رییس اداره مراقبت بیماری های واگیر وزارت بهداشت:

نبرد در جبهه های سلامت مانند سال های جنگ باارزش و فاخر است

نبرد در جبهه های سلامت مانند سال های جنگ باارزش و فاخر است به گزارش بازار مقاله رئیس اداره مراقبت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، دستاوردهای نظام سلامت كشور را یكی از افتخارات ملی پس از انقلاب دانست و اظهار داشت: نبرد در جبهه های سلامت مانند سال های جنگ باارزش و فاخر است.حسین عرفانی در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی ایرنا با اشاره به نقش مهم فرهنگ بومی در مواجه با بحران های اجتماعی، گفت: خوشبختانه ایران کشوری با سابقه فرهنگی و تاریخی غنی است و ایرانیان مردمانی معتقد و پایبند به فرهنگ های بومی هستند.

وی اضافه کرد: علاوه بر فرهنگ، دین و اعتقادات، کشور ما به لحاظ جغرافیایی نیز در جایگاهی مطلوب قرار دارد، بطوریکه بخش قابل توجهی از منابع زیرزمینی جهان را در خود جا داده است. این پتانسیل ها سبب می شود در مواجه با مشکلات و چالش ها بتواند عملکرد مطلوبی داشته باشد.

عرفانی با اشاره به وضعیت نظام سلامت در مواجه با کرونا ویروس، مشارکت مردمی را یکی از عوامل مهم در موفقیت کشور در این نبرد دانست و با تاکید بر ضرورت ارائه آموزش های لازم به مردم، افزود: مردم آسیای جنوب شرقی عمدتاً تابع محض مقررات هستند و تمام پروتکل ها را رعایت می کنند؛ در نقطه مقابل جوامع اروپایی و آمریکایی عملکرد مناسبی در این عرصه نداشتند.

رییس اداره مراقبت بیماری های واگیر وزارت بهداشت اشاره کرد: ساختار نظام سلامت کشور یکی از نقاط افتخارآمیز کشور در سال های پس از انقلاب است. این نظام، سلامت را در بستر عدالت اجتماعی تعریف می کند و عدالت در سلامت را یکی از فاکتورهای توسعه یافتگی می داند؛ بنا بر این خدمات و عملکردی که در مواجه با ویروس کرونا داشت یا در جهان بی نظیر بود و یا دست کم کم نظیر است.

وی با تاکید بر امکان دسترسی به عدالت اجتماعی در حوزه سلامت، اشاره کرد: با عملکرد بموقع و کم نظیر در حوزه های تشخیص، اورژانس و درمان، درصد اشغال تخت های بیمارستانی به نسبت کاهش شایان توجهی یافته است و در تجهیزات پزشکی از ماسک و دستکش گرفته تا کیت های تشخیص عملکردی به حدی مطلوب بود که برخلاف اروپایی ها و آمریکایی ها که پس از دو هفته تا بیست روز متوجه طغیان این بیماری شدند، طغیان خیلی زود در کشور شناخته و تا حد بسیار مطلوبی مدریت و کنترل شد.

عرفانی حضور در عرصه مواجه با ویروس کرونا را اقدامی جهادی و مانند جهاد در سال های دفاع مقدس دانست و با اشاره به شهادت ۱۲۸ سرباز خدمت در بخش های مختلف، تصریح کرد: سرباز در جبهه جنگ با دشمن روبرو می جنگد و حفظ سلامت خانواده خودرا یک انگیزه می داند اما در جبهه سلامت، سربازان سلامت خود و خانواده شان را به خطر می اندازند و با دشمنی مبارزه می کنند که هر آن ممکنست از داخل سنگر آنان را هدف بگیرد.

رییس اداره مراقبت بیماری های واگیر وزارت بهداشت با تاکید بر لزوم تولید آثار هنری و فرهنگی برای تبیین و بیان ایثارگری های سربازان خدمت در جبهه های سلامت، اظهار داشت: در این جنگ، سرباز دیگران را بر خود و خانواده اش ترجیح می دهد و این اوج ایثارگری و فداکاری است چونکه حتی اگر به سلامت از این جبهه بیرون بیایید ممکنست مشکلات ریوی تا آخر عمر همراه او باشد.

وی با اعلان اینکه ادای وظیفه در جامعه درمانی عین ایثار است، اشاره کرد: پس از پاندمی آنفولانزای اسپانیایی در سال ۱۹۱۸، پاندمی های زیادی مانند سیل، زلزله، واقعه چرنوبیل، جنگ های منطقه ای و حتی جنگ های جهانی اول و دوم شکل گرفت اما هیچکدام مانند کرونا نتوانستند نظم جهانی را در همه ابعاد فرهنگی، اقتصادی، سیاسی، غذایی، آموزشی، بهداشتی و درمانی تحت تأثیر قرار دهند. در واقع کرونا فرهنگ اولیه‌ی انسانی که همان ارتباط و تشکیل اجتماع است را نیز به خطر انداخته است.

عرفانی تاکید کرد: کرونا ویروس به حدی در زندگی انسان کنونی و آینده تآثیرگذار است که بطور قطع جهان هیچ گاه شرایط قبل از کرونا را در پساکرونا تجربه نخواهد کرد. خیلی از ارزش ها، هنجارها و رفتارهای انسانی در پساکرونا تغییر خواهند کرد.منبع:

1399/04/13
12:38:07
5.0 / 5
2361
تگهای خبر: آموزش , پزشك , پزشكی , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی