برای نخستین بار؛

حالت پنجم ماده در ایستگاه فضایی بین المللی بوجود آمد

حالت پنجم ماده در ایستگاه فضایی بین المللی بوجود آمد به گزارش بازار مقاله برای اولین بار محققان در ایستگاه فضایی بین المللی و در میكروگرانش، چگالش بوز-انیشتین یا حالت پنجم ماده را ایجاد كردند.به گزارش بازار مقاله به نقل از دیلی میل، برای اولین بار پنجمین حالت ماده که به نام چگالش بوز انیشتین(BEC) هم شناخته می شود در ایستگاه فضایی بین المللی و حالت میکروگرانش به وجود آمد.
چگالش بوز-انیشتین حالتی از ماده است که در آن، یک گازِ رقیقِ بوزون را تا دمای بسیار پایین و نزدیک به صفر درجه مطلق سرد می کنند. چگالش بوز-اینشتین بسیار شکننده و سرعت عبور نور در آن خیلی کم است. بنابراین محققان به سختی می توانند آنرا روی زمین ایجاد کنند چونکه گرانش زمین با میدان های مغناطیسی لازم برای نگهداشتن وضعیت چگالش بوز-انیشتین و مطالعه آن توسط دانشمندان، تداخل دارد.
ایجاد چنین حالت نادری از ماده در ایستگاه فضایی بین المللی، به مطالعه این وضعیت در حالتی کمک می نماید که در زمین ممکن نیست و دلیل این امر هم تأثیر گرانش بر اتم ها است.
محققان ناسا با استفاده از محیط میکروگرانش فضا توانستند خصوصیت های این حالت ماده را بررسی نمایند.
رابرت تامسون محقق ارشد این پژوهش در ناسا می گوید: میکرو گرانش به ما اجازه داد تا اتم ها را با نیرویی ضعیف تر محبوس نماییم، چونکه مجبور نبودیم در مقابل گرانش از آنها محافظت نماییم.
این تحقیق در ژورنال Nature منتشر و در آن به چند اختلاف میان خصوصیت های BEC بوجود آمده روی زمین و در ایستگاه فضایی بین المللی اشاره شده است.
به عنوان مثال BEC که در آزمایشگاه های زمینی به وجود آمده فقط چند میلیونم ثانیه دوام دارد و به سرعت از هم می پاشد. اما BEC بوجود آمده در ایستگاه فضایی بیشتر از یک ثانیه دوام آورد و محققان توانستند خصوصیت های آنرا بررسی نمایند.

1399/03/25
14:24:30
5.0 / 5
2870
تگهای خبر: پژوهش , تحقیق , دانشمند , فضا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی