در مدت کرونا، خاطرنشان کرد: معتقدم با وجود همه محدودیت ها و مشکلات، عملکرد رسانه ها در این خصوص قابل قبول بوده است.
وی اضافه کرد: حالا بیشتر از ۶ ماه از آغاز بحران کرونا می گذرد. هرچند ناهماهنگی هایی در اطلاع رسانی در این عرصه در ابتدای شروع این بحران وجود داشت اما هر چه زمان گذشت، رسانه های داخلی به بلوغ و پختگی لازم دست پیدا کردند و به منبع قابل اتکای مردم برای رصد اخبار کرونا تبدیل شدند.


1399/05/17
13:31:40
5.0 / 5
2616
تگهای خبر: آموزش , امنیت , چاپ , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی