لطمه جدی كرونا به صنعت هنرهای نمایشی در آمریكا

لطمه جدی كرونا به صنعت هنرهای نمایشی در آمریكا بازار مقاله: شیوع ویروس كرونا و ضرورت رعایت دستورالعمل های فاصله گذاری اجتماعی صدمه ای جدی به صنعت هنرهای نمایشی در آمریكا وارد كرده كه به سختی جبران خواهد شد.پایگاه خبری هیل در یادداشتی ضمن اشاره به خسارت وارده به این صنعت كه بخش مهمی از اقتصاد آمریكا را تشكیل می دهد، می نویسد: انتظار می رود هنرهای نمایشی كه به كنار هم جمع شدن گروه های بزرگی از مردم در اجراهای عموما گران قیمت متكی است، بعد از باز شدن و ادامه فعالیت مدارس، كسب و كارهای خرد و رستوران ها همچنان با مشكلات ناشی از همه گیری كرونا، دست و پنجه نرم كند.

آدام ایمروار (Adam Immerwahr) كارگردان هنری تئاتر واشنگتن دی سی در این زمینه می گوید: تئاتر یعنی جمع كردن مردم در كنار هم. طراحی صحنه، نورپردازی، تمرین، قرار گرفتن بازیگران بر روی صحنه به شكلی كه به یكدیگر نزدیك و در ارتباط باشند و البته جمع كردن تماشاگران در یك فضا برای آن كه نمایش را بطور حضوری تجربه كنند، این است معجزه تئاتر.

وی در ادامه با اشاره به تاثیری كه رعایت دستورالعمل های فاصله گذاری اجتماعی بر صنعت تئاتر در آمریكا گذاشته است، می افزاید: فكر می كنم كروناویروس دنیای هنر را ویران كند.

از بسیاری جهات صنعت هنر نیز با همان چالش هایی كه بیشتر كسب و كارها این روزها با آن روبه رو هستند، مواجه می باشد. همه گیری كرونا و تلاش ها برای مهار آن اقتصاد را گرفتار یك سقوط آزاد كرده است. تنها در سه هفته گذشته نزدیك به ۱۷ میلیون نفر از مردم آمریكا برای بیمه بیكاری درخواست داده اند.

برطبق برآوردهای شركت خدمات مالی و بانكداری جی. پی. مورگان، نرخ بیكاری در آمریكا این ماه تا چیزی كه در دوره ركود بزرگ شاهد آن بودیم، به ۲۰ درصد افزایش خواهد یافت و اقتصاد سقوط می كند.

صاحب نظران معتقدند كه كارهای هنری نقشی كلیدی در اقتصاد آمریكا ایفا می كنند.

رابرت لینچ رئیس گروه ذی نفوذ آمریكایی ها برای هنر در این زمینه می گوید: ممكنست لغت هنر چندان شبیه به كسب و كار و تجارت نباشد اما كارهای هنری همچون هر صنعت دیگری یك صنعت هستند.

بر طبق آمار اداره تحلیل اقتصادی آمریكا، تولیدات خلاقانه و فرهنگی ۸۷۷.۸ میلیارد از كارهای اقتصادی و چیزی در حدود ۴.۵ درصد تولید ناخالص داخلی (GDP) این كشور را می سازند. این صنعت ۵.۱ میلیون شغل به وجود آورده كه اكثریت آنها شغل آزاد محسوب شده و از ضمانتهای استخدام محرومند.

به علاوه آنطور كه مدیر سازمان موقوفه ملی هنر در آمریكا می گوید، مردم این كشور بیشتر از رویدادهای ورزشی برای هنر پول خرج می كنند.

فعالیت های هنری در شرایط همه گیری بطور خاص لطمه پذیر هستند. بگفته لینچ، تمام درآمدهای سازمان های هنری از فروش بلیط گرفته تا كتاب و یادگاری تا اجاره دادن دكه های تنقلات كه ۶۰ درصد درآمد گروههای هنری غیرسودده را می سازند، حال قطع شده اند.

خیرانی نیز كه ۳۰ درصد بقیه این درآمد را تامین می كنند نیز حالا بین كمك به گروه های هنری و گروه های خدمات اجتماعی كه هر دو به مشكل دچارند، به تردید افتاده اند.

یك پنجم اهداییه ها و كمك های مالی كه به بازار هنر آمریكا می شد، حال حذف گردیده است. خیلی از اسپانسرها حتی در سرپا نگه داشتن كسب و كار خود نیز به مشكل خورده اند و كفگیر بودجه دولت های محلی و ایالتی كه معمولا كمك هزینه هایی را به صنعت هنر اعطا می كردند، نیز به ته دیگ خورده است.

حدود ۴۰ درصد از سازمان های هنری غیرسودده در شرایطی كار می كنند كه در بهترین حالت درآمدشان با هزینه ها برابری می كند و این در حالیست كه ممكنست دنیای هنر یكی از آخرین بخش های صنعت باشد كه بعد از مهار این همه گیری به شرایط عادی بازخواهد گشت.

پل وینفری (Paul Winfree) مدیر سیاست اقتصادی بنیاد محافظه كار هریتج در این باره می گوید: فكر می كنم بازگشایی ها تدریجی خواهد بود. تست كرونا باید به شكل گسترده تری در دسترس باشد و به یك نوع برنامه ردیابی تماس نیاز است.

به استناد طرح احیای اقتصادی این بنیاد كه روز جمعه انتشار یافت، تا زمانی كه شیوع ویروس كرونا تحت كنترل در نیامده باشد امكان بازگشایی هیچ قسمتی از این صنعت وجود ندارد.

حتی در این صورت نیز احیانا محدودیت ها پیش از استادیوم ها، سالن های كنسرت و صحنه های تئاتر از روی كسب و كارهایی كه فعالیت آنها به تراكم كمتر افراد نیاز دارد، برداشته خواهد شد.

حتی اگر دولت نیز رفع خطر را اعلام نماید باز باید دید كه آیا مخاطبان با جمع شدن در محیط های شلوغ احساس راحتی می كنند یا نه.

كالین دیلن اشنایدر (Colleen Dilenschneider) تحلیلگر داده و كارشناس سازمان های فرهنگی می گوید كه با بازگشایی این صنعت مردم بلافاصله به عادت های قدیمی خود روی نخواهند آورد.

اولین چیزی كه بگفته مردم آنها را به بازگشتن به رویدادهای فرهنگی متقاعد خواهد كرد، پیدا شدن واكسنی برای كروناویروس است كه البته تا كمتر از یك سال آینده كشف نخواهد شد.منبع:

1399/01/25
16:27:38
5.0 / 5
3464
تگهای خبر: استاد , حافظه , خدمات , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی