برای نخستین بار؛

فرایند تشكیل سیاره رصد شد

فرایند تشكیل سیاره رصد شد به گزارش بازار مقاله گروهی بین المللی از ستاره شناسان با استفاده از اطلاعات تلسكوپ سازمان فضایی اروپا تحقیقاتی انجام داده و معتقدند فرایند تشكیل سیاره را برای اولین بار رصد كرده اند.به گزارش بازار مقاله به نقل از انگجت، محققان معتقدند برای اولین بار تشکیل یک سیاره را رصد کرده اند.
در تحقیقی که در نشریه Astronomy & Astrophysics انتشار یافته، گروهی از ستاره شناسان توضیح داده اند تصاویری از یک ستاره جوان به نام AB Aurigae ثبت کرده اند که در فاصله ۵۲۰ سال نوری از زمین قرار دارد.
صفحه عظیمی از گاز و گرد وغبار دور این سیاره می چرخد. آنها هنگام بررسی ها متوجه پیچش متمایزی شدند که نشان دهنده تشکیل یک سیاره تازه بود.
این کشف با استفاده از اطلاعات تلسکوپ VLT (متعلق به سازمان فضایی اروپا)و ابزار SPHERE آن شدند.
در سال ۲۰۱۹ و اوایل ۲۰۲۰ میلادی گروهی از ستاره شناسان بلژیکی، فرانسوی، تایوانی و آمریکایی به دقیق ترین تصاویر از منظومه AB Aurigae دست پیدا کردند. این تصاویر مشاهدات قدیمی از بازوی های پیچ و تاب دار گاز و غبار را تایید نمود. فاصله این بازوها تا ستاره به اندازه فاصله نپتون تا خورشید بود.
آنها معتقدند این پیچش نشان دهنده ایجاد یک سیاره جدید است.
آن دوئتری یکی از مولفان ارشد این پژوهش می گوید: در بعضی مدلهای تشکیل سیارات چنین پیچش هایی نشان دهنده تشکیل سیاره است. همینطور این امر به ارتباط دو بازوی مارپیچ گردو غبار هم اشاره دارد. یکی از بازوها به سمت داخل مدار سیاره حرکت می کند و دیگری در بخش خارجی آن حرکت می کند. بدین سان گاز و گرد و غبار صفحه ستاره به ساخت یک سیاره و بزرگتر شدن آن منجر می شود.
همزمان با قدرتمندتر شدن ابزارهای ستاره شناسی، محققان می توانند به دانش بیشتری درباره منظومه AB Aurigae و شیوه تشکیل سیارات دست یابند.


منبع:

1399/03/03
22:18:53
5.0 / 5
3103
تگهای خبر: پژوهش , تحقیق , فضا , كشف
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی