ششمین شب اجرای زنده و پخش آن لاین تئاتر؛

آئین نوروزخوانی رشكی و ماسی برای مردم ایران زمین

آئین نوروزخوانی رشكی و ماسی برای مردم ایران زمین به گزارش بازار مقاله ششمین شب پخش آن لاین تئاتر از تلویزیون تعاملی نمایش نت به اجرای گروه آیینی و عروسكی «رِشكی و ماسی» تعلق داشت كه با گویش و لهجه شیرین مردمان استان مركزی یكی از كهن ترین آیین های نوروزخوانی مردمان ایران زمین را در چارچوب اجرایی شاد به مخاطبان خود عرضه كردند.پس از تجربه موفق پخش آن‎لاین كنسرتهای موسیقی در روزهای تعطیلات نوروزی با دو هدف دعوت هرچه بیشتر مردم برای در خانه ماندن در راه تحقق شكست ویروس كرونا و قطع زنجیره شیوع این ویروس و ازسوی دیگر پشتیبانی از هنرمندان و پر كردن اوقات فراغت مخاطبان؛ در گام دوم پخش آن‎لاین كارهای هنری، تلویزیون تعاملی نمایش نت بعنوان اولین تلویزیون انحصاری پخش هنرهای نمایشی فعالیت خویش را برای پخش زنده آثار تئاتری در شب های كرونایی كشورمان از هفدهم فروردین ماه شروع كرد.

نمایشی از آیین های بهاری مردمان استان مركزی

شامگاه گذشته (جمعه ۲۲ فروردین ماه)؛ ششمین شب از اجرای نمایش های زنده و پخش آن‎لاین آن بوسیله تلویزیون تعاملی نمایش نت به نمایش آیینی رِشكی و ماسی به نویسندگی و كارگردانی رضا فقیهی در گونه نمایش عروسكی اختصاص داشت.

این اثر تئاتری كه از نمایش های موفق كارنامه فقیهی شناخته می‎شود و بازتاب دهنده بخشی از آیین های بهاری مردمان استان مركزی است، طی سال های ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ تجربه حضور در جشنواره بین المللی تئاتر عروسكی تهران - مبارك؛ جشنواره نمایش های آیینی و سنتی، جشنواره تئاتر كانون پرورش فكری كودكان و نوجوانان و جشنواره ملی تیرنگ در استان مازنداران را در كارنامه خود دارد و از تمامی جشنواره های ذكر شده جوایز مختلفی را به خود مختص كرده است.

همچنین نمایش عروسكی و آیینی رِشكی و ماسی به قلم رضا فقیهی طی سال‎های اخیر با كارگردانی هنرمندانی دیگر در تهران و برخی استان های كشور به صحنه رفته است.نگاهی به قصه نمایش آیینی رشكی و ماسی

رِشكی و ماسی از خرده نمایش هایی است كه ریشه در مـراسـم آیینی مردمان استان مركزی به خصوص شهرستان های اراك، محلات، ملایر و روستاهای اطراف آنها دارد. در گذشته هنگام نزدیك شدن بهار و عید نوروز، دو نفر به نامهای «رِشكی» و «ماسی» لباس های رنگین به تن می كردند و با چهره های خنده آوری كه برای خود با ماسك و گــریم طراحی می كردند دست به نوروزخوانی می زدند. این نمایشگران آیینی با دایره زنگی، آوازخواندن و بذله گویی و هرده روایت های نمایشی چون بقال بازی، سلمانی بازی و... مردم را شاد و سپس هدایایی از آنان دریافت می كردند.

شادی ای كه رشكی و ماسی به مخاطب بخشید

اجرای زنده نمایش آیینی و عروسكی رشكی و ماسی در خلال ایام سایه سنگین و تلخ ویروس كرونا بر كشورمان باتوجه به فضای شاد و بذله گویی های اجرا كننده آن - رضا فقیهی - كه فضایی مفرح را برای دقایقیی میهمان مخاطبان خود كرده بود همچون مهم ترین نكات انتخاب اجرای این اثر در شب های پخش اجرای زنده آثار نمایشی و پخش آن‎لاین آن بوسیله تلویزیون تعاملی نمایش نت بشمار می رود.

همچنین دیگر خصوصیت موجود در این اثر نمایشی كه مخاطب را بیشتر سر ذوق می آورد بازتاب بخشی از آیین های بهاری ایران پهناور به لحاظ جغرافیایی و عمیق در قامت فرهنگی است. آئینی كه در این ایام و سپری كردن روزهای بهاری در سایه قرنطینه جذابیتی دوچندان را به مخاطبان هدیه كرد.

مخاطبانی كه در سراسر ایران با آئین نوروزخوانی بعنوان یكی از كهن ترین آیین های بهاری كشورمان آشنا بود؛ اینبار با لهجه و گویش شیرین مردمان استان مركزی بخصوص شهرستان های اراك، ملایر و محلات با شیوه اجرای این آیین در آن خطه از كشورمان آشنا شد.بدون ریزش باران برنامه قطع شد!

نمایشی رِشكی و ماسی به نویسندگی و كارگردانی رضا فقیهی در ششمین شب از برنامه اجرای زنده هنرمندان تئاتر و پخش آن‎لاین آثار بوسیله تلویزیون تعاملی نمایش نت شامگاه جمعه - ۲۲ فروردین ماه - از ساعت ۱۹: ۱۰ تا ۱۹: ۴۰ دقیقه پخش گردید.

ششمین شب پخش آن‎لاین اجرای زنده نمایش از پردیس تئاتر تهران با ۱۰ دقیقه تاخیر در ساعت ۱۹: ۱۰ شروع شد. در ابتدا محمدرضا آزادفرد مجری این برنامه به جهت قطع برنامه در شب پیش - پنحشنبه ۲۱ فروردین ماه - به سبب بارش باران از مخاطبان عذرخواهی كرد؛ اما بار دیگر این برنامه هنگام پخش در شامگاه جمعه - ۲۲ فروردین ماه - به جهت اشكالات فنی و در شرایطی كه در آن ساعت در تهران باران هم نمی بارید از حوالی ساعت ۲۰: ۱۰ قطع شد و تا زمان آخر برنامه ساعت ۲۰: ۳۰ مخاطبان تنها شاهد پخش وله و تبلیغات این رسانه تعاملی و اینترنتی بودند.

تجربه پخش زنده آثار نمایشی بوسیله پرتال تلویزیون تعاملی نشان داد كه بهره بردن از امكانات فضای مجازی می تواند بستری متفاوت و وسیع به وسعت خاك ایران زمین برای هنرمندان این عرصه جهت تولید و اجرای آثارشان با دامنه مخاطبان چندین میلیون نفری ایجاد كند.

گام نخست پخش زنده نمایش و عرضه آنلاین آن بوسیله تلویزیون تعاملی نمایش نت كه از ۱۷ فروردین ماه شروع شده تا ۲۷ فروردین هر شب از ساعت ۱۹ تا ۲۰: ۳۰ ادامه خواهد داشت.
1399/01/23
14:09:25
5.0 / 5
3198
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی