نتایج نظرسنجی پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات :

ایرانی ها در دوران كرونا چگونه سرگرم شدند؟

ایرانی ها در دوران كرونا چگونه سرگرم شدند؟ به گزارش بازار مقاله نتایج نظرسنجی پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات با مبحث «بررسی دیدگاه مردم در مورد كرونا» نشان داده است ایرانیان در دوران خودقرنطینگی و تعطیلی ناشی از كرونا،  بیشتر وقت خویش را صرف تماشای تلویزیون و فعالیت در شبكه های اجتماعی می كنند.به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات، در این نظرسنجی كه در سطح ملی و به صورت تلفنی در هفته آخر فروردین ۱۳۹۹ انجام شده است، از پاسخگویان پرسیده شد «با توجه به خود قرنطینگی و تعطیلی ناشی از كرونا، وقت اضافی و فراغت خویش را بیشتر با چه چیزی پر می كنند؟»؛ بیشتر از نیمی از پاسخگویان (۵۶.۱ درصد) اعلام نموده اند برنامه های تلویزیونی را تماشا می كنند.

فعالیت در شبكه های اجتماعی مجازی (با فراوانی ۴۰ درصد)، سرگرمی و بازی با فرزندان و اعضای خانواده (با فراوانی۲۸.۴ درصد)، مطالعه كتاب (با فراوانی ۲۶.۶ درصد)، گفت¬وگو با اعضای خانواده (با فراوانی ۱۹.۱ درصد) و تماشای فیلم های سینمایی (با فراوانی ۱۸.۱ درصد) عمده ترین مواردی است كه افراد از راه آن اوقات فراغت خویش را در شرایط خودقرنطینگی سپری می كنند.

بر اساس یافته های این نظرسنجی، پاسخگویان گروه سنی بالای ۴۵ سال نسبت به دیگر گروه های سنی، بیشتر از دیگر گروهای سنی اوقات فراغت خود از راه تماشای برنامه¬های تلویزیونی سپری می كنند. همینطور افراد بدون تحصیلات دانشگاهی در قیاس با پاسخگویانی كه تحصیلات دانشگاهی دارند بیشتر وقت اضافی خویش را با تماشای برنامه های تلویزیونی می گذرانند. ضمناً زنان و مردان زمان تقریباً مشابهی را در این ایام به تماشای تلویزیون اختصاص داده اند.

به استناد این نظرسنجی، جوانان در مقایسه با سایر گروه های سنی به میزان بیشتری زمان اوقات فراعت ناشی از خودقرنطینگی را با فعالیت در شبكه های اجتماعی مجازی سپری می كنند.

افراد دارای تحصیلات دانشگاهی هم نسبت به افرادی كه تحصیلات دانشگاهی ندارند بیشتر برای گذران وقت به شبكه های اجتماعی مجازی رجوع می كنند. زنان و مردان هم از نظر زمان اختصاص داده به فعالیت در شبكه های اجتماعی در دوران خودقرنطینگی تفاوت چندانی با یكدیگر ندارند.

نظرسنجی پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات درمورد دیدگاه شهروندان درباره كرونا نشان داده است زنان در مقایسه با مردان، بخش بیشتری از زمان اضافی خویش را در این شرایط صرف بازی با فرزندان و سرگرمی با اعضای خانواده می كنند. در میان گروه های سنی هم افراد ۳۰ تا ۴۴ سال نسبت به دیگر گروه های سنی، بخش بیشتری از اوقات فراغتشان را به بازی با اعضای خانواده اختصاص می دهند. در نهایت بین پاسخگویان دارای تحصیلات دانشگاهی و افراد بدون تحصیلات دانشگاهی تفاوت چندانی در این حوزه وجود ندارد.

در ادامه از پاسخگویان پرسیده شد: «با وجود اضطراب و نگرانی پیش آمده از كرونا، چه كاری برای حفظ آرامش روحی و روانی خود انجام می دهید؟»؛ یافته از آن حكایت می كند ۳۷.۳ درصد پاسخگویان با خواندن دعا، نماز و قرآن تلاش می كنند روحیه و آرامش خویش را حفظ كنند.

۲۰ درصد هم با ورزش كردن و ۱۹.۳ درصد با گوش دادن به موسیقی تلاش در حفظ آرامش خود می كنند. پس از آن به ترتیب خواندن كتاب (با فراوانی ۱۷.۹ درصد)، گفتگو با آشنایان و دوستان (با فراوانی ۱۶.۶ درصد) همچون مواردی است كه افراد برای آرامش روحی خود استفاده می نمایند. همینطور ۱۶.۲ درصد افراد پاسخگو هم اعلام نموده اند كه در شرایط كنونی مضطرب نیستند.


1399/02/01
23:40:53
5.0 / 5
3451
تگهای خبر: پژوهش , دانشگاه , كتاب , مجازی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی