شورای عالی انقلاب فرهنگی تحلیل كرد؛

فرضیات منشأ طبیعی یا ساختگی ویروس كرونا

فرضیات منشأ طبیعی یا ساختگی ویروس كرونا بازار مقاله: ستاد فرهنگ دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی در گزارشی تحلیلی تاریخی به جنگ های بیولوژیك و فرضیاتی كه در مورد منشأ طبیعی یا ساختگی بودن ویروس كرونا است پرداخت.به گزارش بازار مقاله به نقل از مهر، ستاد فرهنگ دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی تحلیلی تاریخی درباب جنگ های بیولوژیك داشته كه به فرضیات منشأ طبیعی یا ساختگی ویروس كرونا پرداخته است.
بخش هایی از این گزارش به شرح زیر است:
در مقدمه این گزارش آمده است: بررسی دقیق جنگ های بیولوژیكی و انواع و تكنیك های آنها به دلیلهای مختلفی ازجمله عدم ثبت دقیق وقایع، روشن نبودن عامدانه بودن یا نبودن رویدادهای مربوط به بیماری های فراگیر، عدم بررسی و آزمایش علمی آنها، سوگیری یا نقص گزارش ها و یا مخفی كردن مدارك آن توسط دولت ها و یا رؤسا و... امكان پذیر نیست.
اقدام برای تدوین برنامه های جنگ بیولوژیكی كه بعنوان تسلیحات كشتار جمعی محسوب می شوند، توسط دولت ها در قرن بیستم شروع شد و در طول جنگ جهانی اول و خصوصاً جنگ جهانی دوم موردتوجه خیلی از كشورها قرار گرفت؛ هرچند خیلی از این برنامه ها به دلیلهای مختلفی ازجمله فشار كنوانسیون های بین المللی مانند پروتكل ۱۹۲۵ ژنو، كنوانسیون سلاح های بیولوژیكی و سمی ۱۹۷۲ و كنوانسیون منع سلاح های شیمیایی ۱۹۹۳ به مرحله عملیاتی شدن نرسیدند.
رهبر حكیم انقلاب اسلامی در سخنرانی سال نو ۱۳۹۹، به احتمال حمله بایولوژیك ایالات متحده درباب بیماری كووید – ۱۹ اشاره كرده اند.
به دلیل ماهیت تروریستی و مخفیانه این نوع جنگ، عموماً اثبات تاثیرات عامدانه و جنگ افزار بودن یك بحران یا بیماری، حتی با گذشت زمان چندان ساده نیست، اما از طرف دیگر، وجود آنرا به بهانه فقدان مستندات نمی توان نادیده گرفت.
رهبر حكیم انقلاب اسلامی در سخنرانی سال نو ۱۳۹۹، به احتمال حمله بایولوژیك ایالات متحده درباب بیماری كووید – ۱۹ اشاره كرده اند و می فرمایند: «آمریكایی ها خودشان متهم به تولید این ویروس هستند البته نمی دانیم این بهتان چقدر صحت دارد اما با توجه به این اتهام، كدام انسان عاقلی، كمك از این كشور را قبول می كند».
در این بیان دو موضوع را می توان یافت. نخستین مورد، حساسیت نسبت به موضوع در عین فقدان شواهد یا ادله و دومین مورد، عدم قبول كمك از دشمن بعنوان یك راهبرد در مدیریت جنگ بایولوژیك است. لذا، ایشان تاكید می كنند كه «به آمریكایی ها هیچ اعتمادی نیست برای اینكه ممكنست داروهایی را ارسال نمایند كه ویروس را در ایران شایع تر و یا ماندگار كند و یا حتی ممكنست افرادی را بعنوان درمان كننده بفرستند تا ببینند اثرگذاری این ویروسی را كه گفته می شود قسمتی از آن فقط مخصوص ایران ساخته شده، چگونه بوده و اطلاعات خودرا تكمیل و دشمنی خودرا بیشتر كنند، بدین سبب سخنان آمریكایی ها قابل قبول نیست».
مجدداً در بیان دوم ایشان نیز می توان دو جنبه دیگر مدیریتی در وضعیت نبرد بایولوژیك را یافت كه اولین مورد راجع به قطع ید دشمن در كنترل و جهت دهی به لطمه به وجود آمده و دومین مورد، راجع به بعد اطلاعاتی نبرد است.
دراین گزارش تاریخچه جنگ بیولوژی به سه دوره زمانی تفكیك شده است و بطور كلی تشریح شده است.
در بررسی رویكردهای مختلف درباره منشأ طبیعی یا ساختگی ویروس كرونا آمده است: با شیوع ویروس كرونا در اغلب كشورهای جهان، رویكردهای مختلفی در رابطه با ساختگی بودن و انتشار عامدانه یا تصادفی آن و یا منشأ حیوانی داشتن این ویروس مطرح گردیده است. اما همچنان دلیل علمی و آزمایشگاهی قابل اثبات وجود ندارد ولی نگاه بازدارنده و پیگیرانه و مراقبتی اقتضای می كنم، فرضیه جنگ بیولوژیك را جدی بگیریم.
برخی ویروس كرونا را یك جنگ بیولوژیكی می دانند كه توسط آمریكا به دلیلهای اقتصادی و بطور خاص، تضعیف و نابودی اقتصادی كشور چین به راه افتاده است.
علاقمندان برای مشاهده این گزارش تفصیلی و تحلیلی ستاد فرهنگ شورای عالی انقلاب فرهنگی می توانند به اینجا مراجعه كنند.


منبع:

1399/01/08
14:23:12
5.0 / 5
3101
تگهای خبر: علم , فرم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی