حسن بلخاری:

صبر، توكل، امید و نشاط، اركان اساسی غلبه بر درد و رنج ها هستند

صبر، توكل، امید و نشاط، اركان اساسی غلبه بر درد و رنج ها هستند به گزارش بازار مقاله نویسنده و پژوهشگر كشور با تاكید بر آنكه انسان ها با صبر، توكل، امید و نشاط باید تلاش كنند بر دردها و رنج ها فائق شوند، خاطرنشان كرد: آنچه كه بسیار مهم می باشد امیدواری، تلاش و توكل ماست و یقین مطلق بدانیم كه این روزهای توام با درد را انشاءالله با سلامتی و توفیق پشت سر خواهیم گذاشت.شیوع ویروس كرونا تجربه متفاوتی از زیست و زندگی را برای انسان های سراسر جهان به وجود آورده است. تجربه ای كه این روزها از آن بعنوان قرنطینه خانگی یاد می شود.

به گفته كارشناسان امر درمان در راه مبارزه با این ویروس یعنی كادر درمان، پرشكان و پرستاران متعهدی كه با تعبیر واژه ایثار و از جان گذشتگی به شكل خستگی ناپذیر در خط مقدم مبارزه در حال مجاهدتی بی مثال هستند؛ برای تحقق شعار شكست كرونا یكی از اصلی ترین مواردی كه می تواند به قطع زنجیره شیوع این ویروس مرگ بار منتج شود در خانه ماندن است.

تعطیلی فعالیتهای فرهنگی و هنری در كنار تعطیلی بسیاری دیگر از فعالیتهایی كه زیست اجتماعی انسان ها را معنا می داد، اتفاقی است كه طی بیشتر از یكی، دو ماهه اخیر جامعه ایران را همراه خود كرده است؛ بخصوص در این ایام كه درحال سپری كردن روزهای نوروز باستانی ۱۳۹۹ هستیم. تلاش تمام آحاد جامعه برای تحقق شعار شكست دادن كرونا از یك سو و ازسوی دیگر برنامه ریزی مسؤلان و دست اندركاران كلان كشور در راه متوقف كردن زنجیره انتشار كرونا و بازگشت فضای زیست اجتماعی به حالت عادی از مهم ترین اتفاقات و برنامه هایی است كه در دستور كار تمامی مسؤلان قرار گرفته است.

تردیدی در این مهم وجود ندارد كه برای به بار نشستن تلاش مسؤلان، اتحاد؛ همدلی و همراهی آحاد مردم از مهم ترین اتفاقاتی است كه می تواند به تسریع قطع زنجیره انتشار كرونا و شكست دادن این ویروس مرگ بار در جامعه منتج شود.

در راستای فعالیت تمام دست اندركاران، برنامه ریزان و متولیان كلان بخش های اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی جامعه، اهالی فرهنگ و هنر از نویسندگان و شاعران گرفته تا مترجمان، منتقدان و پژوهشگران هم دست در دست یكدیگر دادند تا با همراهی پویش های اجتماعی شكل گرفته در راه شكست این ویروس هم سهم و دین خویش را ادا كنند و از دیگر روی همراهی خود با آحاد مردم جامعه را این دفعه در قامت و جبهه ای دیگر به اثبات رسانند.

اهالی فرهنگ و هنر با همراهی خانه كتاب بعنوان بازوی فرهنگی یار مهربان در حوزه معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با راه اندازی دو پویش #تندرست_باش_ای_ایران و #بهار_نزدیك_است؛ طی روزهای پایانی اسفند ماه و آغاز تعطیلات نوروزی ۱۳۹۹ كوشیده اند تا با صحبت ها، پیام ها و یا دل نوشته هایی علاوه بر ادای سهم خود در تحقق هرچه بیشتر دعوت مردم به خانه ماندن و گسترش و توسعه پویش های نام برده مشاركت هرچه بیشتر آحاد مردم را برای صرف فعل اتحاد و همدلی در راه شكست دادن ویروس كرونا در كشور ادا كنند.

یكی از این افراد دكتر حسن بلخاری نویسنده، پژوهشگر و استاد در زمینه فلسفه هنر و زیبایی شناسی و حكمت شرق كشورمان است. بلخاری با پیوستن به دو پویش #تندرست_باش_ای_ایران و #بهار_نزدیك_است؛ پیام خویش را در فضای مجازی و شبكه های اجتماعی از یك سو و ازسوی دیگر در فضای مطبوعاتی منتشر نموده است. وی در این پیام آورده است:

بسم الله الرحمن الرحیم؛ از متن آیه های شریفه قرآن؛ به بخشی از آنها كه بشارت به صبركنندگان است تاكید می كنم... در اینكه جهان بشر و جهان انسانی پر از درد است در آن تردیدی نیست؛ اما آنچه كه مهم می باشد آن است كه انسان ها با صبر، توكل، امید و نشاط باید تلاش كنند بر این دردها و رنج ها فائق شوند. آنچه كه بسیار مهم می باشد امیدواری ما، تلاش ما و توكل ماست و یقین مطلق بدانیم كه این روزهای توام با درد را انشاءالله با سلامتی و توفیق پشت سر خواهیم گذاشت مثل خیلی از بلایا و دردهایی كه بوده و پشت سر گذاشته ایم.

مروری بر كارنامه فرهنگی بلخاری

حسن بلخاری قهی متولد ۱۳۴۱ در اصفهان؛ نویسنده، پژوهشگر و استاد ایرانی فعال در زمینه فلسفه هنر و زیبایی شناسی و حكمت شرق است. وی هم اكنون رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی ایران است و بعنوان استاد تمام، مدیریت گروه مطالعات عالی هنر در پردیس هنرهای زیبای دانشگاه تهران را بدعهده دارد.

بلخاری در آذرماه ۱۳۹۸ بعنوان پژوهشگر برجسته دانشگاه تهران و در آذرماه ۱۳۹۴ بعنوان پژوهشگر برتر كشوری در رشته هنر و معماری و هم در آذر ماه ۱۳۹۵ بعنوان پژوهشگر نمونه دانشگاه تهران انتخاب|شد.

ریاست گروه هنرهای سنتی فرهنگستان هنر، عضویت در گروه هنرهای تجسمی فرهنگستان هنر، عضویت در هیات امنا و شورایعالی سیاستگذاری دانشگاه هنرهای اسلامی-ایرانی استاد فرشچیان و ریاست كار گروه هنر و معماری كمیته علم و فن آوری آستان قدس رضوی از دیگر مسئولیت های دكتر بلخاری است.

وی همینطور در بهمن ماه ۱۳۹۸ با حكم سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به عضویت شورای بازنگری فیلم های سینمایی كشور درآمد. وی در سال ۱۳۹۰ بعنوان چهره ماندگار شهر تهران انتخاب گردید.

حیطه اصلی مطالعات و تحقیقات دكتر بلخاری، در زمینه فلسفه هنر و زیبایی شناسی، مبانی عرفانی هنر و معماری اسلامی و حكمت هنر شرق است كه در این حوزه ها بیشتر از ۳۰ كتاب تألیف و ترجمه كرده است؛ همینطور بیشتر از ۱۵۰ مقاله پژوهشی علمی فارسی و لاتین در نشریات و همایش های داخلی و بین المللی به چاپ رسانده است.

اسرار مكنون یك گل (تأملی در مبانی حكمی نیلوفر مقدس در آیین هنر و معماری شرق) انتشارات فرهنگستان هنر، آشنایی با فلسفه هنر، جامعه شناسی اخلاقی هنر و سرگذشت هنر در تمدن اسلامی (موسیقی و معماری)، هر سه از نشر سوره مهر، بطن متن (قرآن، تاویل و هرمنوتیك)، تهاجم یا تفاوت فرهنگی و در دایره معنا (شرح آیات معنوی در ابیات مثنوی) هر سه اثر از نشر حسن افرا، دیده و ایده (جایگاه مذهب و ارزش ها در فیلم های سینمایی) چاپ بنیاد سینمایی فارابی و در باب زیبایی، زیبایی شناسی در حكمت اسلامی و فلسفه غربی، انتشارات دانشگاه تهران همچون مهمترین آثار تالیفی و ترجمه شده به قلم دكتر بلخاری شناخته می شوند.


1399/01/14
14:18:34
5.0 / 5
3204
تگهای خبر: استاد , پژوهش , تحقیق , چاپ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی